1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Zdrowe serce – sprawny mózg

123RF.com
Do takiego wniosku doszli lekarze z Bostonu. Twierdzą oni, że dieta dobra dla serca jest też idealna mózgu.

Chodzi przede wszystkim o tłuszcze. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że te nasycone pochodzenia zwierzęcego są przyczyną wielu „sercowych” kłopotów. Teraz okazało się, że fatalnie wpływają także na pamięć.

Przebadano sześć tysięcy kobiet powyżej 65. roku życia. Przechodziły one testy zdolności poznawczych – pierwszy na początku badania, następny po dwóch latach i ostatni po czterech. Przed rozpoczęciem eksperymentu wszystkie uczestniczki wypełniały szczegółowy kwestionariusz dotyczący swojej diety.

Podczas testów sprawdzano, jak zmieniają się u tych kobiet pamięć i zdolność analizowania problemów. Wyniki były jednoznaczne. Ilość tłuszczów w diecie nie miała wpływu na pracę mózgu, natomiast ich jakość i pochodzenie – tak. U pań, które jadły dużo tłustego mięsa i masła (nasycone kwasy tłuszczowe), zdecydowanie pogorszyła się pamięć. Te, które wybierały oliwę, olej rzepakowy czy lniany, miały umysł o wiele bardziej sprawny.

Badania te są w gruncie rzeczy optymistyczne – wystarczy zmiana diety (w dodatku na całkiem smaczną), byśmy nie dopuścili do „wyhodowania” sobie zespołu otępiennego. A każdy ubytek zdolności poznawczych może mieć poważne konsekwencje – z chorobą Alzheimera włącznie. Warto więc częściej sięgać po oliwę, a zamiast wołowego steku robić na obiad halibuta.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze