1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Pokojowa Nagroda Nobla dla więzionej Iranki Narges Mohammadi

Pokojowa Nagroda Nobla dla więzionej Iranki Narges Mohammadi

Narges Mohammadi (Ilustracja: Niklas Elmehed, Nobel Prize Outreach)
Narges Mohammadi (Ilustracja: Niklas Elmehed, Nobel Prize Outreach)
Przebywająca w więzieniu obrończyni praw kobiet w Iranie Narges Mohammadi została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla za 2023 rok. „Za walkę z uciśnieniem kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz praw człowieka i wolności dla wszystkich”.

Przebywająca w więzieniu obrończyni praw kobiet w Iranie Narges Mohammadi została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla za 2023 rok – ogłosił w piątek 6 października 2023 roku Norweski Komitet Noblowski. Mohammadi typowana była jako jedna faworytek. Kobieta odsiaduje obecnie 10-letni wyrok w okrytym złą sławą więzieniu Evin w Teheranie za „szerzenie propagandy”.

Narges Mohammadi (Fot. SalamPix/Abaca Press/Forum) Narges Mohammadi (Fot. SalamPix/Abaca Press/Forum)

Norweski Komitet Noblowski uhonorował więzioną irańską działaczkę „za walkę z uciśnieniem kobiet w Iranie i walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności dla wszystkich”. – Jej odważna walka wiąże się z wielkim osobistym kosztem. Reżim aresztował ją trzynaście razy, pięć razy uznał ją za winną – podkreśliła w uzasadnieniu przewodnicząca Komitetu Berit Reiss-Andersen. – Laureatka Pokoju 2023 Narges Mohammadi jest kobietą, obrończynią praw człowieka i bojowniczką o wolność. Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla jest także wyrazem uznania dla setek tysięcy ludzi, którzy demonstrowali przeciwko polityce reżimu teokratycznego polegającej na dyskryminacji i ucisku wymierzonej w kobiety – dodała. Ogłaszając werdykt, przewodnicząca komitetu powtórzyła hasło protestujących: „Kobieta, życie, wolność”.

Narges Mohammadi jest jedną z najważniejszych irańskich aktywistek praw człowieka, która prowadziła kampanie na rzecz m.in. obrony praw kobiet, a także zakazania kary śmierci. Po raz pierwszy została aresztowana w 1998 roku za krytykę rządu irańskiego. Wydano wobec niej łącznie pięć wyroków skazujących, tj. 31 lat więzienia i chłostę, a konkretnie 154 ciosy batem. Przebywająca w więzieniu aktywistka była też wiceprezeską Centrum Obrońców Praw Człowieka. Dla przypomnienia: celem rewolucji, która obecnie trwa w Iranie, jest pozbycie się obecnego rządu. Islamska Republika cały czas stosuje metody tortur wobec protestujących. Wykonywane są tam również wyroki i kary śmierci, w tym nawet publiczne egzekucje.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze