1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Wysypka alergiczna – ile trwa i jak ją leczyć u dorosłych?

Wysypka alergiczna – ile trwa i jak ją leczyć u dorosłych?

Wysypka alergiczna u dorosłych i u dzieci to przejaw stanu zapalnego wywołanego kontaktem z alergenem. (Ilustracja: iStock)
Wysypka alergiczna u dorosłych i u dzieci to przejaw stanu zapalnego wywołanego kontaktem z alergenem. (Ilustracja: iStock)
Krostki i krosty, plamki i plamy, bąble, grudki, pęcherzyki… na skórze od czasu do czasu pojawiają się takie wykwity. Wysypka alergiczna często towarzyszy chorobom alergicznym.

Zazwyczaj kojarzymy ją z okresem dzieciństwa, tymczasem wysypka alergiczna u dorosłych również pojawia się często – choroby alergiczne występują bowiem w każdym wieku.

Jak wygląda wysypka alergiczna?

Wysypka alergiczna może mieć postać mniejszych lub większych krostek albo mniej lub bardziej rozległych plam na skórze. Zmiany są zazwyczaj zaczerwienione, skóra wokół może być tkliwa i swędzić. Zdarza się także, że wysypka alergiczna nie jest dokuczliwa.

Gdzie występuje wysypka alergiczna u dorosłych?

Wysypka alergiczna może pojawić się w różnych częściach ciała: na twarzy, na dłoniach, na przedramionach, na tułowiu (na brzuchu, na plecach, na klatce piersiowej), a także na nogach. Umiejscowienie wysypki alergicznej zależy w dużej mierze od przyczyny i rodzaju alergii. Wysypka alergiczna u dorosłych pojawia się często na rękach, głównie w okolicy nadgarstków, zgięć łokciowych i powierzchni grzbietowych rąk.

Skąd się bierze wysypka alergiczna?

Wysypki alergiczne to objaw nadmiernej reakcji organizmu na obecność i działanie różnych czynników nazwanych alergenami. Po kontakcie z alergenem w organizmie następuje reakcja immunologiczna, która prowadzi do powstania przeciwciał, a w konsekwencji pojawia się miejscowy stan zapalny.

Wysypka alergiczna jest najczęściej spowodowana uczuleniem na produkty spożywcze lub produkty kosmetyczne. Zdarza się również, że wysypka alergiczna pojawia się po kontakcie z wodą lub po ekspozycji na słońce (mówi się wówczas o fotodermatozie).

Wysypka alergiczna u dorosłych i u dzieci może również wystąpić po lekach, zarówno steroidowych, jak i przeciwbólowych czy przeciwgrypowych. Jest to reakcja alergiczna na określony składnik leku.

Odrębnym rodzajem wysypki alergicznym jest alergia na tle nerwowym, która pojawia się w wyniku silnego stresu. Na rękach, ale także na twarzy, na szyi czy na plecach pojawiają się wówczas swędzące grudki otoczone czerwoną obwódką.

Wysypka alergiczna – ile trwa i jak się ją leczy?

Wysypka alergiczna zwykle utrzymuje się około tygodnia, Może trwać jednak dłużej, nawet dwa tygodnie. Jeśli jest uciążliwa i nie mija, trzeba odwiedzić lekarza: dermatologa lub alergologa. Doraźne leczenie wysypki alergicznej polega na ustaleniu potencjalnego alergenu, unikaniu kontaktu z czynnikiem wywołującym uczulenie, a także na podaniu leków przeciwhistaminowych. Aby złagodzić świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry, obszar z wysypką alergiczną trzeba nawilżać i natłuszczać. Służą do tego środki z emolientami, a także preparaty zawierające sterydy przepisane przez lekarza, dostępne na receptę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze