1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Po czym poznać zapalenie zatok?

Po czym poznać zapalenie zatok?

123RF.com
123RF.com
Dla podatnych na przeziębienia zimowym “standardem” może się wydawać zatkany nos. Jeśli jednak do problemów z nosem dochodzą także inne objawy i utrzymują się przez wiele tygodni, to możemy mieć zapalenie zatok.

Zatoki są po to, by ogrzewać, filtrować i nawilżać powietrze, którym oddychamy. Dobrze spełniają swoją rolę, gdy są wentylowane i osuszane. W czasie infekcji jest to utrudnione, gdyż niewielkie szczeliny łączące zatoki z wnętrzem nosa zatykają się.  Gromadzący się w nich śluz nie znajduje ujścia i powoduje uczucie ciśnienia i bólu. „Czujemy” twarz przy każdym ruchu. Pojawia się gorączka.

Nadmiar śluzu i proces zapalny wywołują napięcie mięśni wokół czoła i na szczycie głowy.  Podobnie jak podczas typowego bólu głowy. Boli nie tylko twarz i głowa, ale czasami także zęby. W odpowiedzi na inwazję bakterii następuje przekrwienie śluzówki nosa. Większa ilość krwi w miejscu infekcji, to więcej komórek zwalczających chorobotwórcze mikroby. Dlatego właśnie mamy spuchnięty nos. Katar staje się żółty lub zielonkawy. Podobnie jak temperatura to także znak, że układ odpornościowy zwalcza infekcję. Zmiana zabarwienia jest spowodowana przez białe krwinki. Może się utrzymywać przez wiele dni po zakończeniu choroby.

Bywa, że oddech zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Zarazki wywołujące infekcję wytwarzają lotne związki i to one nadają przykrą woń. Czasami przyczyna może być inna. Zmiana zapachu oddechu spowodowana jest przez zażywane leki, które wysuszają jamę ustną.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze