1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Jest szczepionka na zapalenie opon mózgowych!

Jest szczepionka na zapalenie opon mózgowych!

Narzekamy na koncerny farmaceutyczne, ale trzeba przyznać, że to i owo im zawdzięczamy. Na rynku pojawiają się szczepionki na choroby, na które jeszcze do niedawna nie było lekarstwa. Jak zapalenie opon mózgowych.

Chodzi o to typu B, przez które umierają setki dzieci. Średnio jeden na pięć przypadków jest śmiertelny, a wiele kończy się trwałymi uszkodzeniami. To jedna z niewielu odmian tej choroby, na którą do tej pory nie wynaleziono żadnego lekarstwa. Jednak wszystko wskazuje na to, że sytuacja uległa zmianie. Szczepionka już jest! Właśnie zakończono testy na dzieciach, dorosłych oraz młodzieży. Z powodzeniem. Okazało się, że jest bezpieczna, a co najważniejsze – skuteczna. Odporność wzrasta do 90 procent po jednej dawce, a po dwóch do ponad 99!

Jeszcze nie wiadomo, ile będzie kosztować, ale najprawdopodobniej niezbyt dużo, bo koszty produkcji nie są wysokie. Co więcej – szczepionkę wykonano inaczej niż tę na zapalenie typu C, co daje możliwość stworzenia na tej samej bazie szczepionek na inne odmiany tej choroby. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zaszczepić się będzie można już za kilka miesięcy.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze