W polskiej tradycji święta są czasem kulinarnej rozpusty i obżarstwa. A mogą być smakowitą ucztą dla zdrowia. Lekkostrawne jedzenie nie musi wykluczać polskich obyczajów.
Wydaje nam się, że zdrowe jedzenie nie może być smaczne, i wielu z nas uważa, że święta to najgorszy moment na wprowadzanie zmian w odżywianiu. Bo jak nie zjeść wieczorem dwunastu potraw, a następnego dnia pachnącej szynki, tłustego pasztetu, bigosu czy pysznego ciasta? Jak nie wypić po kieliszku czegoś mocniejszego? Tradycję trzeba przecież szanować i pielęgnować, ale czy także wtedy, kiedy rujnuje nasze zdrowie? Wystarczy mały rachunek sumienia i zastanowienie się, od jak dawna mamy do dyspozycji tak wielką ilość jedzenia, windy, samochody, piloty do telewizorów.
Dzisiaj, kiedy wiemy też, że nasycone kwasy tłuszczowe są niemal niemożliwe do spalenia, że cukry proste zamieniają się w tłuszcze, że produkty przetworzone są źródłem substancji toksycznych, które zaburzają czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego, kiedy wiemy, że im więcej zjadamy podczas jednego posiłku, tym bardziej wysycają się centra energetyczne naszych komórek, co prowadzi do odkładania się tłuszczu, powinniśmy sprezentować sobie bardziej świadome odniesienie do tradycji żywieniowej. Najlepiej jeszcze przed świętami, a nie już po.
Przeciętna polska rodzina wydaje na święta około kilkaset złotych. Jemy za dużo, zbyt tłusto i zbyt słodko, nie zwracamy uwagi na konsekwencje. A po świętach potrzebujemy kilku dni, żeby powrócić do formy, bo najczęściej jesteśmy zmęczeni, ospali i pozbawieni chęci do życia.
Jeżeli nie uda wam się ustrzec przed zbyt tłustymi i słodkimi potrawami, mam kilka wskazówek, które złagodzą nieco skutki niefrasobliwości. Niestrawność, wzdęcia, uczucie ciężkości to tylko niektóre symptomy przejedzenia. Z pomocą przyjdą zioła.
Mięta pieprzowa
Dobroczynne działanie tego zioła na układ pokarmowy to głównie zasługa zawartych w nim aromatycznych olejków. Olejek mentolowy pomaga uregulować częstotliwość skurczów jelit, wspomaga wydzielanie soków trawiennych, bardzo silnie pobudza trawienie.
Nasiona kopru włoskiego
Zawierają mnóstwo olejków eterycznych, które uśmierzają skutki spożywania ciężkostrawnych potraw. Aromatyczne nasiona kopru łagodzą zaburzenia gastryczne, uczucie pełności, ból brzucha i wzdęcia. Regulują skurcze ścian jelit, dzięki czemu przywracają prawidłową perystaltykę.
Lukrecja
To roślinne panaceum na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, działa silnie przeciwzapalnie i rozkurczowo, skutecznie łagodzi bóle brzucha i inne objawy niestrawności. Uwaga! Ze względu na liczne przeciwwskazania i interakcję z innymi lekami lukrecję powinno się stosować po konsultacji z lekarzem.
Rumianek
Napar z rumianku wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe, kojące i odkażające. Powoduje rozluźnienie mięśni gładkich błony śluzowej żołądka i jelit, dzięki czemu łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe.