1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Podróże samolotem bez papierosa!

Podróże samolotem bez papierosa!

123rf.com
123rf.com
Podróże samolotem to ciężka próba dla palacza, która dla niektórych staje się wręcz torturą . Wkrótce na pokładach dostępna będzie „lotnicza karta rzucania palenia”. Ma pomóc wszystkim palaczom cierpiącym katusze podczas lotu.

Badanie opinii społecznej prowadzone we wszystkich krajach Europy ujawniło, że co czwarty uzależniony od nikotyny skarży się, że nałóg bardzo obniża komfort podróży samolotem. Niemal co dziesiąty palacz, jeśli może, wybiera jazdę samochodem. Tyle średnia europejska, tymczasem w Polsce problem ten wygląda dużo poważniej. Pod względem narzekania na uciążliwość lotu byliśmy na drugim miejscu, zaraz po Luksemburczykach. Aż dwie trzecie ankietowanych palaczy z naszego kraju przyznawało, że trudno im wytrzymać podróże samolotem bez papierosa, 40 proc. twierdziło, że gdyby mogli zrezygnowaliby z latania całkowicie, wybierając naziemne środki podróży.

Nowy etap w walce z nałogiem tytoniowym zainicjowała Komisja Europejska wraz z Europejskim Towarzystwem Oddechowym i liniami lotniczymi TAP Portugal.  Podczas podróży samolotem w kieszeni każdego fotela  pasażer będzie mógł znaleźć kartę rzucania palenia. A w niej pod hasłem „Lecąc ku wolności” wiele rad pomagających zwalczyć głód nikotynowy.

Na przykład:

 • Pij wodę małymi łykami, wkrótce poczujesz się lepiej, w ciągu dwudziestu minut twoje tętno i ciśnienie krwi wróci do normy.
 • Oddychaj głęboko, niedługo twoje płuca będą pochłaniały więcej tlenu i będzie ci się lżej oddychało.
 • Przejdź się korytarzem, ruch oderwie cię od myśli o paleniu.
 • Wykorzystaj czas lotu na zrobienie szczegółowej listy korzyści, jakie odczujesz, gdy rzucisz nałóg.
 • Ustal datę, gdy zaczniesz rozstawać się z papierosami, właściwie dlaczego nie miałoby to być dzisiaj. Właśnie zaczynasz podróż samolotem, zacznij też bycie ekspalaczem.
Karta zawiera również linki do strony „Ekspalacze - nic ich nie zatrzyma” oraz interaktywnej platformy iCoach - www.exsmokers.eu.

ICoach określa poziom uzależnienia od tytoniu, zapamiętuje wprowadzane przez użytkownika dane o przyczynach nałogu, sytuacjach, w jakich zwykle pali, a następnie mailem dostarcza zestawy ćwiczeń, testy, porady i wskazówki motywujące do rzucenia nałogu.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze