1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Cukrzyca i zdrowe nerki

123RF.com
Przewidzieć chorobę dziesięć lat przed tym, zanim wystąpią pierwsze objawy? Tak, to możliwe. Mowa o chorobach nerek, o ich niewydolności. Naukowcy z Bostonu odkryli markery, które będą – z solidnym wyprzedzeniem – sygnalizować problemy.

Być może dzięki temu już niedługo problemy cukrzyków z nerkami całkowicie znikną! Kluczowe okazały się receptory TNFR1 i TNFR2, których wyższe stężenie może bardzo dużo powiedzieć o przyszłych kłopotach. O tym, czy w ogóle wystąpią i w jakim czasie. Wyniki badań już zaczęto wykorzystywać do opracowania diagnostyki i zapobiegania chorobom nerek przy cukrzycy typu 1 i 2. Naukowcy chcą opracować małe testy domowe, które każdy cukrzyk będzie mógł kupić w aptece i sprawdzić, czy wystąpią u niego problemy z nerkami czy nie.

Badanie stanowi przełomem, ponieważ nefropatia cukrzycowa to jedno z poważniejszych powikłań  cukrzycy i bardzo często zagraża życiu. Nerki przestają pracować, a gdy ich praca się zatrzyma, potrzebny jest przeszczep, co może się łączyć i z powikłaniami, i z kosztami, z kolejnymi porcjami leków, które trzeba brać do końca życia i, oczywiście, z oczekiwaniem na dawcę... Do tej pory nie było żadnych testów, które byłyby w stanie przewidzieć nefropatię. Ale to odkrycie łączy się z kolejnym wyzwaniem – naukowcy już zaczynają prace nad lekarstwami, które mają całkowicie wyeliminować nefropatię cukrzycową.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze