1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Idź się zbadać!

Idź się zbadać!

123RF.com
Tymi danymi akurat nie ma co się chwalić – liczba zachorowań na raka jelita grubego rośnie u nas najszybciej spośród państw Europy. Polskie Towarzystwo Stomijne podejmuje próbę walki z tym niewesołym stanem rzeczy.

Ciągle, niestety, wiele przypadków diagnozuje się w Polsce dopiero wtedy, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana. Dlaczego? Po pierwsze – ze strachu. Polacy tak boją się usłyszeć diagnozę, którą traktują jak wyrok (niesłusznie!), że opóźniają pójście do lekarza, nawet jeśli objawy są niepokojące. Poza tym badanie jelita grubego, przez które trzeba przejść – kolonoskopia – cieszy się u nas bardzo złą sławą. Nie będziemy przekonywać, że to sama przyjemność, ale też nie taki diabeł straszny. Nie jest to nic, przez co nie można spokojnie przejść. A naprawdę warto, bo wczesna diagnoza to duża szansa na całkowite wyleczenie. Przekonuje o tym Polskie Towarzystwo Stomijne POLILKO, które po raz drugi organizuje akcję „Oswoić raka”.

Na bezpłatnych warsztatach w kilku miastach Polski można będzie posłuchać o najnowszych metodach walki z tym typem nowotworu, dowiedzieć się, jaka dieta jest najlepsza w czasie walki z chorobą ( i po zakończeniu leczenia), a także porozmawiać o tym, jak radzić sobie z trudnymi emocjami podczas choroby. A jeśli zachoruje osoba nam bliska – jak jej pomóc. Już od dawna mówi się o niedocenianej ciągle ogromnej roli wsparcia rodziny i przyjaciół podczas choroby. Czasem działa równie skutecznie jak lekarstwa. Pamiętajmy o tym.

Szczegółowe informacje o warsztatach na stronie

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze