1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Gazowane napoje wzmagają agresję

Gazowane napoje wzmagają agresję

123RF.com
Badania przeprowadzone w Bostonie wyraźnie na to wskazują. Kilka puszek coca coli w tygodniu może mieć niewesołe skutki.

Przebadano ok. 2000 nastolatków. Podzielono ich na dwie grupy – w jednej znaleźli się ci, którzy po puszkę ze słodkim gazowanym napojem sięgają nie częściej niż cztery razy w tygodniu (byli oni w zdecydowanej mniejszości), w drugiej przysięgli miłośnicy takich specjałów. Ci piją co najmniej pięć puszek tygodniowo, częściej jednak jest to pięć dziennie.

Wyniki były jednoznaczne: w grupie drugie liczba przypadków zachowań agresywnych wobec szkolnych kolegów, partnera czy rodzeństwa była znacznie – od kilku do kilkunastu procent – wyższa. Naukowcy z uniwersytetu w Vermont uważają, że odpowiedzialność za to ponoszą przede wszystkim cukier i kofeina, choć być może znaczenie ma jeszcze jakiś, na razie nieokreślony, składnik. Niektórzy naukowcy są co prawda sceptyczni i twierdzą, że w badaniu nie wzięto pod uwagę czynnika środowiskowego (grupy etnicznej i społecznej, z jakiej pochodzą badani), jednak w gruncie rzeczy potwierdziły one to, co wiemy i czujemy już od dawna: to nie jest zdrowe!

O tym, że jedzenie ma wpływ również na naszą kondycję psychiczną, wiadomo nie od dziś. Jednak ciągle zdobywamy kolejne na to dowody, pojawiają się też coraz bardziej szczegółowe informacje, czego się wystrzegać. Na liście „potraw zakazanych” na wysokiej pozycji znajduje się żywność przetworzona, pełna konserwantów i sztucznych barwników. Badania przeprowadzone w  Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich pokazują, że osoby chętnie sięgające po tego typu jedzenie są również tymi, które często łamią prawo.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze