1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Czy przy astygmatyzmie można nosić soczewki kontaktowe?

Czy przy astygmatyzmie można nosić soczewki kontaktowe?

(Fot. materiały prasowe)
Używanie soczewek kontaktowych to wielki komfort. Umożliwiają one zachowanie pełnej funkcjonalności widzenia, bez konieczności stosowania okularów, które w wielu przypadkach bywają problematyczne. Dziś soczewki kontaktowe są produktami tak zaawansowanymi, że można je stosować nie tylko przy dużych wadach wzroku, ale nawet przy takich zaburzeniach widzenia, jak astygmatyzm. Tu sprawdzają się soczewki toryczne.

Czym są soczewki toryczne?

Soczewki toryczne zostały stworzone dla osób cierpiących na astygmatyzm. Zaburzenie to dotyczy zniekształcenia rogówki lub soczewki ocznej, co w rezultacie powoduje rozmazanie, krzywienie się obrazu. Wieczorem światła samochodów nie wyglądają punktowo, ale rozmazują się, uniemożliwiając prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Soczewki toryczne mają odmienny kształt niż podstawowe soczewki sferyczne. Są one tak zbudowane, by odpowiednio niwelować te zaburzenia. Z tego powodu, inaczej niż w przypadku soczewek sferycznych, istotne jest odpowiednie położenie soczewki torycznej na gałce ocznej.

Czy warto stosować soczewki toryczne?

Astygmatyzm powoduje duże zaburzenia prawidłowego widzenia, dlatego stosowanie korekcji jest konieczne. Czy soczewki znajdują tu zastosowanie? Oczywiście! Pod warunkiem, że będą to soczewki toryczne o odpowiedniej mocy i budowie, które skorygują ostrość widzenia i zniwelują nieprawidłowości związane z kształtem rogówki. To bardzo wygodne rozwiązanie, które można stosować przez cały dzień – zarówno w pracy, jak i w czasie aktywności sportowych czy po prostu w codziennym życiu. Dzięki soczewkom torycznym można zrezygnować na stałe z okularów, nawet mając astygmatyzm. To sprawia, że nosząc soczewki toryczne, możemy czuć się tak, jakby nie były one obecne. Nie czujemy ich, a jakość widzenia się poprawia tak, jakbyśmy mieli okulary. Ich specjalna budowa utrzymuje soczewkę w prawidłowym położeniu, a technologia, zastosowana do jej stworzenia, zapewnia maksymalny komfort użytkowania.

Jakie soczewki toryczne wybrać?

Soczewki toryczne, podobnie jak zwykłe soczewki kontaktowe, można stosować w trzech trybach:

  • jednodniowym,
  • dwutygodniowym,
  • miesięcznym.

Soczewki toryczne jednodniowe są jednym z najwygodniejszych rozwiązań. Są zawsze sterylne. Po wyjęciu z opakowania nakłada się je, a pod koniec dnia, wyrzuca. Soczewki toryczne dwutygodniowe i miesięczne wymagają odpowiedniego mycia i pielęgnacji. Są optymalnym rozwiązaniem, jeśli musimy liczyć się z budżetem. Przy niewielkim wysiłku pielęgnacyjnym, zapewniają odpowiedni komfort użytkowania. Wystarczy je codziennie myć płynem do soczewek i pamiętać o prawidłowym przechowywaniu w pojemniku z tym samym płynem, by zachować ich właściwości i prawidłową funkcjonalność. Trzeba też pamiętać, że należy je ściągać przed snem, chyba że są to soczewki przeznaczone do stałego noszenia.

Astygmatyzm nie jest przeszkodą w stosowaniu soczewek. Wystarczy, że wybierzemy soczewki toryczne, by cieszyć się wygodą, komfortem i poprawą jakości widzenia, bez konieczności noszenia okularów.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze