Chociaż makijaż mineralny to żadna nowość na rynku kosmetycznym, nadal nie wszyscy wiedzą, czym on właściwie jest. Czy to opcja dla każdego? Jakie są kosmetyki mineralne? Odkrywamy wszystkie tajemnice z Anną Strzemecką, wizażystką od lat związaną z marką Annabelle Minerals.
Makijaż mineralny to makijaż kosmetykami mineralnymi, czyli takimi, które bazują na naturalnych minerałach. Zazwyczaj są to: mika, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, tlenki żelaza, chromu i magnezu – związki, które występują w przyrodzie naturalnie. Jak mówi Anna Strzemecka, Office Assistant & Store Manager oraz wizażystka Annabelle Minerals: – Kosmetyki mineralne wyróżnia prosty i krótki skład, który ma korzystne działanie na naszą skórę, realnie wpływając na poprawę jej kondycji, wyciszenie i ukojenie.
Nic dziwnego, że zdobyły serca tak wielu kobiet, zwłaszcza posiadaczek cer problematycznych, nadwrażliwych i alergicznych. – Przy czym trwałość, pigmentacja i aplikacja kosmetyków mineralnych pozostają na najwyższym poziomie – mówi Anna Strzemecka.
I dodaje: – Makijaż mineralny to świadomy wybór, który charakteryzuje się doborem kosmetyków dopasowanych do potrzeb naszej skóry. Podkreśla naszą urodę w sposób naturalny, z zachowaniem lekkości oraz dbałością o dobry stan cery. Polega na wydobyciu tego, co najpiękniejsze, bez konsekwencji, które może nieść za sobą klasyczny makijaż: bez obciążania, zapychania czy uczucia ciężkości.
Dobra wiadomość jest taka, że kosmetykami mineralnymi jesteśmy w stanie wykonać prawie pełny makijaż twarzy – nie licząc malowania rzęs. Na rynku znajdziemy: podkłady o wykończeniu kryjącym, matującym i rozświetlającym, pudry, korektory, cienie, róże, rozświetlacze, pigmenty, a nawet kredki do ust i oczu. Bo – jak podkreśla Anna Strzemecka – kosmetykami mineralnymi bez problemu wykonamy mineralny makijaż oczu i ust. – Możemy wybierać spośród szeregu kosmetyków do makijażu oczu, takich jak cienie, kredki, pigmenty. W przypadku ust możemy postawić na naturalne kredki, które pełnią funkcje zarówno pomadki, jak i konturówki. Zachęcam również do nieco nowatorskiego podejścia, w którym danego produktu używamy na kilka sposobów. Przytoczę przykład: róż mineralny – oprócz swojego podstawowego zadania – może również zostać roztarty na powiece i pełnić funkcję cienia, natomiast wklepany opuszkiem palca w usta może nadać im satynowego wykończenia i stać się alternatywą dla klasycznej pomadki – mówi wizażystka.
W tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości – makijaż mineralny jest dla każdego i do wszystkich typów cer. – Jak już wcześniej wspomniałam, wyjątkowo przysłuży się skórom problematycznym, nadwrażliwym, alergicznym, które potrzebują szczególnego ukojenia. Oczywiście makijaż mineralny świetnie sprawdza się też przy cerach mniej wymagających. Pozwala zatroszczyć się o lepszą kondycję skóry przy zachowaniu osobistych preferencji. Słowem: wybierając makijaż mineralny, z niczego nie musimy rezygnować, a możemy wiele zyskać – mówi specjalistka Annabelle Minerals.
Na przykład co? – Makijaż mineralny pozwala skórze oddychać. Nie jest komedogenny, czyli próżno szukać w nim substancji, które działają blokująco na pory skórne. Cera nie jest obciążona, a po czasie niedoskonałości stają się zauważalnie złagodzone i wyciszone. Sam makijaż jest niewyczuwalny, lekki i bardzo naturalny, co przekłada się na komfort w codziennym użytkowaniu, w zgodzie z coraz piękniejszą cerą – dodaje wizażystka.
Niektórych makijaż mineralny odstrasza, ponieważ produkty są sypkie i wymagają nieco innej aplikacji niż kosmetyki niemineralne. Jednak w nakładaniu makijażu mineralnego nie ma nic skomplikowanego. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to że minerały nie mają właściwości nawilżających, więc przed rozpoczęciem makijażu warto dokładnie nawilżyć twarz kremem i poczekać na jego dokładne wchłonięcie – warto odczekać kilka minut, ponieważ zbyt mokra i lepka twarz spowoduje nierównomierną aplikację produktu i w konsekwencji powstawanie plam. Kolejna sprawa to konieczność zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia do malowania. I pamiętajmy, że kosmetyki mineralne są bardzo wydajne – wysypujmy tylko odrobinkę, a wystarczą na znacznie dłużej.
– Podkład mineralny aplikujemy pędzlem dostosowanym do kosmetyków mineralnych. Włosie pędzla powinno być syntetyczne, ponieważ łatwiej nim przenieść kosmetyk na skórę. Pędzle z włosiem naturalnym nierzadko chłoną produkt i mogą uczulać. Kształt pędzla wybieramy w zależności od poziomu krycia, na którym nam zależy. Im krótsze i mocniej zbite włosie, tym poziom krycia jest większy. Minimalną ilość produktu nabieramy na pędzelek, uprzednio pozbywając się nadmiaru. Podkład nakładamy na twarz po pielęgnacji okrężnymi, lekko wcierającymi ruchami. Taka aplikacja poprawia przyczepność podkładu, wydłuża jego trwałość i równomiernie ujednolica koloryt cery. Dla wzmocnienia efektu możemy ponowić aplikację i nałożyć kolejną, delikatną warstwę podkładu. W strefach mniejszych bądź newralgicznych – takich jak płatki nosa, okolice oczu, punktowe zmiany skórne – możemy użyć mniejszego, bardziej precyzyjnego pędzla – mówi Anna.
Stopień krycia w kosmetykach mineralnych można indywidualnie dopasowywać i regulować pod własne upodobania czy potrzeby. Kluczowe są narzędzia oraz technika, którymi się posługujemy. Oto kilka najważniejszych rad od Anny Strzemeckiej, które warto wziąć pod uwagę:
1. Wybór właściwego pędzla: im bardziej zbite i zwarte ma włosie, tym efekt krycia będzie mocniejszy. Możemy wyróżnić tutaj trzy podstawowe rodzaje pędzli do podkładu mineralnego: kabuki, którym uzyskamy delikatny efekt, flat top – pomagający uzyskać średni poziom krycia, i short top, który odpowiada za najwyższe krycie.
2. Technika warstwowej aplikacji, która umożliwia wzmocnienie krycia. Kluczowe jest jednak to, aby aplikowane warstwy podkładu były cienkie. Pozwoli to uzyskać bardziej naturalny efekt oraz przedłuży trwałości makijażu.
3. Aplikacja podkładu na mokro: przy użyciu zwilżonego narzędzia (pędzla, gąbki), które znacząco wzmacnia krycie.
4. Wybór rodzaju podkładu również wpływa na poziom krycia. Jeżeli zależy nam na delikatnym wyrównaniu kolorytu skóry, warto przyjrzeć się wersji rozświetlającej podkładu mineralnego. Z kolei, jeśli chcemy uzyskać mocniejszy efekt, lepiej wybrać wariant matujący lub kryjący. Dodatkowo możemy wesprzeć się korektorem, który wzmocni krycie punktowo.
Oczywiście kosmetyki można nakładać także gąbeczką – to dobra opcja dla tych, którzy lubią mocne krycie i efekt płynnego podkładu. Jednak, jak podkreśla wizażystka, aplikacja gąbką wymaga precyzji i szybkości w działaniu, ponieważ woda zawarta w gąbce szybko odparowuje i podkład może nam się „ciastkować”. – Technika ta będzie odpowiednia bez względu na typ cery, ale z doświadczenia wiem, że w większości sprawdza się lepiej przy skórach suchych także dla osób o mieszanej i przetłuszczającej się skórze – dodaje Anna Strzemecka.
Wizażystka dodaje: – Warto zdawać sobie sprawę z tego, że za trwałość makijażu odpowiada przede wszystkim pielęgnacja naszej skóry. Jest to najważniejszy etap, który definiuje trwałość i wygląd makijażu przez cały dzień.
Makijaż mineralny to świetna alternatywa dla tradycyjnego. – Kosmetyki mineralne zapewniają uczucie komfortu, lekkości i troski o dobrostan naszej skóry. Ponadto ich wielofunkcyjność, łatwość aplikacji i nieograniczone możliwości pozwalają uzyskać efekt makijażu, na którym nam zależy – zarówno w makijażu dziennym, jak i wieczorowym. Dzięki kosmetykom mineralnym w sposób naturalny i łagodny dla naszej skóry możemy czerpać z przyjemności upiększania się makijażem.
Mineralny makijaż ślubny czy mineralny makijaż wieczorowy? Kosmetyki mineralne świetnie sprawdzają się także w makijażach okolicznościowych. – Na przykład makijaż oka możemy przyciemnić zarówno ciemniejszym cieniem, jak i kredką, wielowymiarowy blask zaś nadać pigmentami. Makijaż mineralny ma bardzo dobrą trwałość, która pozwala na pracę z nimi nawet przy bardziej wymagających makijażach okolicznościowych – mówi wizażystka Annabelle Minerals.
Anna Strzemecka, w Annabelle Minerals pełni funkcję Office Assistant & Store Manager oraz wizażystki. Z marką jest związana już od 6 lat. Współpracuje na planach zdjęciowych, kreując look makijażowy marki i promując makijaż mineralny. Aktywnie uczestniczy w opracowywaniu nowości produktowych – sprawdza ich jakość i walory kosmetyczne pod względem zarówno makijażu użytkowego, jak i profesjonalnego. Odpowiada też za palety kolorystyczne, które co sezon proponowane są klientkom i klientom Annabelle Minerals.
Anna Strzemecka (Fot. materiały prasowe)