1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. „W relacji ze światem” hasłem tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity

„W relacji ze światem” hasłem tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity

(Fot. Alicja Lesiak/materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity)
(Fot. Alicja Lesiak/materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity)
„W relacji ze światem” – tak brzmi hasło tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity. Z plakatu największego polskiego festiwalu filmowego spogląda na nas natomiast Maria Smolarz, bohaterka filmu „Rave” Łukasza Rondudy i Dawida Nickla.

„Hasło tegorocznego Millennium Docs Against Gravity nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas” – mówi Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG. Obecność na plakacie młodej artystki, DJ-ki Marii Smolarz, jest zwróceniem uwagi na nowe pokolenie wchodzące w artystyczną dorosłość.

Opowieść o muzyce techno i kulturze rave w Polsce

Maria jest bohaterką filmu opowiadającego o muzyce techno i kulturze rave w Polsce, który znalazł się w Konkursie Polskim i będzie miał swoją światową premierę w czasie 21. MDAG. Oprócz niej przewodnikiem po tym świecie jest inny rejwer z pokolenia Z – tańczący hakken Janusz. Na swojej drodze spotykają Marcello Zamenhoffa, performera i jednego z pionierów techno w naszym kraju. Młodzi bohaterowie są zafascynowani modą na lata 90. XX wieku, ale posiadają też krytyczną świadomość naiwności oraz utopijności postulatów osób z pierwszego polskiego pokolenia techno. Film „Rave” Łukasza Rondudy („Lot”, „Wszystkie nasze strachy”) oraz Dawida Nickla („Ostatni komers”, „Filipka”) zderza współczesność z unikalnymi archiwami polskich imprez sprzed 30 lat. Został w nich zarejestrowany konflikt pomiędzy miejską, artystyczną kulturą rejwową a wiejskimi imprezami techno spod znaku klubu Ekwador w Manieczkach. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie – czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?

Twórcy plakatu 21. MDAG

Autorem tegorocznej identyfikacji wizualnej MDAG po raz drugi jest Bartek Bojarczuk, dyrektor kreatywny autorskiej pracowni ILLCAT.studio. To projektant do zadań o charakterze nietypowym, wymagających specjalnego podejścia. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złoty Miecz KTR, Dobry Wzór, Must Have, 3x3 Annual czy Polish Graphic Design Awards. Autorką plakatowego zdjęcia jest z kolei Alicja Lesiak, która zasiądzie w jury Konkursu na Najlepsze zdjęcia. Motyw odbicia twarzy, który pojawia się na fotografii nawiązuje do roli kina dokumentalnego w pokazywaniu rożnych obliczy nas samych i otaczającego nas świata. Wspólna praca nad zdjęciem była okazją do spotkania się dwóch artystek, które zajmują się różnymi dziedzinami sztuki.

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. Millennium Docs Against Gravity, a wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goscie i gościnie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online – od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl. Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium. Wszystkie informacje o nadchodzącej edycji można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze