1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Poradzić sobie z otyłością

123rf.com
Co 12. osoba na świecie cierpi na otyłość.  W Polsce sytuacja jest jeszcze poważniejsza - problem dotyka ponad 15 % mieszkańców. Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, stan ten przyczynia się także do poważnych chorób.

Więcej Polaków cierpi na nadwagę i otyłość niż ma prawidłową masę ciała. Krytyka dotyka przede wszystkim ich wyglądu, ale najgorsze konsekwencje kryją się w środku organizmu. Otyłość i nadwagę uznaje się za powód nawet jednej trzeciej zachorowań na nowotwory złośliwe, m.in. trzonu macicy, przełyku, piersi, nerki i pęcherzyka żółciowego. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w Europie nadmierna masa ciała stanowi przyczynę jednego miliona zgonów rocznie. Otyłość, oprócz konsekwencji zdrowotnych, łączy się również z kompleksami, odrzuceniem społecznym, pogorszeniem jakości życia seksualnego a nawet niższymi zarobkami.

Otyłość to choroba, którą można wyleczyć. Trzeba się jednak zgłosić do lekarza. „Niestety ludzie zdążyli już przyzwyczaić się do wstrząsających statystyk. Trwają w nieprawidłowych nawykach żywieniowych do czasu, gdy wygląd zaczyna im przeszkadzać w codziennych czynnościach. Próbują wtedy rozmaitych, często szkodliwych, diet. Dopiero, kiedy dopadają ich powiązane z otyłością choroby, takie jak cukrzyca typu 2, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy udar mózgu, kierują się do lekarza specjalisty. A wizyta u lekarza to powinien być pierwszy krok, gdy uświadomią sobie, że mają znaczną nadwagę”, wyjaśnia dr n. med. Angelika Wałach, dyrektor Centrum Leczenia Otyłości.

Leczenie otyłości wymaga kompleksowej opieki lekarskiej, m.in. lekarza chorób wewnętrznych, dietetyka, fizjoterapeuty, często psychologa, kardiologa czy ortopedy. Interdyscyplinarne podejście gwarantuje skuteczną kurację, ponieważ powody tej choroby bywają różne – to nie tylko niezdrowe nawyki, jak zbyt kaloryczna dieta i brak ruchu, ale również zaburzenia endokrynologiczne (np. niedoczynność tarczycy), reakcja na niektóre leki, zaburzenia nastroju czy stres. Podstawę kuracji stanowi dieta, ale taka, w której ważniejsze niż ograniczanie, jest dostosowanie jadłospisu do organizmu pacjenta. Równolegle z dietą wprowadza się ćwiczenia odpowiednio dobrane do kondycji pacjenta, który przez nadwagę może zmagać się z zapaleniami stawów i kości czy zwyrodnieniami kręgosłupa. „ Jeśli mężczyzna o wadze 150 kg zacznie biegać lub skakać na skakance, wyrządzi sobie krzywdę. Praca z bardzo otyłymi pacjentami to zadanie dla doświadczonych fizjoterapeutów, którzy wiedzą, jak ćwiczyć, nie obciążając zbyt mocno stawów ”, tłumaczy ekspertka
Zapomnij o cudownym chudnięciu - leczenie otyłości trwa długo: kilka – kilkanaście miesięcy, w zależności od nadwagi i metabolizmu danej osoby. Tego wymaga zdrowe tracenie kilogramów, ale też wypracowanie dobrych nawyków żywieniowych i samodzielności u pacjenta, by nie wrócił do niezdrowego trybu życia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze