1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Krótkowzroczność w ciąży

123rf.com
123rf.com
To mit, że przyszłe mamy z krótkowzrocznością, zwłaszcza wysoką, powinny rodzić przez cesarskie cięcie. Na pewno jednak muszą zbadać wzrok przed porodem i po nim.

Ciąża i poród to wysiłek dla całego organizmu kobiety, także dla jej oczu. Dlatego każda przyszła mama z wadą wzroku powinna regularnie odwiedzać swojego okulistę. To samo zalecenie dotyczy ciężarnych chorych na cukrzycę i nadciśnienie, bo oba schorzenia mogą wpływać niekorzystnie na stan oczu. Natomiast nie jest prawdą, że wada wzroku jest wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie. O tym, czy wzmocnić siatkówkę oka przed porodem, zadecyduje odpowiednie badanie.

Kiedy je wykonać?

Ocenę siatkówki wykonuje się zwykle na początku trzeciego trymestru ciąży. Trzeba stwierdzić, czy pacjentka nie ma zmian degeneracyjnych, głównie typu tzw. kraciastego (wyglądających jak kratka), wymagających zabezpieczenia laseroterapią przed możliwością odwarstwienia w miejscach osłabionych zmianami.

Badanie okulistyczne ma ocenić także potencjalne ryzyko uszkodzenia siatkówki podczas porodu siłami natury i wskazać na ewentualną konieczność porodu przez cesarskie cięcie (nie jest to jednak jedyna droga). Jeśli badanie wykaże, że zmiany niosą ze sobą ryzyko przedarcia siatkówki i powstania odwarstwienia, w takim wypadku konieczne będzie wykonanie laseroterapii.

Czy to boli?

Zabieg z użyciem specjalnie skonstruowanego do leczenia tego typu zmian na dnie oczu lasera jest bezbolesny. Wykonuje się go w znieczuleniu kroplami, zwykle podczas jednorazowej wizyty w pracowni laserowej. Jest on bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i matki. Po około 3–4 godzinach (gdy rozszerzone źrenice wrócą do normalnych rozmiarów) pacjentka spokojnie może powrócić do pracy, czytania czy nawet posługiwania się komputerem.

Kiedy trzeba powtórzyć badanie?

Efekt działania lasera uzyskuje się po mniej więcej 2–3 tygodniach po wykonanym zabiegu. Ważne jest więc, aby zabieg ten odbył się minimum trzy tygodnie przed planowanym porodem.

U kobiet z krótkowzrocznością wskazane jest badanie kontrolne dna oczu po rozszerzeniu źrenic w około trzy miesiące po porodzie lub wcześniej, jeśli pacjentka zauważy jakiekolwiek niepokojące objawy pod postacią licznych czarnych punktów, częstych błysków światła lub czarnej plamy przed okiem. Przy czym ważne jest sprawdzanie każdego oka z osobna, gdyż przy badaniu obuocznym zmiany mogą pozostać niezauważone.

Konsultacja lek. med. Iwona Partyka klinika okulistyczna Lexum w Warszawie, www.lexum.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze