1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Spotkania
 4. >
 5. Janusz Palikot - Jak wyjść z tej miny i dobrać sobie nową

Janusz Palikot - Jak wyjść z tej miny i dobrać sobie nową

fot. Radek Polak
fot. Radek Polak
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Przedrzeźniał, parodiował, prowokował, wierząc, że to dla wspólnego dobra. Choć jak mistrz Gombrowicz nie miał złudzeń: nie da się uciec przed gębą. Również przed tą, którą przyprawiamy sobie sami. Dlaczego musi żartować? Czemu uważa, że zbudowanie autostrad i stadionów to dopiero będzie dowcip? – mówi nam enfant terrible polskiej sceny politycznej Janusz Palikot.

 – Zna pan jakieś żarty o premierze?

– Donald mocno reaguje, gdy żarty przekraczają pewne granice, to podważa jego autorytet. Widać wtedy w jego oku błysk, znak, że został naruszony jego teren. Ale jest człowiekiem o wielkim poczuciu humoru, takim absurdalnym. Robi sobie też żarty z samego siebie. Te dowcipy są tak niepoprawne politycznie, że jeśli je powtórzę, to natychmiast wylecę z partii.

– Żart potrafi zabić…

– Trudno, niech będzie to potwierdzeniem słów Jana Rokity o moim nihilizmie, ale ja nie mam granic – mówię o tym z całą świadomością dramatyzmu tych słów. Nie znajduję w sobie granic. Bywa to okrutne, ale nie mogę kalkulować, że w polityce ktoś sobie nie poradzi. Kiedy wchodzę na ring polityczny, staram się wyprowadzić z równowagi polityków, którzy stoją na swoich pomnikowych postumentach. Bawi mnie to, ale też daje poczucie wolności. I jest to Polsce potrzebne. Pytanie, ile w tym mojego nihilizmu, a ile przekonania, że sztywna forma jest więzieniem, więc należy burzyć mury dla wspólnego dobra. To oczywiście jest gombrowiczowskie, a ja jestem uczniem autora „Ferdydurke”.

– Rita Gombrowicz jest matką chrzestną pana syna?

– Jest, zupełnie poważnie. A polska historia i polityka mają w sobie tyle rozpaczy, powagi, zaplątania, więc wszystko to, co parodiuje, rozbija skorupy, jest już wartością. Oczywiście, dzisiaj z perspektywy katastrofy sam sobie zadaję to pytanie: czy nie posunąłem się za daleko? Nie chodzi tu już tylko o poczucie bezpieczeństwa moje i rodziny, łatwo teraz ze mnie zrobić kozła ofiarnego. Ale o to, czy zamiast służyć dobrej sprawie, czasami jej nie szkodzę?

– Pana nazwisko stało się jednak synonimem brutalizacji polityki. Więc liczne drzwi są zamknięte. Palikot nie zostanie premierem, prezydentem czy ministrem spraw zagranicznych.

– Wiem o tym. Często pytają mnie ludzie: „kim pan chce teraz być, panie Palikot?”. Wtedy przypominają mi się słowa z „Ferdydurke”: „bądź chociaż kobieciarzem albo koniarzem, jeśli już nie możesz być nikim innym…”. Wyzwanie, jakie stoi przede mną, to jak teraz się przeformatować. Muszę udowodnić, że potrafię się zmienić, będąc nadal sobą. Jak wyjść z tej miny, którą sam sobie wymyśliłem, i dobrać nową. Po tym, co się stało, nie mogę już istnieć w dawnej wersji. Coś teraz dzieje się z moją biografią, czego sam do końca nie rozumiem, dokonuje się jakaś sublimacja. Nie mogę jak niegdyś wyjść ze świńskim ryjem – stałbym się żałosnym cieniem samego siebie. Tragizm samolotowej katastrofy skasował pewne zachowania.

– Gdy wchodził pan do polityki, przeczuwał, że będzie miał taką osobliwą pozycję i taką gębę?

– A gdzie tam, wchodziłem na zupełnie poważnie. Jest 2004 rok, czyli po aferze Rywina, a ja jestem po 17 latach zarabiania pieniędzy. Dziesiątki razy namawiany do korupcji, choć odmawiałem, nie dałem się wciągnąć, to przecież mogłem wpaść w to, w co większość w Polsce musiała wpaść. Więc traktowałem śmiertelnie serio politykę, chociaż byłem człowiekiem wychowanym na Gombrowiczu. Poza Heniem Wujcem i Bronkiem Komorowskim nie znałem żadnego polityka. Obaj są wyjątkowo przyzwoici, polityka ich nie odmieniła na gorsze, to jakiś cud! Nie miałem więc pojęcia, czym jest polityka. A jak się przekonałem, czym jest, to zacząłem żartować, trochę z bezradności i rozpaczy.

- I nagle uzależnił się pan od polityki?

– Ona uzależnia niesamowicie, jak narkotyk. Kłócą się więc we mnie dwie tendencje. Żart, prowokacja i wygłup z jednej strony, z drugiej jest to wszystko, co zbudowałem: fabryki, instytucje, od fundacji ziemi biłgorajskiej, Akademii Rozwoju Obywatelskiego, do Agencji Rozwoju Regionalnego w Biłgoraju. Dziesiątki instytucji, które działają. I jest moja uparta i wytrwała walka w ramach komisji Przyjazne Państwo, by uracjonalnić Polskę, wiele nam się udało, choć nie wszystko, bo opór biurokratycznej materii jest niesamowity. I ciągle pamiętam, że trzeba zbudować w Polsce autostrady. To może być największą formą prowokacji wobec tej archaicznej Polski, z którą walczę podobnie jak cała Platforma. A jak w końcu powstaną autostrady i stadiony, to dopiero będzie dobry dowcip. Modernizacja uderza w naszą niemożność, ale też w polską głupotę. Może więc zamiast leczyć polską duszę, budujmy te beznadziejnie proste betonowe i asfaltowe konstrukcje. A mordy, gęby, miny, nadęcia, brak poczucia humoru w tym nam ciągle przeszkadzają. Nie wolno więc rezygnować z ich wyśmiewania.

– Wzdęcia godnościowe to moim zdaniem polska choroba. Prawdziwi Polacy niesamowicie się nadymają, stąd potem te zacietrzewienia, nienawiści, skwaszenie duszy i w efekcie tak powszechny u nas brak uśmiechu... Od czasów zaborów odwiedzający nas cudzoziemcy byli zdumieni, jak tu smutno.

– No tak, a ja przekłuwałem te wzdęcia. Z tego nie mogło być przyjemnego zapachu... I to się teraz za mną ciągnie.

– Humor jest zawsze związany z kontekstem, dlatego tak nas nie śmieszą żarty, z których pękał ze śmiechu Cezar. Nie ma już tamtego świata. A co zostało z pana dowcipów?

– Idea tej pierwszej prowokacji – z wibratorem i pistoletem – dojrzewała na słońcu wielomiesięcznej bezradności. W skrócie przypomnę: był policjant, który zgwałcił studentkę. Udawano, że się nic nie stało. A ja pisałem interpelacje, skargi... Bez rezultatu. Potem zdarzył się kolejny incydent – zmuszanie do seksu oralnego z przykładaniem pistoletu do głowy. Co mogłem zrobić? Napisałem kolejne pismo, interpelację. I znowu nic. Więc uznałem, że konieczny jest spektakl. Wziąłem te dwa gadżety – pistolet i wibrator – jako symbol tego, co tam się działo. Poszedłem na konferencję i pokazałem to ludziom. Do dzisiaj mnie prześladują tym wibratorem, a przecież on tylko służył świętej sprawie.

– Sam pan go kupował?

– Atrapę pistoletu przynieśli mi z zaprzyjaźnionego teatru, który przez lata sponsorowałem – Kompanii Teatr – Teatru Provisorium w Lublinie. A swoją asystentkę poprosiłem, by poszła do sex-shopu i kupiła wibrator.

– Napisał pan w książce: „Nigdy nie panuję nad sobą w 100 proc. To trochę jak ostra jazda na nartach”. W tym więc jest element ryzyka. A zepsuty dowcip to straszna rzecz…

– Miałem kolegę w czasach wczesnej młodości, który rozśmieszał. Tak rozśmieszał, że bolały nas brzuchy. Błagaliśmy go, żeby już tego nie robił, że nie wytrzymamy, umrzemy ze śmiechu. Nie był w stanie przestać... I jeżeli mam jakieś wyrzuty sumienia, to właśnie, że nie bolały mnie mięśnie brzucha. Jeżeli to dochodzi aż do takiego momentu, w którym jestem fizycznie zmęczony ze śmiechu – jestem zadowolony. Jeżeli nie, to uważam, że nie wyszło. Innych wyrzutów sumienia nie mam.

– Przejdźmy w końcu do filozofii, zna ją pan z polityków najlepiej. Powołuje się pan czasami na Kanta. Pisał: „Wyśmiewanie jest oznaką nie najlepszego charakteru, ukrywa się tam złośliwość. Wyśmiewanie nie ma w sobie wyrafinowanej wesołości, lecz coś szatańskiego”. Pan jest, czuję to, dobrym człowiekiem, więc skąd ta skłonność, by kpić, a więc czasami poniżać?

– Zagrożenie ze strony Kaczyńskich uważałem za śmiertelnie poważne. Więc żarty dostosowałem do sytuacji. Nie mogły być chude, musiały być grube na miarę celu. To było zagrożenie, które mogło nas wepchnąć w izolację międzynarodową, w dramaty gospodarcze. Czy jednak ironia wobec Kaczyńskich nie poszła za daleko i nie doprowadziła do nienawiści? Może poszła. Ale uważałem, że są niebezpieczni dla Polski. Spuścili ze smyczy najgorsze instynkty – zawiść, niechęć, zazdrość, spiskowe teorie, nieakceptowanie innego, ksenofobię. Jako naród nie mamy, niestety, kultury politycznej, która budowałaby ciągłość zachowań publicznych. Nie jesteśmy społeczeństwem, tylko jakąś atrofią, takie stadium niedorobionego społeczeństwa. Niby jest naród, jest wspólnota krwi i historii, ale społeczeństwa z tego narodu jeszcze nie ma.

 
– W razie czego ma pan pieniądze, jest gdzie wracać.

– Zbyt wielu ludzi stało się zależnych od mojej politycznej obecności. Niełatwo mi więc ot, tak sobie odejść. Ludzie uwierzyli mi, choćby na poziomie regionu lubelskiego, prezydent, marszałek. Budujemy lotnisko. W 1938 roku miało być lotnisko w Lublinie, a my wreszcie dopiero teraz rozpoczęliśmy tę budowę. To istna Somosierra. Susły perełkowate, ekolodzy... Jedyne takie duże stanowisko susła – nie można przenieść, bo gniazdo zginie. W lesie pomniki bohaterów powstania Styczniowego. Też je trzeba przenieść, a las wyrąbać. I ta rura gazowa przebiegająca tam, gdzie będzie pas startowy. Epopeja z tym lotniskiem. Dwa lata bicia się, załatwiania, stawania na głowie, żeby to ruszyło. Strefa ekonomiczna – dziesięć fabryk w budowie w Lublinie. Jest jeszcze Centrum Spotkania Kultur – inwestycja rzędu 300 mln zł. Obiekt, który będzie najnowocześniej zarządzaną instytucją kultury w Polsce. I remontujemy najstarszy budynek teatralny w Polsce, z XVII w. I są Gardzienice, scena plastyczna KUL Leszka Mądzika, Centrum Kultury – miasto inwestuje prawie 700 mln zł, bo chcemy wygrać Europejską Stolicę Kultury w 2016 r. Mógłbym długo wymieniać ludzi, którzy zostali uruchomieni do tych naszych projektów. Przez te lata to też było, nie tylko wibratory i świńskie ryje.

– Kiedy pan tak mówi, widzę przed sobą człowieka bardzo poważnego.

– Jestem tak poważny, że aż śmieszny.

– Czy więc warto dla dowcipu dać się zabić?

– To właśnie dylemat, przed którym stanąłem. Nie potrafię opowiedzieć, ile mnie to kosztuje. Poczułem się po raz pierwszy niewolnikiem... Do tej pory, czy byłem biedny, czy bogaty, zawsze miałem poczucie wolności. Robiłem, co chciałem, najwyżej szedłem do więzienia albo nie dostawałem paszportu. Teraz nagle czuję się odpowiedzialny i zniewolony.

– Można zachować poczucie humoru, będąc w polityce? – Można, ale do czasu. Z politycznego punktu widzenia nie powinienem obejmować żadnych funkcji, tylko wychodzić na chwilę na scenę, robić jakieś jajo. Być taką szarą eminencją, z kim Tusk lubi wypić wino, a Bronek Komorowski popływać kajakiem. I tak plus happeningi – działać w polityce. A teraz jest lotnisko, jest Lublin, a mnie w Lublinie wysadzają z siodła. I ta śmierć Lecha Kaczyńskiego, która powoduje, że już mało co jest śmieszne.

– Na naszym olimpie politycznym śmieszność płynie chyba z innych źródeł, niżby chcieli nasi politycy. A kogo by pan z nich wyróżnił za poczucie humoru?

– Stanisław Żelichowski – mistrzostwo świata, pamięta tysiące dowcipów. Nie wiem, co on robi w PSL. Może ma jakąś karę, którą akurat w tej partii musi odpokutować? Drugi polityk obdarzony poczuciem humoru też jest z PSL, to Waldemar Pawlak. Jest świadom swoich ograniczeń, a wiedząc, że jego forma jest sztywna i ciężka, gra tym. To jest dowcipne. I taka rzadka u nas autoironia. Trzeci to oczywiście Kalisz, ma rabelaisowskie poczucie humoru, jest pogodny i dobrotliwy.

– Narzekamy na nasze wojny domowe, ale czy nie są nam potrzebne? Co byśmy zrobili bez wroga?

– Zacytuję słowa z wiersza Rilkego w tłumaczeniu pana ojca: „Jeśli opuszczą mnie moje diabły, to moje anioły też mnie opuszczą”. Bardzo mi to bliskie. Oto, przed czym dziś stoimy.

– Ale przecież zawsze będą też bliskie panu słowa Blaise’a Cendrarsa: „Własnością człowieka jest zniknąć – spieszmy się śmiać ze wszystkiego”.

– Świetne! O tak, humor pełni funkcję oswojenia makabrycznej rzeczywistości. To, co bywa nie do pojęcia i nie do przyjęcia, przez humor czynimy bardziej ludzkim. W tym bywamy w Polsce mocni. Ale jest też inna funkcja humoru – kiedy chcemy po prostu się bawić. Nie mamy żadnego innego celu. Jeszcze w pokoleniu mojego ojca ludzie spotykali się, by bezinteresownie sobie pobiesiadować, napić się wódki, zjeść śledzia, pogadać, nie było w tym żadnego celu. To zupełnie podupadło...

Janusz Palikot - ur. w 1964 r. w Biłgoraju. Jest jedną z najbarwniejszych postaci naszego życia publicznego. Filozof, pracownik naukowy Instytutu Filozofii Polskiej Akademii Nauk, który po przemianach 1989 r. został przedsiębiorcą i osiągnął duży sukces. Lokalny patriota, filantrop i modernizator – tworzył lub współtworzył takie instytucje, jak fundacja ziemi biłgorajskiej, Akademia Rozwoju Obywatelskiego, Agencja Rozwoju Regionalnego w Biłgoraju. Poseł na Sejm V i VI kadencji, działa w walczącej z biurokracją sejmowej Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo”.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło

Słodka niespodzianka pod choinkę

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Rozpakowywanie prezentów to jeden z tych momentów, na który w czasie świąt czekają nie tylko dzieci. Upominki, to przecież dowód na to, że o sobie pamiętamy i chcemy sprawić sobie przyjemność.

