1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Spotkania
 4. >
 5. Michelin wyróżnia Amaro

Michelin wyróżnia Amaro

fot. Tomasz Kin
fot. Tomasz Kin
W edycji Czerwonego Przewodnika Michelin 2012 warszawski lokal Atelier Amaro został uhonorowany wyróżnieniem Wschodzącej Gwiazdki. W tym roku zyskał pierwszą w Polsce gwiazdkę Michelin

Po raz drugi wróciłeś do Polski w 2003 roku, tym razem na zaproszenie Kurta Schellera, by pracować dla Jana Wejcherta w tajemniczym Klubie Polskiej Rady Biznesu.

Na trzy dni dostałem kuchnię Pałacu Sobańskich w swoje ręce, by przygotowywać różne potrawy. Po tym czasie miałem serwować swoje piętnaście dań Janowi Wejchertowi z żoną i całej dyrekcji Klubu. Przy jedenastej kreacji kelner powiedział: stop!  i zaprosił mnie na górę. Okazało się że klamka już zapadła. Następnego dnia zostałem zaproszony do ITI na podpisanie umowy. Nie byłem przygotowany na taką okoliczność, więc pożyczyłem garnitur od brata w Warszawie i pojechałem. W środku, zobaczyłem kilka osób: prawnicy, dyrektorzy i inni ludzie, którzy tworzyli biznes ze świętej pamięci Janem Wejchertem. Wtedy zdałem sobie też sprawę, jak bardzo poważnie traktuje on gastronomię. Doprecyzowaliśmy cele od strony prawnej, finansowej i kulinarnej.

Zyskałeś potężnego protektora. Szkoda tylko że zacząłeś gotowanie za zamkniętymi drzwiami. Nie przeszkadzała Ci ta anonimowość?

Miejsce już funkcjonowało, więc na ideę zamkniętego klubu nie miałem najmniejszego wpływu. Z drugiej strony pasowało mi to, nie szukałem przesadnego rozgłosu. Jedyny problem polegał na tym, że trafiłem do restauracji wysoko ocenianej w Polsce, a w moim odczuciu sporo jej brakowało. Przede wszystkim była tylko jedna karta menu na cały rok. Fundamenty tej gastronomii były ciągle z innej epoki. Dostałem spory budżet, by doposażyć kuchnię, ale największa trudność polegała na czymś innym.

Na zespole?

Można tworzyć najbardziej „pojechane” kreacje, oddziałujące na wszystkie zmysły, ale kiedy siedzi sto pięćdziesiąt  osób w sali, musi  ktoś te kreacje przygotować. Przygotowania trwały  dwa lata. Zrobiliśmy coś takiego jak wieczór klubowy, na którym przedstawiłem swoją wizję gotowania. Zacząłem od nowego menu, nazwałem je Evolution. I przy prawie trzystu członkach klubu, z mikrofonem w ręku  zapowiedziałem, co tu się będzie działo. Skruszyliśmy tę starą skorupę, ale kompromis polegał na tym, że w stałym menu zostały tzw. pałacowe klasyki dla gości, którzy chcieliby poczęstować kogoś polskimi specjałami, typu pierogi czy pieczona kaczka. Pracowaliśmy ciężko, bo praktycznie co miesiąc zmieniałem autorskie menu.

I jak przyjęli to panowie biznesmeni?

Na szczęście dobrze. Pamiętaj, że mówimy o krajowej elicie biznesu. To ludzie jeżdżący po świecie i bywający w gwiazdkowych restauracjach. Oni wiedzą, że gastronomia wygląda inaczej niż ta obłożona jajkiem i kaczką.

Edukacja wymaga dwóch kierunków, po stronie klienta i kucharzy. Komu szło trudniej?

(śmiech) Trudno powiedzieć, choć przez zespół przewinęło się siedemdziesiąt osób. Były szef kuchni w naturalny sposób zabrał ze sobą swój zespół, dlatego zaczynałem od zera. Nie wszyscy podołali, niektórym musiałem podziękować - zbyt ambitni nie widzą swoich błędów i zaczynają je powielać. Czasem trzeba zejść o szczebel niżej, gdzie presja i oczekiwania są mniejsze. Tam też można być królem. Po latach, kiedy mieliśmy w planach otwarcie „Amber Room” - restauracji otwartej dla wszystkich, sięgnęliśmy po kucharzy z zagranicy.

Wszystko po to, by stworzyć markę rozpoznawalną w świecie, czyli pierwszą w Polsce restaurację z gwiazdką Michelin?

Jedyną przeszkodą była ten brak dostępności dla zwykłych ludzi, dlatego powstał pomysł, że główną salę - „Kryształową” - zaadaptujemy na restaurację. Myślę ,że dla Jana Wejcherta, z punktu widzenia prestiżu i własnego zamiłowania do gastronomii, była to sprawa bardzo istotna.

Byłem na pierwszej degustacji. Pamiętam, że nie byłeś do końca zadowolony z pracy.

Bardzo chciałem tej restauracji i zmierzenia się z jej otwartością na zewnątrz. Wiele osób nie rozumie formuły Michelin i  pyta, o co jest ta cała awantura. Przytaczam wtedy sportowe porównanie:  Biegacz startuje nie po to, żeby przegrać.  Jestem w zawodzie kucharza i zmierzenie się z ludźmi tej profesji jest wyznacznikiem, który daje Michalin. Podnosimy ręce do góry i prosimy, żeby przyjechali ocenić. Jeśli uważają, że to nie to, mamy jakieś dane. Wówczas trzeba pracować jeszcze ciężej i podciągnąć poziom. Pogodzenie klubu i restauracji na odpowiednim poziomie było bardzo trudne, ale nie narzekam – dostałem kuchnię o jakiej marzyłem, lokal otwarty na zewnątrz i szansę zawalczenia o gwiazdkę.

Zmierzamy do momentu przełomowego?

Dla „Amber Room” i mnie samego była to śmierć Jana Wejcherta.

Zamieszanie z Michelin było wcześniej?

Tak. Na wszystko było jednak za wcześnie. Pod koniec września uruchomiliśmy restaurację. Miesiąc później nastąpiła tragedia. Ten dystans, mimo pełnego obłożenia, był za krótki.

Brak osobowości sprawił, że zaczęło się to walić?

Dla mnie była to wieloletnia relacja z najbardziej wymagającym człowiekiem spośród wszystkich dotychczas znanych  mi ludzi. Przy tak potwornej presji, która staje się częścią życia, potrzebny jest również ktoś, kto potrafi docenić, gdy widzi wkład pracy. Rzadko spotyka się człowieka, który to potrafił zrobić. W związku z tym poczułem, że wyjęto mi wentyl, którym uszło całe powietrze. Przeżyłem to bardzo osobiście , trudno to wyjaśnić ot tak…

Co się wtedy zaczęło dziać?

W życiu jest tak, że złe rzeczy się kumulują. W styczniu spędziłem dwa tygodnie w szpitalu. Moją żonę czekał bardzo trudny poród, łącznie z ciężką operacją przed samym rozwiązaniem. Dostałem wtedy informację, że jeśli trzeba będzie powtórzyć zabieg, dziecko przeżyje, ale żona nie dostanie takiej gwarancji. Koszmar, którego nikomu nie życzę:  ściąganie krwi do transfuzji, ganianie pomiędzy oddziałami intensywnej terapii żony i dziecka… Tymczasem w pałacu szykowały się zmiany . Ale do nikogo nie mam o to pretensji. Coś się kończy , coś zaczyna.

Nagle okazało się że znakomity zawodowiec przestał nim być?

Nigdy nie przestałem poważnie traktować mojej pracy, znalazłem się jedynie w niecodziennych okolicznościach. Nigel nauczył mnie, że w końcu przychodzi etap, kiedy wszystko trzeba pozmieniać, i wtedy każdy chce się obudzić w nowej rzeczywistości. Jestem w stanie zaakceptować każdą zmianę, ale wydaje mi się, że po tylu latach pracy można zakończyć współpracę inaczej. Tym bardziej, że dziś gośćmi mojego atelier są członkowie Klubu. Byli nimi także zaraz po odejściu z pałacu,  gotowałem u nich w domach, przygotowując specjalne cateringi. Zabrakło mi pożegnania z Klubem i jego członkami. Uściśnięcia  dłoni po tych wspólnie spędzonych ośmiu latach.

Jeszcze będąc w pałacu, wydałeś książkę. Może odniosła za duży sukces, pokazując potencjał Twój a nie klubu?

Być może, choć całą akcję promocyjną, billboardy i koszty  wydania poniosłem sam. Pukałem do wielu drzwi, niektóre były zamknięte, inne się otworzyły. Na etapie druku nie wiedziałem, co z tego będzie. Przygotowałem ją najlepiej, jak umiałem, sądząc, że może kogoś ten pomysł zaciekawi. Na końcu tej drogi książka okazała się hitem, co potwierdziły entuzjastyczne maile i telefony, a ostatecznie dodruk.

Chodziło chyba o zmianę sposobu myślenia.

(śmiech). Dotychczas kuchnia polska kojarzyła się z czymś innym. Niektórzy myślą, że autorska wersja sałatki jarzynowej jest autorska, bo dodano jedną łyżkę groszku a nie dwie. Starałem się coś z tym zrobić. Zależało mi zwłaszcza na tym, byśmy nie byli głusi na świat. W końcu po coś walczyłem o te staże u słynnych szefów w Londynie.

Tymczasem skończyły się ciepłe lata pod skrzydłami smoka. Czy konfrontacja z rzeczywistością zawsze szła tak gładko, jak w przypadku książki?

O to mam żal do paru osób, zwłaszcza dziennikarzy, którzy pisali wtedy: jak sobie poradzi Amaro bez wielkiej fortuny Wejcherta? Chwileczkę, to pieniądze gotują?! Moja restauracja dzisiaj  dowodzi chyba czegoś innego. Zainwestowałem wszystko, co miałem i najlepiej jak umiałem. Ale wcześniej, po tych wszystkich szpitalnych perypetiach, potrzebowałem odpoczynku. Musiałem się wyciszyć i zastanowić, co będę robił. Wówczas, zupełnie niespodziewanie, dostałem telefon z „Nomy” w Kopenhadze.

Najlepszej restauracji na świecie.

Owszem. Zapomniałem, że kilka tygodni wcześniej wysłałem do Réné swoją książkę. Pomyślałem, że skoro siedzę w domu i pilnuję rodziny, i mam sporo wolnego czasu, to może kogoś zainteresuję moją książką. I  jeden egzemplarz wysłałem do niego.

Co usłyszałeś ?

Cześć, fajną książkę wydałeś. Może byś wpadł na wspólne gotowanie do mojej restauracji? - Cholera, jasne! Ustaliliśmy termin i w maju pojechałem do „Nomy”.

Ugotowaliście słynne marchewki na kamieniu?

(śmiech) Też.  Poprzebieraliśmy w ziołach. Największą wartością było to, że potraktował mnie w specjalny sposób. Moje wejście do kuchni okrasił komentarzem, że gościmy najlepszego szefa kuchni z Polski, i tak też mnie traktował. Zakumplowaliśmy się, spędzając godziny na rozmowach o gastronomii i o jego drodze. Jak był gnojony i wyśmiewany w Kopenhadze i całej Danii. Musiał sam  temu stawić czoła, ale miał własny koncept na gotowanie od zera na sam szczyt i dał radę. Réné podzielił się ze mną tym wszystkim i to mnie niesamowicie ujęło. Nie jechałem po to, by dowiedzieć się, czy da się obrać marchewkę w drugą stronę, bo co jeszcze można powiedzieć o technice gotowania? Mogłem za to stanąć w kuchni i zobaczyć faceta, który jest wolny i może zrobić to, co tylko przyjdzie mu do głowy. Tej wolności zazdrościłem mu najbardziej.

Wtedy wymyśliłeś atelier?

Miałem je w głowie całe życie. W maju miałem już napisane pół książki „Natura Kuchni Polskiej” (gdzie przyłożyłem  technologią i procesami) - i pomyślałem, że pokażę to, czego ludzie nie znają, a przecież rośnie wokół nas. Pewną formę inspiracji. Dzika róża, jarzębina, aronia, głóg, morwa, pigwa. Niby słyszeliśmy, co to jest, ale żadna restauracja ich nie podaje. Inny świat naszych dziadków i piwniczek. Kto wie, czym jest dereń?

Byłem na premierze. Ja bajerowałem gości Tobą, Ty ciekłym azotem.

(śmiech). Niestety nikt specjalnie nie był zainteresowany wydaniem książki. Musiałem zmierzyć się z tym sam. Żeby zostać wydawcą trzeba pójść do ratusza i dopisać trzy paragrafy do zakresu działalności gospodarczej.  I tak zostałem wydawcą. Któregoś dnia Réné zatelefonował z pytaniem, czy ta książka jest gotowa? Przed samym drukiem wysłałem mu ją w wersji elektronicznej, a parę dni później przyszedł mail z rekomendacją, jaką poprosił zamieścić.

Dzięki niej trafiła na konkurs do Paryża?

Chyba tak. Około ośmiu tysięcy książek zostaje wybranych do „World CookBookAwards”. Potem ogranicza się je  stu pięćdziesięciu tytułów i wreszcie do pięćdziesięciu. Na końcu  magiczny telefon:  -  Proszę zabrać żonę, frak i przyjechać do Paryża na galę rozdania. Dobrze, że nie wiedzieli, że była wydana ostatnim sumptem w bardzo małym nakładzie, bez żadnego marketingu. Nie miałem jeszcze  własnej restauracji.  Osobiście adresowałem przesyłki, naklejałem znaczki i zanosiłem na pocztę, bo tylko tak ludzie mogli ją dostać.

Dużo znaczków się nalizałeś?

Prawie dwa i pół tysiąca. (śmiech).

Z książkami szło Ci dobrze, gorzej było z nową restauracją.

Niestety z różnych powodów kolejne pomysły padały albo okazywało się, że przetargi były pełne machlojek, bo korupcja w Polsce trwa w najlepsze. Przyszedł taki moment, kiedy mieliśmy już dosyć i postanowiliśmy wyjechać do Barcelony i otworzyć tam restaurację. Dziewczynki miały już wybrane szkoły. Podczas rodzinnej narady, tuż po tym, jak znaleźliśmy miejsce, w którym teraz rozmawiamy, obiecaliśmy sobie, że jeśli teraz nie wypali, zwijamy się.

Fajnie by było gdyby Skwer Stefana Kisielewskiego miał restaurację z gwiazdką.

(śmiech). Fajnie dla Polski…

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło

Słodka niespodzianka pod choinkę

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Rozpakowywanie prezentów to jeden z tych momentów, na który w czasie świąt czekają nie tylko dzieci. Upominki, to przecież dowód na to, że o sobie pamiętamy i chcemy sprawić sobie przyjemność.

Jednym ze sprawdzonych pomysłów na prezent od Świętego Mikołaja jest małe co nieco, czyli paczuszka pysznych słodkości. Ucieszą się z niej zarówno małe łasuchy, jak i dorośli smakosze. Słodycze spod choinki smakują wyjątkowo, zwłaszcza jeśli mają kojarzące się ze świętami smaki - pomarańczy, wanilii i przypraw korzennych. Dekoracyjne opakowanie ozdobione bożonarodzeniowymi motywami tabliczkę czekolady, pudełko pralinek, czy paczkę cukierków przemieniają w wyjątkowy słodki prezent.

Wybierając słodkości pod choinkę trudno pominąć siłę tradycji – są marki, które od lat kojarzą się z jakością i smakiem. Jedną z nich jest E.Wedel. Marka, jak co roku, przygotowuje z okazji świąt specjalną edycję swoich kultowych produktów, wzbogacając je o dodatki takie jak pomarańcza, cynamon, wanilia i żurawin. Z okazji Bożego Narodzenia, znane wedlowskie produkty otrzymają nową, świąteczną szatę graficzną.

Są wśród nich , Torcik Wedlowski, kultowe Baryłki i duże tabliczki czekolady – gorzka z żurawiną, mleczna z cząstkami pomarańczowymi oraz czekolada Cookie, w dwóch świątecznych smakach: korzennym i Orange Mocha. W tegorocznej ofercie Mieszanka Wedlowska, cukierki Pierrot i świąteczne pralinki opakowane będą w nietuzinkowe puszki w kształcie kuli, dzwonka i choinki. Dzięki temu mogą także stanowić idealną świąteczną ozdobę.

Słodkości dla najmłodszych

Dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie można umilić kalendarzem adwentowym E.Wedel. W ozdobnym pudełku podzielonym na 24 okienka znajdują się czekoladki w dwóch smakach w kształcie Buźki Krówki. 
Na Mikołajki lub pod choinkę można sprawić im zestawy słodyczy na przykład: pudełko z opaską w kształcie rogów Renifera - bohatera motywu graficznego, Domek Krówki, a także czekolady mleczne z chrupiącymi kawałkami wafelków i chrupek lub z kawałkami pianek marshmallow. Świąteczne produkty dla dzieci E.Wedel ozdobiono postaciami Renifera, Mikołaja, Bałwanka oraz Znajomej Krowy Kucharza.

 

Produkty z portfolio świątecznego E.Wedel są w sprzedaży od początku listopada.

 1. Zwierciadło

Stwórz atmosferę Świąt. Inspiracje od marki Fyrklövern  

Zobacz galerię 23 Zdjęcia
Święta to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera, spotkania z bliskimi oraz pyszne potrawy. Smakowanie ich to również delektowanie się pięknem odświętnie nakrytego stołu. Zainspiruj się propozycjami marki Fyrklövern - specjalistą w dziedzinie dekoracji stołu - i stwórz świąteczną aranżację, która oczaruje twoich gości!

ÅSA’S WINTER 

Rajskie jabłuszka, pomarańcze, granaty i pachnące gałązki to elementy doskonałe na świąteczny stół! By całość wyglądała bajecznie warto wybrać perfekcyjną zastawę, która spełni nasze oczekiwania co do dekoracji stołu i zachwyci wszystkich gości! Po raz pierwszy w Polsce, w cudownej aranżacji świątecznej, prezentujemy Serwis ÅSA’S WINTER, zaprojektowany przez skandynawską artystkę Anne Rooslien. Najwyższej jakości, trwała porcelana skaleniowa, urzekające, ręcznie litografowane zdobienia oraz wyjątkowy design tworzą ponadczasowy serwis obiadowy! Dzięki zastawie, dekorowanej skrzatami – wykreowanymi przez znaną w Skandynawii Åsę Götander, uzyskasz wspaniałą zimowo-świąteczną atmosferę. Porcelanę możemy umyć w zmywarce i odgrzać w niej dania korzystając z kuchenki mikrofalowej – to dodatkowy atut tego eleganckiego serwisu.

SANTA CHRISTMAS

Do świątecznej dekoracji stołu warto wybrać nastrojowe świece, serwety i oczywiście doskonałą porcelanę. Serwis SANTA CHRISTMAS ręcznie zdobiony platyną, skrzącymi się płatkami śniegu oraz uroczymi krasnalami to spełnienie świątecznych marzeń zarówno dzieci jak i dorosłych. Klasyczny design kolekcji wypełniają kolorowe, ręcznie malowane wizerunki skrzatów i zwierząt w zimowej scenerii. Pełne fantazji i artystycznego kunsztu, tworzą ciepły i radosny klimat, podkreślając wyjątkową atmosferę świąt.

ÅSA’S CHRISTMAS

Skrzaty i dekor wzbogacony elementami z 18-karatowego złota to przewodnie elementy Serwisu ÅSA’S CHRISTMAS. Zastawa z motywem uroczych ludków idealnie ozdobi świąteczny stół i stworzy atmosferę bajkowego klimatu przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. To serwis, który przykuwa wzrok oryginalnym kształtem przypominającym pofałdowane śnieżne zaspy, na których zagościły urocze skrzaty. Ośnieżone choinki dekorowane prawdziwym złotem stanowią ekskluzywny element ozdobny! Gałązki, pierniki w kształcie serca, gwiazdy z jabłek czy złote szyszki w kieliszkach to elementy dekoracyjne, które komponują się idealnie z tym eleganckim serwisem.

ÅSA’S CHRISTMAS WHITE

Porcelana Åsa’s Christmas White zachwyca klasycznym designem i ręcznie malowanymi krasnalami w białych i srebrnych kapturkach. Serwis przepięknie prezentuje się w monochromatycznym stylu, gdzie na drewnianym stole w odcieniach szarości układamy zielone gałązki przyprószone śniegiem, szyszki i pachnące pierniki.

VICTORIA 

Drewno, pachnący świerk, nastrojowe lampki i przepyszne potrawy podane na luksusowej porcelanie skandynawskiego projektu pomogą nam stworzyć perfekcyjną atmosferę w czasie świąt! Serwis Victoria zachwyca delikatną formą, a zdobienia z 18-karatowego złota nadają mu królewskiego splendoru. Czerwona serweta przyprószona sztucznym śniegiem, pomarańcze, goździki i soczyste, czerwone jabłka w zimowej okrasie w połączeniu z elegancką porcelaną Victoria tworzą dekorację stołu w iście królewskiej aranżacji. Ta zastawa to świetny wybór zarówno na święta jak i inne okazje, jej klasyczny i elegancki design sprawia, że będzie pasowała na każdą uroczystość.

CELEBRATION

Świąteczny stół stanowi doskonałe pole do popisu dla miłośników dekoracji wnętrz. Spektrum możliwości jakie możemy zastosować jest nieograniczone. Pachnące gałązki świerku, złote świece, kryształowe wazony, eleganckie serwety czy też subtelne herbaciane róże i złote sztućce będą prezentować się perfekcyjnie w otoczeniu porcelany Celebration. Serwis o lekko falistym kształcie z ręcznie nanoszonymi platynowymi zdobieniami zachwyca subtelnością i elegancją.

Zobacz więcej na: ,

 1. Zwierciadło

Herbaty Newby - doskonały prezent pod choinkę

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kolekcja światowej sławy projektanta mody Matthew Williamson dla Newby to idealny prezent na Święta dla każdej wielbicielki najwyższej jakości herbaty oraz mody.

Przepiękne puszki skrywają w sobie 3 wyjątkowe herbaty: Maharaja’s Breakfast (czarna herbata Assam), Exotic Earl Grey (herbata z olejkiem z gorzkiej pomarańczy i płatkami róży) oraz Jasmine Rose Garden (zielona herbata z różą i jaśminem). Do wyboru będzie także pudełko zawierające wszystkie 3 produkty.

Najwyższej jakości liście herbaty wraz z kwiatowymi dodatkami, ukryte w pięknych opakowaniach będą idealnym prezentem dla bliskiej osoby, a także przyjemnym uzupełnieniem każdego dnia.

Produkty dostępne są na stronie 

 1. Zwierciadło

Rodzina patchworkowa: Jak przeżyć święta?

Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
O czym pamiętać, o czym zapomnieć w świąteczny czas – zastanawia się Wojciech Eichelberger, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Znam dobrze funkcjonujący w ciągu roku patchwork, który rozpruwa się w czasie świąt. Wszyscy zbierają się w jednym miejscu i od razu wybucha awantura. Ostatnio zaczęło się od wyrzutu, że były mąż spóźnił się pół godziny.
Zaczyna się zazwyczaj od błahych spraw – że ktoś czegoś nie kupił, nie zrobił, powiedział o jedno słowo za dużo. To kropla, która przelewa czarę goryczy.

Czyli to preteksty. Co się za nimi kryje?
Zamiatane pod dywan sprawy, niewyjaśnione żale i pretensje, nierozwiązane problemy, do których boimy się wracać. Ale one wcześniej czy później wybuchają, na przykład właśnie w czasie świąt.

Może to i dobrze, bo wreszcie możemy się z nimi skonfrontować.
Porządny kryzys jest dobrym początkiem zmiany. Oczywiście, może mieć pozytywne konsekwencje tylko wtedy, kiedy jego destrukcyjną siłę będziemy potrafili konstruktywnie wykorzystać. Kryzys pokazuje to, czego brakuje w systemie, więc nie ma się co obrażać, tylko trzeba podjąć trud dogadania się i przemiany.

A może dobrym pomysłem jest niespotykanie się w święta zwaśnionych stron? Pewna matka (teściowa, babcia) wymyśliła, że Wigilia odbędzie się według grafiku, w którym każdemu wyznaczyła towarzystwo i godzinę wizyty, z zapasem czasowym, żeby najbardziej zwaśnieni zdążyli się minąć i na siebie nie powpadali. Ta pani jest dumna z autorskiego rozwiązania.
W Wigilię nie chodzi o to, aby się nawzajem unikać. Ale Wigilia sama z siebie nie jest w stanie uczynić nas świętymi. Droga do świętości, czyli do otwartego serca, wymaga od nas podejmowania wysiłku i ryzyka. O tym warto pamiętać. Jeśli jednak nie stać nas jeszcze z jakichś powodów na wysiłek i ryzyko spędzenia Wigilii z ludźmi z naszego rodzinnego systemu, których nie lubimy, bo na tym etapie nasze resentymenty są dla nas ważniejsze niż religijne nakazy, to trudno. Może następnym razem. Więc owa pani z twojego przykładu robi dobrą robotę. Przynajmniej jej serce stanowi przestrzeń, w której skłóceni i zaślepieni ludzie wirtualnie się spotykają. Chwała jej za to.

Ona naprawdę chce dobrze.
W patchworkowym systemie taka osoba odgrywa doniosłą rolę kleju, nici i agrafki. Każdy może do niej przyjść, bo wie, że spotka się z miłym przyjęciem, a ona pozostanie bezstronna. Może też odgrywać rolę rodzinnej skrzynki pocztowej i przekazywać skłóconym stronom ważne informacje. Po jakimś czasie dzielna babcia będzie mogła zrobić krok dalej i skrzyknąć wszystkich członków skłóconego patchworku w jedno miejsce, na przykład przy okazji swoich jubileuszowych urodzin, informując ich o tym, że to jest jej święto, więc zaprasza wszystkich, których kocha, i prosi o to, by wszelkie konflikty na ten czas zawiesić, tak jak kiedyś w dobrej przeszłości ustawały wojny, gdy trwała olimpiada.

Święta są szczególnie ważne dla dzieci, które potem całe życie pamiętają Świętego Mikołaja, choinkę. Więc choćby ze względu na nie dobrze jest zadbać o atmosferę tych dni – pozytywną, przesyconą dobrymi emocjami. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując święta?
Boże Narodzenie to dla patchworkowego systemu doskonała okazja i zarazem trudny sprawdzian tego, czy przestrzegana jest w praktyce święta zasada wszelkich patchworków: wszystkie dzieci są nasze. Praktyczna troska o sprostanie tej zasadzie może sprawić, że same święta przestaną być tylko rodzinnym rytuałem objadania się i obdarowywania prezentami, ale ujawnią swój głęboki duchowy wymiar. Bo święta zapraszają każdego do „królestwa nie z tego świata”, czyli do takiego wymiaru istnienia, w którym jednoczą się przeciwieństwa, zasypywane są przepaści dzielące zantagonizowane strony. Gdzie wszystko ujawnia swoją świętą, wspólną z całym istnieniem prawdziwą naturę, gdzie w jednolitej świetlistej przestrzeni rządzą: miłość, szacunek i cisza. A z tego punktu widzenia chciwość, nienawiść, konflikty, resentymenty i wojny jawią się jako wielka, przerażająca egzystencjalna pomyłka i strata czasu. Patchworkowa rodzina jest z pewnością trudniejszą, a przez to lepszą okazją do praktykowania świętości niż stawianie na wigilijnym stole pustego talerza dla symbolicznego zbłąkanego wędrowca. Więc jeśli dojrzali dorośli chcą udzielić patchworkowym dzieciom ważnej duchowej lekcji, to święta Bożego Narodzenia są do tego doskonałą okazją. Będzie się do czego odwoływać przez całą resztę roku.

Gdybyśmy jeszcze mimo konfliktów potrafili spektakularnie przebaczyć sobie nawzajem przy dzieciach, to byłaby dopiero lekcja. 
O tak. Sam fakt, że ludzie podchodzą do siebie i składają sobie dobre życzenia, chociaż jeszcze dzień wcześniej sobie złorzeczyli, to wspaniała nauka dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Ale nie tylko nauka. Także chwila zasłużonego wytchnienia. Bo dla dzieci najważniejszą wartością i najlepszą glebą do wzrastania jest bezpieczna, harmonijna, spójna społeczność, której członkowie odnoszą się do siebie z szacunkiem i miłością.

Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer) Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer)

Marzeniem dziecka z rozbitej rodziny jest to, żeby mama była z tatą, nawet jeśli nie na zawsze, to chociaż w święta. Czy wspólny wyjazd rozwiedzionych rodziców z ich dziećmi to dobry pomysł?
Pomysł bardzo dobry, ale przy innych okazjach niż święta. W patchworkowej rodzinie dorośli często mają dzieci z dwoma, a nawet z trzema partnerami. Jak te rodziny obsłużyć w kilka dni świąt? Widziałem wielu ojców i wiele matek, którzy z obłędem w oczach starali się pojawić w ciągu kilku godzin na dwóch albo trzech wigiliach w oddalonych od siebie miejscach, wszędzie pozostawiając za sobą żal i zniecierpliwienie. To nie ma sensu. Lepiej organizować wspólnie z innymi chętnymi z tego samego systemu duże rodzinne spędy wigilijne. Natomiast wyjazdy rodziców z biologicznymi dziećmi w uroczystej, świątecznej atmosferze, z dekoracjami mogłyby dawać wspólnym dzieciom nadzieję, że ich rodzice będą znowu razem.

A spotkanie świąteczne obu zwaśnionych rodzin w którymś z domów?
W sytuacjach konfliktu powinni raczej spotkać się na neutralnym gruncie.

Dlaczego?
Jeśli ludzie, którzy niedawno się rozstali, spotykają się w domu, który przesiąknięty jest wspólnymi przeżyciami, a każdy jego fragment jest jakby pamiątką w muzeum ich wspólnej przeszłości i przywołuje jakieś wspomnienia, to trudno się w nim racjonalnie porozumiewać w sprawach bieżących i przyszłych.

Znajoma rozwódka, która ma w miarę poprawne stosunki z byłym mężem i jego żoną, nie chce ich zapraszać ani odwiedzać, a tym bardziej organizować wspólnych świąt, bo obawia się zmiany status quo.
Dorośli i odpowiedzialni ludzie, którym przyszło żyć w patchworkowym systemie, powinni podejmować decyzje służące porozumieniu i zgodzie, a nie jątrzeniu. Skoro patchworkowa rodzina jest faktem, to róbmy wszystko, żeby wykorzystać jej potencjał. Budujmy, a nie dzielmy, troszczmy się o część wspólną, a nie bójmy się na zapas. Nie traktujmy patchworku jako dopustu bożego czy tragedii, którą będziemy się nieustannie karmić i którą będziemy celebrować do końca życia. Egoistyczna troska o status quo swojego zakątka prędzej czy później się zemści. Przetrwanie patchworku w ogromnej mierze zależy od tego, jak szybko dorośli zdadzą sobie sprawę z tego, że wszystko jest w nim ze sobą powiązane.

Owa kobieta zakłada, że jeśli spotka się z rodziną byłego, to odżyją urazy.
Jeśli unikamy kontaktów, to siłą rzeczy komunikujemy się w sprawach błahych i nudnych, a tak naprawdę tracimy czas i potencjał, jaki drzemie w głębinach patchworkowego oceanu. Więc przy każdej okazji, zamiast marzyć o na zawsze minionym status quo, zróbmy cokolwiek, aby wzmacniać patchworkowe szwy.

Może zaapelujemy do patchworków – dajcie się zainspirować świętom!
Apelujemy: wykorzystujcie je do tego, żeby przełamać niechęć, wrogość, urazy. Róbcie to dla siebie i dla wszystkich patchworkowych dzieci. Dajcie im przykład, jak układać relacje mimo trudnej przeszłości.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wspólnych świąt rozwiedzionych partnerów?
Jeśli mamy spotykać się po to, żeby się kłócić, a przy okazji ranić uczucia naszych dzieci, to lepiej się nie spotykać. Święta są okazją do propagowania dobrych uczuć i dobrych życzeń. Jakże są teraz deficytowe.

A do obdarowywania się prezentami?
Dobrze jest zachować w tym umiar. Najwspanialszymi prezentami dla patchworkowych dzieci są dojrzałe i mądre zachowania dorosłych, szczególnie te objawiające się w przekraczaniu negatywnych uczuć i postaw wobec byłych partnerów, byłych teściów, zięciów czy synowych. Gdy dziecko widzi, że dorośli, których kocha, trudzą się, by przełamać urazy i żale, bo chcą zbudować nową, bezpieczną społeczność rodzinną, to mu serce rośnie i dusza się śmieje. Ono nie chce się truć złymi emocjami i nastawieniami rodziców. Superprezentem w obecnych czasach są czas i uwaga, które poświęcamy drugiej osobie.

O czym jeszcze pamiętać przy okazji świętowania?
Żeby to nie był prosty rytuał. Żeby nie przedobrzyć, czyli pamiętać o zasadzie, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Na przykład chcę kogoś uściskać i przytulić, ale wiem lub czuję, że ta osoba tego nie lubi. Trzeba to uszanować. Albo mam przemożną chęć zadania jej pytania, bo chcę zaspokoić swoją ciekawość, a ona wyraźnie się krępuje albo daje sygnał, że nie ma ochoty poruszać tego tematu. No to nie pytam, wycofuję się, ewentualnie przepraszam. W psychologii nazywa się to szanowaniem granic drugiej osoby. W dodatku dzisiaj powinniśmy też uważać na rozmowę o poglądach.

Nie tylko w rodzinach patchworkowych lepiej chyba nie poruszać tematów politycznych?
Poruszać można, ale bezpiecznie jest ograniczać się do wypowiadania swoich poglądów, nie atakując przekonań drugiej osoby. Unikać fraz takich jak: „w przeciwieństwie do ciebie”, „nie zgadzam się...”, „twoje poglądy są…”, „jak można tak…” itp. Każdy z nas ma prawo do własnych sądów. Nie należy próbować zmieniać zdania innych, bo to tylko wzbudzi opór.

Co robić, żeby zapobiec kłótni na tym tle?
Zacząć trzeba od wysłuchania i zrozumienia tego, co usłyszeliśmy. Dopiero potem można zastanowić się, czy ktoś chce być przekonany do innego poglądu, czy forsując swoje zdanie, nie naruszam granicy jego wolności.

Dobrze jest wykrzesać z siebie ciekawość tego, co ktoś myśli.
Ciekawość tego, co ktoś ma do powiedzenia, pomaga zrozumieć siebie nawzajem, a o to chodzi w rozmowie. W dyskusjach o poglądach najpierw jedna osoba przedstawia swoje zdanie, potem druga, następnie pierwsza dzieli się wątpliwościami co do przekonań oponenta, potem robi to druga.

Tylko trzeba się zdobyć na intelektualny wysiłek.
Także emocjonalny. Aby taka rozmowa była możliwa, muszą się postarać obie strony. Prowadząc w ten sposób dyskusję, szukamy pomostów i wzajemnego zrozumienia, nie zamykamy się w swoim jedynie słusznym widzeniu świata. Otwarta postawa w patchworkowych rodzinach to jeden z podstawowych warunków ich przetrwania, bo różnorodność poglądów, wyznań, stylów życia itd. bywa w patchworku ogromna. W klasycznych rodzinach tak się dobieramy, żeby w sprawach światopoglądowych za bardzo nie iskrzyło, ale w patchworkach ta kwestia zupełnie wymyka się spod kontroli. To może dotyczyć również poglądów w sprawie sposobu obchodzenia świąt.

 1. Zwierciadło

Czy prezent daje więcej radości obdarowanemu czy darczyńcy?

Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z obdarowywaniem bliskich mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

Zróżnicowanie preferencji, upodobań, gustów, marzeń i potrzeb sprawia, że znalezienie idealnego prezentu pasującego do każdego wydaje się niemożliwe. Zadanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy weźmiemy pod uwagę realia względnego dobrobytu, które pozwalają zaspokoić znaczącą większość ważnych życiowych potrzeb. Prezenty, które przekazujemy sobie z okazji świąt Bożego Narodzenia, w coraz większym stopniu przestają pełnić funkcję uzupełniającą stan gospodarstwa domowego i stosunkowo rzadko służą wspieraniu rodzinnego budżetu.

W czasach, gdy większość towarów jest łatwo dostępna, dobrem, którego brak odczuwamy coraz mocniej staje się bliskość i uwaga. Doświadczamy deficytów dotyczących przede wszystkim dostrzegalnych wymiarów pozytywnych uczuć takich jak dotyk, przytulenie, możliwość bycia razem i spędzania ze sobą czasu. Oczywiście wiele osób ma konkretne pragnienia dotyczące np. nowego modelu telefonu czy torebki, jednak niejednokrotnie w toku rozmowy o rzeczywistych potrzebach okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem na prezent będzie wspólny bilet do kina, wyjazd lub spacer. Również dzieci warto wcześniej zapytać jakiego rodzaju prezenty niepochodzące ze sklepów chciałaby otrzymać. Kolejnym krokiem może być sporządzenie listy tego rodzaju podarunków i ustalenie, które z nich są dla córki lub syna najważniejsze i dlaczego.

Otrzymywanie prezentu często wiąże się z uczuciem radości u osoby obdarowanej. Jednak wyniki badania przeprowadzone przez psycholog Larę Aknin z Simon Fraser University w Kanadzie jednoznacznie wskazują, że w sytuacji, gdy dochodzi do wręczenia prezentu, o wiele większego zadowolenia doświadczają wręczający podarunek. W celu zbadania poziomu satysfakcji obu grup, badaczka przeanalizowała wyniki Światowego Sondażu Gallupa przeprowadzonego w latach 2006 – 2008 na próbie 234 917 osób reprezentujących 120 państw. Wyniki otrzymane przez jej zespół wskazują, że niezależnie od regionu, pochodzenia i posiadanych dochodów, samopoczucie badanych było lepsze, gdy przeznaczali swoje pieniądze na potrzeby innych, a nie zaś na własne.

Choć nie wydaje się to oczywiste, radość z otrzymanego prezentu może łatwo zastąpić przykrość, jeśli podarunek przewyższa możliwości finansowe osoby obdarowanej. Efekt ten wynika m.in. z silnie zakorzenionej w życiu społecznym reguły wzajemności. W sytuacji, gdy otrzymujemy zbyt drogi podarunek odczuwamy dyskomfort i napięcie związane z kulturową zasadą odwdzięczenia się ofiarodawcy równie wartościowym prezentem. Pojawia się poczucie winy i uczucie przykrości wynikające z faktu, że nie stać nas na równie drogi dar.

Nietrafiony prezent wyzwala innego rodzaju reakcje i wiąże się przede wszystkim z ujawnionym lub zatajonym niezadowoleniem. Do pewnego wieku najmłodsi odbiorcy prezentów świątecznych, nie kryją się z wyrażaniem emocji i opinii, gdy podarunki nie spełniają ich oczekiwań lub są zupełnie inne niż te opisane w liście do Świętego Mikołaja. Z czasem jednak dzieci przyswajają zasady życia społecznego w tym zakresie i uczą się ukrywania uczucia zawodu lub niechęci. To na ile dorośli decydują się na ujawnienie prawdziwych uczuć w sytuacji otrzymywania niechcianego prezentu, zależy od rodzaju relacji z ofiarodawcą.

Najtrudniej tego rodzaju sytuacje znoszą osoby, które łączy silna więź oraz przekonanie o znajomości gustów np. matki i córki. Rozczarowanie spotyka zarówno matki, które są pewne swoich wyborów gwiazdkowych dotyczących np. odzieży, biżuterii dla córek, jak i córki, które były pewne, że ich podarunki z pewnością ucieszą mamy. Złotym środkiem pomiędzy bezpośrednią krytyką nietrafionego prezentu, a radością pokrywającą niezadowolenie jest dyplomacja. Warto zadbać o to, aby pozostać w zgodzie z własnymi odczuciami, a jednocześnie wyrażać je z szacunkiem wobec dobrych chęci i intencji ofiarodawcy. Zawsze warto dziękować, jak również nadmienić, że w razie czego, następnym razem, służymy pomocą w zakresie wyboru wymarzonego prezentu.

W przypadku problemów z podjęciem decyzji odnośnie prezentu świątecznego, wybierzmy to, co najlepiej wyraża naszą miłość do drugiej osoby. Postarajmy się ofiarować innym ciepło, bliskość, zrozumienie i akceptację – tego rodzaju prezenty nigdy nie wychodzą z mody, pasują do każdego. Okazujmy sobie miłość, nie tylko na Święta ale każdego dnia.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc zajmuje się psychologią motywacji, efektywnością i wytrwałością w działaniu oraz symulacjami mentalnymi (materiały prasowe Uniwersytet SWPS).