Jane Goodall niebawem skończy 90 lat. Czego możemy jej życzyć z okazji tego pięknego jubileuszu? Najlepiej tego, czego najbardziej pragnie: daru długiego życia, dzięki któremu nadal mogłaby walczyć o ochronę przyrody, a także tego, aby jej działania padły na podatny grunt.
Jane Goodall, wybitna naukowczyni, prymatolożka i etnolożka, wysłanniczka Pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych i założycielka Instytutu Jane Goodall, mimo podeszłego wieku nadal aktywnie działa na rzecz przyrody. Z okazji zbliżających się urodzin wygłasza wykłady, w których podkreśla konieczność podjęcia natychmiastowych działań, które mogą zapobiec katastrofie klimatycznej. – Wierzę, że mamy czas, aby zacząć spowalniać zmiany klimatyczne i utratę różnorodności biologicznej, złagodzić ubóstwo i położyć kres rolnictwu przemysłowemu, zwłaszcza masowej hodowli zwierząt – mówi Jane Goodall.
Badaczka zdaje sobie sprawę z wyzwań, które stoją przed światem, takich jak zmiany klimatyczne, malejąca różnorodność biologiczna i narastające ubóstwo. Jest jednak przekonana, że warto próbować „przekonywać bogatych, aby trochę bardziej troszczyli się o przyszłość”. I mieć nadzieję, że ten apel zostanie usłyszany. – Bez nadziei to się nie stanie. Ludzie muszą mieć nadzieję – mówi Goodall.
W ustach tak zasłużonych obrońców przyrody jak Jane Goodall te słowa mają wyjątkową moc. Ale czy rzeczywiście zostaną usłyszane?
Urodziny Jane Goodall przypadają 3 kwietnia, niedługo potem 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Może warto zatem w tym miesiącu zrobić coś dla planety? Posprzątania najbliższej okolicy, zasadzenie drzewa czy krzewu, postanowienie niemarnowania jedzenia to drobne gesty, ale – jak wiadomo – każda zmiana zaczyna się od małego kroku.
Jane jest urodzoną w 1934 roku w Londynie badaczką zwierząt, która działa na rzecz ich ochrony. Mówiąc naukowo, jest prymatolożką (prymatologia to dział zoologii zajmujący się ssakami naczelnymi), etolożką (bada zachowania zwierząt) i antropolożką. Już jako dziecko interesowała się przyrodą, a jej ulubioną zabawką był pluszowy szympans. Miłość do szympansów została jej do dzisiaj, ponieważ kobieta została największą badaczką szympansów – prowadzi badania w Parku Narodowym Gombe w Tanzanii.
To właśnie ona odkryła m.in., że szympansy posługują się narzędziami i używają ich podczas polowań. Odkryła również, że naczelne te mają rozwinięte życie społeczne. Tym samym udowodniła, że szympansy bardziej przypominają ludzi, niż się zdawało. Badaczka odeszła też od tradycyjnych metod i zaczęła nazywać szympansy imionami, nie numerkami. Jane Goodall cały czas walczy o przetrwanie ukochanych zwierząt i szacunek do nich.