1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Medyczne hity 2011

Medyczne hity 2011

123RF.com
l Rok się skończył, pora na podsumowania. Dotyczą one każdej dziedziny życia – od polityki po kuchnię czy modę. I oczywiście naukę.

lWśród naukowych odkryć roku znalazło się kilka z dziedziny medycyny. Za najważniejsze magazyn naukowy „Science” uznał szczepionkę przeciw HIV. Badania zaczęto wprawdzie już cztery lata temu, ale dopiero w 2011 roku je zakończono. Co więcej – z sukcesem. Mogą stanowić przełom w walce z HIV i AIDS, ponieważ aż o 96 procent zmniejszają ryzyko zarażenia wirusem.

W pierwszej dziesiątce zmieściła się też szczepionka na malarię. To co prawda dopiero początek drogi – na razie nie wiadomo jeszcze, jak długo utrzymuje się je działanie, a ryzyko zachorowania zmniejsza zaledwie o 50 procent, ale to i tak spore osiągnięcie – choćby dlatego, że wreszcie zrobiono pierwszy duży krok w walce z tą tropikalną chorobą.

Ważnym i ciekawym odkryciem medycznym była również próba oczyszczenia organizmu (na razie tylko myszy) ze starych komórek. Okazało się, że nie wpływa to na długość życia, ale za to znacznie może poprawić jego jakość w ostatnich latach – organizm jest silniejszy, a ryzyko zachorowania na raka zdecydowanie mniejsze.

W ubiegłym roku rozpoczęto też prace nad wieloma szczepionkami przeciw nowotworom, a wyniki badań zapowiedziano na rok 2012 lub 2013. Naukowcy są tu optymistami. Poza tym w październiku przyznano Nagrodę Nobla za odkrycie dotyczące działania układu odpornościowego. Co prawda za badania sprzed lat, ale nagroda tegoroczna.

Mamy też narodowy powód do chwały: w Polsce opracowano prototyp ręki, która jest kierowana impulsami akustycznymi wysyłanymi z mięśni. To jedna z najnowocześniejszych protez w Europie.

Naukowcy z Ameryki wykorzystali klonowanie zarodków do uzyskania komórek macierzystych. A dzięki naukowcom z Niemiec dowiedzieliśmy się, że istnieją trzy typy bakteryjnej flory jelitowej. Ma to zagwarantować skuteczniejsze leczenie wielu chorób.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze