1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Regeneracja włosów – jak skutecznie je odbudować?

Regeneracja włosów – jak skutecznie je odbudować?

Fot. Materiały partnera
Fot. Materiały partnera
Gdy Twoim celem staje się regeneracja włosów, zacznij od kilku poważnych zmian w pielęgnacji. Satysfakcjonujące efekty zagwarantują między innymi odpowiednie dobranie szamponu do skóry głowy, regularne peelingowanie jej, stosowanie odżywek i masek oraz termoochrony. Co jeszcze podziała na zniszczone i suche włosy? Jak je odbudować i odżywić?

Jak odżywić włosy? Regeneracja włosów w kilku krokach

Twoje włosy są zbudowane z rdzenia, kory i osłonki. Ostatnia z nich, złożona z łusek, chroni włosy przed działaniem czynników zewnętrznych. To jej stan w głównej mierze odpowiada za ich wygląd – połysk, gęstość, łatwość w rozczesywaniu i tendencję do elektryzowania się.

Włosy często narażane na niekorzystne warunki, a poddawane wysokim temperaturom, nieprawidłowo pielęgnowane, zaczynają się kruszyć, łamać i plątać. Osłonka ulega uszkodzeniu, przez co tracą wigor, blask i gładkość. Obrywa się też często samym cebulkom, co widać po zwiększonej skłonności do wypadania włosów i ich ogólnym osłabieniu.

Jak w takim razie dbać o włosy i skórę głowy, by szybko je zregenerować i odbudować?

Zadbaj o dietę na lepsze włosy i nawodnienie

Podstawą jest dbanie o odpowiednią dietę wspierającą dobrą kondycję włosów i skóry włosów. Co to znaczy odpowiednią? W twoim jadłospisie powinny zagościć zielone warzywa jak szpinak, brokuły, jarmuż, bogate w witaminy i składniki mineralne, a także orzechy, jaja i ryby. Unikaj produktów przetworzonych, tłustych, pełnych nasyconych kwasów tłuszczowych, oraz napojów słodzonych. Oprócz tego dbaj o nawodnienie – staraj się wypijać 2 litry wody dziennie.

Stosuj szampony dobrany do skóry głowy

Najważniejsza zasada, o której nie każdy wie i o której nie każdy wspomina – szamponu nie dobieramy do włosów. Musi być ściśle dopasowany do skóry głowy – jej potrzeb i stanu. Tego typu kosmetyki do włosów pozostają krótkotrwale na naskórku, oczyszczając go (i znajdujące się w nim mieszki włosowe) z zanieczyszczeń i nagromadzonego sebum.

Jeśli zauważasz, że skóra głowy łuszczy się, przesusza i/lub szybko przetłuszcza się, postaw na delikatniejszy nawilżający szampon bez agresywnych detergentów. Silniejszy preparat stosuj tylko od czasu do czasu. Podrażnienie i przesuszenie skóry może wpływać na ogólny stan i wygląd włosów.

W składzie szamponów nawilżających, regenerujących i wzmacniających szukaj takich składników jak aloes, pantenol, ceramidy, kwas hialuronowy, kofeina, arginina, ekstrakty ziołowe (szczególnie z rozmarynu, skrzypu, łopianu i rumianku) oleje roślinne bądź keratyna.

Głowę myj przynajmniej dwa razy w tygodniu, szczególnie gdy żyjesz w większym mieście. Przetrzymywanie brudnych włosów poskutkuje zablokowaniem mieszków włosowych, a co za tym idzie – niedotlenieniem i osłabieniem cebulek, z czasem też samych włosów.

Rób regularnie peeling skóry głowy

Pielęgnację oczyszczającą wspieraj za pomocą peelingu skóry głowy – taki zabieg wykonuj mniej więcej raz na tydzień. Dlaczego warto? Ponieważ wiąże się z tym delikatny masaż głowy, a ten pobudza podskórne mikrokrążenie krwi i limfy, dotleniając cebulki włosowe. Dzięki temu szybciej się regenerują i chętniej absorbują wzmacniające i odbudowujące składniki aktywne stosowanych kosmetyków.

Nie zapominaj o odżywkach i maskach do włosów

Dobre odżywki i maski są w stanie sprawić, że włosy w szybkim tempie zyskają zdrowszy wygląd – blask, miękkość i gęstość. Jednocześnie intensywnie je nawilżają, zachowują wilgoć wewnątrz oraz zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi, tworząc dodatkową osłonę.

Co na suche włosy? Wybieraj odżywki i maski humektantowe bogate w kwas hialuronowy, glicerynę, aloes, alantoinę, algi. W pielęgnacji możesz stosować metodę OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka, gdzie pierwsza z nich powinna być o działaniu nawilżającym, a kończąca zabieg – emolientowa lub proteinowa. Taka, która domknie wilgoć w strukturze włosów.