Jednym ze sprawdzonych pomysłów na prezent od Świętego Mikołaja jest małe co nieco, czyli paczuszka pysznych słodkości. Ucieszą się z niej zarówno małe łasuchy, jak i dorośli smakosze. Słodycze spod choinki smakują wyjątkowo, zwłaszcza jeśli mają kojarzące się ze świętami smaki - pomarańczy, wanilii i przypraw korzennych. Dekoracyjne opakowanie ozdobione bożonarodzeniowymi motywami tabliczkę czekolady, pudełko pralinek, czy paczkę cukierków przemieniają w wyjątkowy słodki prezent.

Wybierając słodkości pod choinkę trudno pominąć siłę tradycji – są marki, które od lat kojarzą się z jakością i smakiem. Jedną z nich jest E.Wedel. Marka, jak co roku, przygotowuje z okazji świąt specjalną edycję swoich kultowych produktów, wzbogacając je o dodatki takie jak pomarańcza, cynamon, wanilia i żurawin. Z okazji Bożego Narodzenia, znane wedlowskie produkty otrzymają nową, świąteczną szatę graficzną.

Są wśród nich , Torcik Wedlowski, kultowe Baryłki i duże tabliczki czekolady – gorzka z żurawiną, mleczna z cząstkami pomarańczowymi oraz czekolada Cookie, w dwóch świątecznych smakach: korzennym i Orange Mocha. W tegorocznej ofercie Mieszanka Wedlowska, cukierki Pierrot i świąteczne pralinki opakowane będą w nietuzinkowe puszki w kształcie kuli, dzwonka i choinki. Dzięki temu mogą także stanowić idealną świąteczną ozdobę.

Słodkości dla najmłodszych

Dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie można umilić kalendarzem adwentowym E.Wedel. W ozdobnym pudełku podzielonym na 24 okienka znajdują się czekoladki w dwóch smakach w kształcie Buźki Krówki. 
Na Mikołajki lub pod choinkę można sprawić im zestawy słodyczy na przykład: pudełko z opaską w kształcie rogów Renifera - bohatera motywu graficznego, Domek Krówki, a także czekolady mleczne z chrupiącymi kawałkami wafelków i chrupek lub z kawałkami pianek marshmallow. Świąteczne produkty dla dzieci E.Wedel ozdobiono postaciami Renifera, Mikołaja, Bałwanka oraz Znajomej Krowy Kucharza.

 

Produkty z portfolio świątecznego E.Wedel są w sprzedaży od początku listopada.

 1. Zwierciadło

Stwórz atmosferę Świąt. Inspiracje od marki Fyrklövern  

Zobacz galerię 23 Zdjęcia
Święta to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera, spotkania z bliskimi oraz pyszne potrawy. Smakowanie ich to również delektowanie się pięknem odświętnie nakrytego stołu. Zainspiruj się propozycjami marki Fyrklövern - specjalistą w dziedzinie dekoracji stołu - i stwórz świąteczną aranżację, która oczaruje twoich gości!

ÅSA’S WINTER 

Rajskie jabłuszka, pomarańcze, granaty i pachnące gałązki to elementy doskonałe na świąteczny stół! By całość wyglądała bajecznie warto wybrać perfekcyjną zastawę, która spełni nasze oczekiwania co do dekoracji stołu i zachwyci wszystkich gości! Po raz pierwszy w Polsce, w cudownej aranżacji świątecznej, prezentujemy Serwis ÅSA’S WINTER, zaprojektowany przez skandynawską artystkę Anne Rooslien. Najwyższej jakości, trwała porcelana skaleniowa, urzekające, ręcznie litografowane zdobienia oraz wyjątkowy design tworzą ponadczasowy serwis obiadowy! Dzięki zastawie, dekorowanej skrzatami – wykreowanymi przez znaną w Skandynawii Åsę Götander, uzyskasz wspaniałą zimowo-świąteczną atmosferę. Porcelanę możemy umyć w zmywarce i odgrzać w niej dania korzystając z kuchenki mikrofalowej – to dodatkowy atut tego eleganckiego serwisu.

SANTA CHRISTMAS

Do świątecznej dekoracji stołu warto wybrać nastrojowe świece, serwety i oczywiście doskonałą porcelanę. Serwis SANTA CHRISTMAS ręcznie zdobiony platyną, skrzącymi się płatkami śniegu oraz uroczymi krasnalami to spełnienie świątecznych marzeń zarówno dzieci jak i dorosłych. Klasyczny design kolekcji wypełniają kolorowe, ręcznie malowane wizerunki skrzatów i zwierząt w zimowej scenerii. Pełne fantazji i artystycznego kunsztu, tworzą ciepły i radosny klimat, podkreślając wyjątkową atmosferę świąt.

ÅSA’S CHRISTMAS

Skrzaty i dekor wzbogacony elementami z 18-karatowego złota to przewodnie elementy Serwisu ÅSA’S CHRISTMAS. Zastawa z motywem uroczych ludków idealnie ozdobi świąteczny stół i stworzy atmosferę bajkowego klimatu przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. To serwis, który przykuwa wzrok oryginalnym kształtem przypominającym pofałdowane śnieżne zaspy, na których zagościły urocze skrzaty. Ośnieżone choinki dekorowane prawdziwym złotem stanowią ekskluzywny element ozdobny! Gałązki, pierniki w kształcie serca, gwiazdy z jabłek czy złote szyszki w kieliszkach to elementy dekoracyjne, które komponują się idealnie z tym eleganckim serwisem.

ÅSA’S CHRISTMAS WHITE

Porcelana Åsa’s Christmas White zachwyca klasycznym designem i ręcznie malowanymi krasnalami w białych i srebrnych kapturkach. Serwis przepięknie prezentuje się w monochromatycznym stylu, gdzie na drewnianym stole w odcieniach szarości układamy zielone gałązki przyprószone śniegiem, szyszki i pachnące pierniki.

VICTORIA 

Drewno, pachnący świerk, nastrojowe lampki i przepyszne potrawy podane na luksusowej porcelanie skandynawskiego projektu pomogą nam stworzyć perfekcyjną atmosferę w czasie świąt! Serwis Victoria zachwyca delikatną formą, a zdobienia z 18-karatowego złota nadają mu królewskiego splendoru. Czerwona serweta przyprószona sztucznym śniegiem, pomarańcze, goździki i soczyste, czerwone jabłka w zimowej okrasie w połączeniu z elegancką porcelaną Victoria tworzą dekorację stołu w iście królewskiej aranżacji. Ta zastawa to świetny wybór zarówno na święta jak i inne okazje, jej klasyczny i elegancki design sprawia, że będzie pasowała na każdą uroczystość.

CELEBRATION

Świąteczny stół stanowi doskonałe pole do popisu dla miłośników dekoracji wnętrz. Spektrum możliwości jakie możemy zastosować jest nieograniczone. Pachnące gałązki świerku, złote świece, kryształowe wazony, eleganckie serwety czy też subtelne herbaciane róże i złote sztućce będą prezentować się perfekcyjnie w otoczeniu porcelany Celebration. Serwis o lekko falistym kształcie z ręcznie nanoszonymi platynowymi zdobieniami zachwyca subtelnością i elegancją.

Zobacz więcej na: ,

 1. Zwierciadło

Herbaty Newby - doskonały prezent pod choinkę

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kolekcja światowej sławy projektanta mody Matthew Williamson dla Newby to idealny prezent na Święta dla każdej wielbicielki najwyższej jakości herbaty oraz mody.

Przepiękne puszki skrywają w sobie 3 wyjątkowe herbaty: Maharaja’s Breakfast (czarna herbata Assam), Exotic Earl Grey (herbata z olejkiem z gorzkiej pomarańczy i płatkami róży) oraz Jasmine Rose Garden (zielona herbata z różą i jaśminem). Do wyboru będzie także pudełko zawierające wszystkie 3 produkty.

Najwyższej jakości liście herbaty wraz z kwiatowymi dodatkami, ukryte w pięknych opakowaniach będą idealnym prezentem dla bliskiej osoby, a także przyjemnym uzupełnieniem każdego dnia.

Produkty dostępne są na stronie 

 1. Zwierciadło

Rodzina patchworkowa: Jak przeżyć święta?

Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
O czym pamiętać, o czym zapomnieć w świąteczny czas – zastanawia się Wojciech Eichelberger, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Znam dobrze funkcjonujący w ciągu roku patchwork, który rozpruwa się w czasie świąt. Wszyscy zbierają się w jednym miejscu i od razu wybucha awantura. Ostatnio zaczęło się od wyrzutu, że były mąż spóźnił się pół godziny.
Zaczyna się zazwyczaj od błahych spraw – że ktoś czegoś nie kupił, nie zrobił, powiedział o jedno słowo za dużo. To kropla, która przelewa czarę goryczy.

Czyli to preteksty. Co się za nimi kryje?
Zamiatane pod dywan sprawy, niewyjaśnione żale i pretensje, nierozwiązane problemy, do których boimy się wracać. Ale one wcześniej czy później wybuchają, na przykład właśnie w czasie świąt.

Może to i dobrze, bo wreszcie możemy się z nimi skonfrontować.
Porządny kryzys jest dobrym początkiem zmiany. Oczywiście, może mieć pozytywne konsekwencje tylko wtedy, kiedy jego destrukcyjną siłę będziemy potrafili konstruktywnie wykorzystać. Kryzys pokazuje to, czego brakuje w systemie, więc nie ma się co obrażać, tylko trzeba podjąć trud dogadania się i przemiany.

A może dobrym pomysłem jest niespotykanie się w święta zwaśnionych stron? Pewna matka (teściowa, babcia) wymyśliła, że Wigilia odbędzie się według grafiku, w którym każdemu wyznaczyła towarzystwo i godzinę wizyty, z zapasem czasowym, żeby najbardziej zwaśnieni zdążyli się minąć i na siebie nie powpadali. Ta pani jest dumna z autorskiego rozwiązania.
W Wigilię nie chodzi o to, aby się nawzajem unikać. Ale Wigilia sama z siebie nie jest w stanie uczynić nas świętymi. Droga do świętości, czyli do otwartego serca, wymaga od nas podejmowania wysiłku i ryzyka. O tym warto pamiętać. Jeśli jednak nie stać nas jeszcze z jakichś powodów na wysiłek i ryzyko spędzenia Wigilii z ludźmi z naszego rodzinnego systemu, których nie lubimy, bo na tym etapie nasze resentymenty są dla nas ważniejsze niż religijne nakazy, to trudno. Może następnym razem. Więc owa pani z twojego przykładu robi dobrą robotę. Przynajmniej jej serce stanowi przestrzeń, w której skłóceni i zaślepieni ludzie wirtualnie się spotykają. Chwała jej za to.

Ona naprawdę chce dobrze.
W patchworkowym systemie taka osoba odgrywa doniosłą rolę kleju, nici i agrafki. Każdy może do niej przyjść, bo wie, że spotka się z miłym przyjęciem, a ona pozostanie bezstronna. Może też odgrywać rolę rodzinnej skrzynki pocztowej i przekazywać skłóconym stronom ważne informacje. Po jakimś czasie dzielna babcia będzie mogła zrobić krok dalej i skrzyknąć wszystkich członków skłóconego patchworku w jedno miejsce, na przykład przy okazji swoich jubileuszowych urodzin, informując ich o tym, że to jest jej święto, więc zaprasza wszystkich, których kocha, i prosi o to, by wszelkie konflikty na ten czas zawiesić, tak jak kiedyś w dobrej przeszłości ustawały wojny, gdy trwała olimpiada.

Święta są szczególnie ważne dla dzieci, które potem całe życie pamiętają Świętego Mikołaja, choinkę. Więc choćby ze względu na nie dobrze jest zadbać o atmosferę tych dni – pozytywną, przesyconą dobrymi emocjami. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując święta?
Boże Narodzenie to dla patchworkowego systemu doskonała okazja i zarazem trudny sprawdzian tego, czy przestrzegana jest w praktyce święta zasada wszelkich patchworków: wszystkie dzieci są nasze. Praktyczna troska o sprostanie tej zasadzie może sprawić, że same święta przestaną być tylko rodzinnym rytuałem objadania się i obdarowywania prezentami, ale ujawnią swój głęboki duchowy wymiar. Bo święta zapraszają każdego do „królestwa nie z tego świata”, czyli do takiego wymiaru istnienia, w którym jednoczą się przeciwieństwa, zasypywane są przepaści dzielące zantagonizowane strony. Gdzie wszystko ujawnia swoją świętą, wspólną z całym istnieniem prawdziwą naturę, gdzie w jednolitej świetlistej przestrzeni rządzą: miłość, szacunek i cisza. A z tego punktu widzenia chciwość, nienawiść, konflikty, resentymenty i wojny jawią się jako wielka, przerażająca egzystencjalna pomyłka i strata czasu. Patchworkowa rodzina jest z pewnością trudniejszą, a przez to lepszą okazją do praktykowania świętości niż stawianie na wigilijnym stole pustego talerza dla symbolicznego zbłąkanego wędrowca. Więc jeśli dojrzali dorośli chcą udzielić patchworkowym dzieciom ważnej duchowej lekcji, to święta Bożego Narodzenia są do tego doskonałą okazją. Będzie się do czego odwoływać przez całą resztę roku.

Gdybyśmy jeszcze mimo konfliktów potrafili spektakularnie przebaczyć sobie nawzajem przy dzieciach, to byłaby dopiero lekcja. 
O tak. Sam fakt, że ludzie podchodzą do siebie i składają sobie dobre życzenia, chociaż jeszcze dzień wcześniej sobie złorzeczyli, to wspaniała nauka dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Ale nie tylko nauka. Także chwila zasłużonego wytchnienia. Bo dla dzieci najważniejszą wartością i najlepszą glebą do wzrastania jest bezpieczna, harmonijna, spójna społeczność, której członkowie odnoszą się do siebie z szacunkiem i miłością.

Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer) Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer)

Marzeniem dziecka z rozbitej rodziny jest to, żeby mama była z tatą, nawet jeśli nie na zawsze, to chociaż w święta. Czy wspólny wyjazd rozwiedzionych rodziców z ich dziećmi to dobry pomysł?
Pomysł bardzo dobry, ale przy innych okazjach niż święta. W patchworkowej rodzinie dorośli często mają dzieci z dwoma, a nawet z trzema partnerami. Jak te rodziny obsłużyć w kilka dni świąt? Widziałem wielu ojców i wiele matek, którzy z obłędem w oczach starali się pojawić w ciągu kilku godzin na dwóch albo trzech wigiliach w oddalonych od siebie miejscach, wszędzie pozostawiając za sobą żal i zniecierpliwienie. To nie ma sensu. Lepiej organizować wspólnie z innymi chętnymi z tego samego systemu duże rodzinne spędy wigilijne. Natomiast wyjazdy rodziców z biologicznymi dziećmi w uroczystej, świątecznej atmosferze, z dekoracjami mogłyby dawać wspólnym dzieciom nadzieję, że ich rodzice będą znowu razem.

A spotkanie świąteczne obu zwaśnionych rodzin w którymś z domów?
W sytuacjach konfliktu powinni raczej spotkać się na neutralnym gruncie.

Dlaczego?
Jeśli ludzie, którzy niedawno się rozstali, spotykają się w domu, który przesiąknięty jest wspólnymi przeżyciami, a każdy jego fragment jest jakby pamiątką w muzeum ich wspólnej przeszłości i przywołuje jakieś wspomnienia, to trudno się w nim racjonalnie porozumiewać w sprawach bieżących i przyszłych.

Znajoma rozwódka, która ma w miarę poprawne stosunki z byłym mężem i jego żoną, nie chce ich zapraszać ani odwiedzać, a tym bardziej organizować wspólnych świąt, bo obawia się zmiany status quo.
Dorośli i odpowiedzialni ludzie, którym przyszło żyć w patchworkowym systemie, powinni podejmować decyzje służące porozumieniu i zgodzie, a nie jątrzeniu. Skoro patchworkowa rodzina jest faktem, to róbmy wszystko, żeby wykorzystać jej potencjał. Budujmy, a nie dzielmy, troszczmy się o część wspólną, a nie bójmy się na zapas. Nie traktujmy patchworku jako dopustu bożego czy tragedii, którą będziemy się nieustannie karmić i którą będziemy celebrować do końca życia. Egoistyczna troska o status quo swojego zakątka prędzej czy później się zemści. Przetrwanie patchworku w ogromnej mierze zależy od tego, jak szybko dorośli zdadzą sobie sprawę z tego, że wszystko jest w nim ze sobą powiązane.

Owa kobieta zakłada, że jeśli spotka się z rodziną byłego, to odżyją urazy.
Jeśli unikamy kontaktów, to siłą rzeczy komunikujemy się w sprawach błahych i nudnych, a tak naprawdę tracimy czas i potencjał, jaki drzemie w głębinach patchworkowego oceanu. Więc przy każdej okazji, zamiast marzyć o na zawsze minionym status quo, zróbmy cokolwiek, aby wzmacniać patchworkowe szwy.

Może zaapelujemy do patchworków – dajcie się zainspirować świętom!
Apelujemy: wykorzystujcie je do tego, żeby przełamać niechęć, wrogość, urazy. Róbcie to dla siebie i dla wszystkich patchworkowych dzieci. Dajcie im przykład, jak układać relacje mimo trudnej przeszłości.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wspólnych świąt rozwiedzionych partnerów?
Jeśli mamy spotykać się po to, żeby się kłócić, a przy okazji ranić uczucia naszych dzieci, to lepiej się nie spotykać. Święta są okazją do propagowania dobrych uczuć i dobrych życzeń. Jakże są teraz deficytowe.

A do obdarowywania się prezentami?
Dobrze jest zachować w tym umiar. Najwspanialszymi prezentami dla patchworkowych dzieci są dojrzałe i mądre zachowania dorosłych, szczególnie te objawiające się w przekraczaniu negatywnych uczuć i postaw wobec byłych partnerów, byłych teściów, zięciów czy synowych. Gdy dziecko widzi, że dorośli, których kocha, trudzą się, by przełamać urazy i żale, bo chcą zbudować nową, bezpieczną społeczność rodzinną, to mu serce rośnie i dusza się śmieje. Ono nie chce się truć złymi emocjami i nastawieniami rodziców. Superprezentem w obecnych czasach są czas i uwaga, które poświęcamy drugiej osobie.

O czym jeszcze pamiętać przy okazji świętowania?
Żeby to nie był prosty rytuał. Żeby nie przedobrzyć, czyli pamiętać o zasadzie, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Na przykład chcę kogoś uściskać i przytulić, ale wiem lub czuję, że ta osoba tego nie lubi. Trzeba to uszanować. Albo mam przemożną chęć zadania jej pytania, bo chcę zaspokoić swoją ciekawość, a ona wyraźnie się krępuje albo daje sygnał, że nie ma ochoty poruszać tego tematu. No to nie pytam, wycofuję się, ewentualnie przepraszam. W psychologii nazywa się to szanowaniem granic drugiej osoby. W dodatku dzisiaj powinniśmy też uważać na rozmowę o poglądach.

Nie tylko w rodzinach patchworkowych lepiej chyba nie poruszać tematów politycznych?
Poruszać można, ale bezpiecznie jest ograniczać się do wypowiadania swoich poglądów, nie atakując przekonań drugiej osoby. Unikać fraz takich jak: „w przeciwieństwie do ciebie”, „nie zgadzam się...”, „twoje poglądy są…”, „jak można tak…” itp. Każdy z nas ma prawo do własnych sądów. Nie należy próbować zmieniać zdania innych, bo to tylko wzbudzi opór.

Co robić, żeby zapobiec kłótni na tym tle?
Zacząć trzeba od wysłuchania i zrozumienia tego, co usłyszeliśmy. Dopiero potem można zastanowić się, czy ktoś chce być przekonany do innego poglądu, czy forsując swoje zdanie, nie naruszam granicy jego wolności.

Dobrze jest wykrzesać z siebie ciekawość tego, co ktoś myśli.
Ciekawość tego, co ktoś ma do powiedzenia, pomaga zrozumieć siebie nawzajem, a o to chodzi w rozmowie. W dyskusjach o poglądach najpierw jedna osoba przedstawia swoje zdanie, potem druga, następnie pierwsza dzieli się wątpliwościami co do przekonań oponenta, potem robi to druga.

Tylko trzeba się zdobyć na intelektualny wysiłek.
Także emocjonalny. Aby taka rozmowa była możliwa, muszą się postarać obie strony. Prowadząc w ten sposób dyskusję, szukamy pomostów i wzajemnego zrozumienia, nie zamykamy się w swoim jedynie słusznym widzeniu świata. Otwarta postawa w patchworkowych rodzinach to jeden z podstawowych warunków ich przetrwania, bo różnorodność poglądów, wyznań, stylów życia itd. bywa w patchworku ogromna. W klasycznych rodzinach tak się dobieramy, żeby w sprawach światopoglądowych za bardzo nie iskrzyło, ale w patchworkach ta kwestia zupełnie wymyka się spod kontroli. To może dotyczyć również poglądów w sprawie sposobu obchodzenia świąt.

 1. Zwierciadło

Czy prezent daje więcej radości obdarowanemu czy darczyńcy?

Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z obdarowywaniem bliskich mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

Zróżnicowanie preferencji, upodobań, gustów, marzeń i potrzeb sprawia, że znalezienie idealnego prezentu pasującego do każdego wydaje się niemożliwe. Zadanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy weźmiemy pod uwagę realia względnego dobrobytu, które pozwalają zaspokoić znaczącą większość ważnych życiowych potrzeb. Prezenty, które przekazujemy sobie z okazji świąt Bożego Narodzenia, w coraz większym stopniu przestają pełnić funkcję uzupełniającą stan gospodarstwa domowego i stosunkowo rzadko służą wspieraniu rodzinnego budżetu.

W czasach, gdy większość towarów jest łatwo dostępna, dobrem, którego brak odczuwamy coraz mocniej staje się bliskość i uwaga. Doświadczamy deficytów dotyczących przede wszystkim dostrzegalnych wymiarów pozytywnych uczuć takich jak dotyk, przytulenie, możliwość bycia razem i spędzania ze sobą czasu. Oczywiście wiele osób ma konkretne pragnienia dotyczące np. nowego modelu telefonu czy torebki, jednak niejednokrotnie w toku rozmowy o rzeczywistych potrzebach okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem na prezent będzie wspólny bilet do kina, wyjazd lub spacer. Również dzieci warto wcześniej zapytać jakiego rodzaju prezenty niepochodzące ze sklepów chciałaby otrzymać. Kolejnym krokiem może być sporządzenie listy tego rodzaju podarunków i ustalenie, które z nich są dla córki lub syna najważniejsze i dlaczego.

Otrzymywanie prezentu często wiąże się z uczuciem radości u osoby obdarowanej. Jednak wyniki badania przeprowadzone przez psycholog Larę Aknin z Simon Fraser University w Kanadzie jednoznacznie wskazują, że w sytuacji, gdy dochodzi do wręczenia prezentu, o wiele większego zadowolenia doświadczają wręczający podarunek. W celu zbadania poziomu satysfakcji obu grup, badaczka przeanalizowała wyniki Światowego Sondażu Gallupa przeprowadzonego w latach 2006 – 2008 na próbie 234 917 osób reprezentujących 120 państw. Wyniki otrzymane przez jej zespół wskazują, że niezależnie od regionu, pochodzenia i posiadanych dochodów, samopoczucie badanych było lepsze, gdy przeznaczali swoje pieniądze na potrzeby innych, a nie zaś na własne.

Choć nie wydaje się to oczywiste, radość z otrzymanego prezentu może łatwo zastąpić przykrość, jeśli podarunek przewyższa możliwości finansowe osoby obdarowanej. Efekt ten wynika m.in. z silnie zakorzenionej w życiu społecznym reguły wzajemności. W sytuacji, gdy otrzymujemy zbyt drogi podarunek odczuwamy dyskomfort i napięcie związane z kulturową zasadą odwdzięczenia się ofiarodawcy równie wartościowym prezentem. Pojawia się poczucie winy i uczucie przykrości wynikające z faktu, że nie stać nas na równie drogi dar.

Nietrafiony prezent wyzwala innego rodzaju reakcje i wiąże się przede wszystkim z ujawnionym lub zatajonym niezadowoleniem. Do pewnego wieku najmłodsi odbiorcy prezentów świątecznych, nie kryją się z wyrażaniem emocji i opinii, gdy podarunki nie spełniają ich oczekiwań lub są zupełnie inne niż te opisane w liście do Świętego Mikołaja. Z czasem jednak dzieci przyswajają zasady życia społecznego w tym zakresie i uczą się ukrywania uczucia zawodu lub niechęci. To na ile dorośli decydują się na ujawnienie prawdziwych uczuć w sytuacji otrzymywania niechcianego prezentu, zależy od rodzaju relacji z ofiarodawcą.

Najtrudniej tego rodzaju sytuacje znoszą osoby, które łączy silna więź oraz przekonanie o znajomości gustów np. matki i córki. Rozczarowanie spotyka zarówno matki, które są pewne swoich wyborów gwiazdkowych dotyczących np. odzieży, biżuterii dla córek, jak i córki, które były pewne, że ich podarunki z pewnością ucieszą mamy. Złotym środkiem pomiędzy bezpośrednią krytyką nietrafionego prezentu, a radością pokrywającą niezadowolenie jest dyplomacja. Warto zadbać o to, aby pozostać w zgodzie z własnymi odczuciami, a jednocześnie wyrażać je z szacunkiem wobec dobrych chęci i intencji ofiarodawcy. Zawsze warto dziękować, jak również nadmienić, że w razie czego, następnym razem, służymy pomocą w zakresie wyboru wymarzonego prezentu.

W przypadku problemów z podjęciem decyzji odnośnie prezentu świątecznego, wybierzmy to, co najlepiej wyraża naszą miłość do drugiej osoby. Postarajmy się ofiarować innym ciepło, bliskość, zrozumienie i akceptację – tego rodzaju prezenty nigdy nie wychodzą z mody, pasują do każdego. Okazujmy sobie miłość, nie tylko na Święta ale każdego dnia.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc zajmuje się psychologią motywacji, efektywnością i wytrwałością w działaniu oraz symulacjami mentalnymi (materiały prasowe Uniwersytet SWPS).