Stosuj termoochronę przed stylizacją włosów ciepłem

Włosy mogą ci tego kiedyś nie wybaczyć – traktowania ich gorącem bez odpowiedniego zabezpieczenia. Ochrona przed ciepłem jest niezwykle ważna, by ograniczyć ewentualne uszkodzenia. Spraye termoochronne pokrywają włosy cienką warstwą okluzyjną i nie pozwalają na ogromne zniszczenia w strukturze włosa.

Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Co na suche, zniszczone włosy? Regeneracja włosów w domu

Domowa regeneracja włosów zaczyna się od dobrego planu. A dobry plan? Od dobrania skutecznych kosmetyków. Jakie produkty korzystnie podziałają na bardzo zniszczone włosy i/lub suche i osłabione? Co polecamy?

Szampony do zniszczonych włosów

Tymczasowo odstaw na bok mocne szampony z agresywnymi detergentami (SLS, SLES), skup się na łagodniejszej, wzmacniającej i nawilżającej pielęgnacji. Stosuj produkty delikatne, które nie zaburzają mikrobiomu skóry głowy i bariery hydrolipidowej. Jeśli dotąd stosowałaś mocne szampony, ich łagodniejsze odpowiedniki mogą wydać ci się mniej skuteczne w oczyszczaniu – możesz wówczas zwiększyć częstotliwość mycia głowy albo raz na jakiś czas sięgnąć po silniejszy preparat.

Zapisz sobie, by w formule szamponów do zniszczonych włosów szukać ceramidów, keratyny, argininy, kofeiny, witamin, olejów roślinnych, ekstraktów ziołowych, kolagenu, gliceryny, aloesu, pantenolu i alantoiny. Naszym hitem jest nawilżający szampon Moroccanoil Hydrating Shampoo. A ten z mocniejszym detergentem – SLES – ale świetnie wzmacniający, możesz stosować w razie potrzeby głębszego oczyszczenia skóry głowy: Redken Extreme z argininą i proteinami.

Odżywki do zniszczonych włosów

Tego typu kosmetyki możesz dobrać pod względem porowatości włosów. Zniszczone należą przeważnie do grupy wysokoporowatych. W ich pielęgnacji bardzo ważne są emolienty (np. oleje roślinne), które otulą je warstwą i dociążą, a także proteiny (keratyna, hydrolizat jedwabiu), które stopniowo odbudują ich strukturę, w tym mostki siarczkowe. Polecamy na przykład Drunk Elephatn Cocomino™ Marula Cream Conditioner, odżywkę wzmacniającą Sephora Collection z biotyną czy Gisou Honey Infused Conditioner z miodem.

Odżywkę stosuj po każdym myciu głowy zgodnie z zaleceniami producenta. Delikatnie wmasowuj je we włosy, nie wcieraj agresywnie. Spłucz ją letnią wodą – unikaj gorącej, która może przyczynić się do większych uszkodzeń osłonki i kory włosa.

Maski do zniszczonych włosów

Maski do włosów możesz traktować jako wzbogacenie pielęgnacji. W przypadku chęci regeneracji i odbudowy włosów, najlepsze mogą okazać się emolientowo-proteinowe, które jednocześnie odbudują korę włosową, domkną w niej wilgoć i zabezpieczą osłonkę przed czynnikami zewnętrznymi.

Część z nich stosujemy jak odżywkę – nanosi się je od połowy włosów po końce. Jednak niektóre maski do włosów mogą zachowywać się jak serum na skórę głowy, wspierając regenerację włosów u samego źródła – cebulek. Tak działają na przykład maska z zieloną glinką i AHA Sephora Collection czy Fable & Mane SahaScalp™ Cooling Scalp Mud Mask.

Inne kosmetyki do regeneracji włosów

Regeneracja włosów oznacza również ich ochronę. Swoją kosmetyczkę koniecznie wypełnij kosmetykiem z termoochroną – może to być spray, który pozwoli na równomierne rozprowadzenie formuły na fryzurę. Oprócz niego zainwestuj w dobre serum do włosów oraz olejek pielęgnacyjny. Stosuj je po każdorazowym umyciu głowy (termoochrona zawsze przed stylizacją włosów na gorąco!).

Czy wiesz, że regenerujący kosmetyk do włosów może zachowywać się jak luksusowe perfumy? Podczas gdy będzie je pielęgnował i chronił przed smogiem i UV, ty będziesz mogła rozkoszować się sensualną mgiełką poprawiającą humor. Skuś się na początek na nowość: perfumy w olejku do włosów Gisou Honey Infused Perfume Floral Edition pachnące świeżymi płatkami róży w towarzystwie wanilii, miodu z Mirsalehi, pralin i kakao – dostępne wyłącznie w perfumerii Sephora.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze