1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Capoeira dla wszystkich

Capoeira dla wszystkich

123rf.com
Capoeira pomaga poprawić koordynację ruchów i uwrażliwia na muzykę. Jest sztuką, można ją też traktować jak sport. Wymaga cierpliwości i zaangażowania, ale wciąga.

Na pytanie, dla kogo jest capoeira, odpowiedział już Mestre Pastinh: „Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Jedynymi, którzy nie powinni się jej uczyć są ci, którzy nie chcą”. Ograniczeniem jest oczywiście sprawność, bo ważnym elementem tej sztuki jest akrobatyka.

Capoeira jest ciekawa, bo łączy różne dziedziny – sztuki walki, taniec, akrobatykę, muzykę – mówi Krzysztof Klempka, który trenuje od dwóch lat, a wcześniej przez sześć lat był karateką. – Jestem teraz lepiej rozciągnięty, treningi poprawiły mi refleks, ale to nie jest łatwa sztuka, żeby trenować trzeba mieć dużo cierpliwości – dodaje.

Debiutanci zaczynają od nauki ginga, czyli odpowiedniej koordynacji ruchowej. Początkowe treningi to również nauka podstaw akrobacji w capoeirze, np. au (gwiazda) czy bananeira (stanie na rękach). Występują w niej także uderzenia i kopnięcia jak w innych popularnych sztukach walki. Najbardziej podstawowe to: uderzenia otwartą dłonią (escalada), nogami (martelo, chapa, gancho), kolanem (joelhada) czy łokciem (cotovelada) . Kopnięcia dzieli się na frontalne oraz obrotowe. Występuje również dużo podcięć, takich jak„banda” (podcięcie stopy) albo tesouras (port.nożyce), które mając za cel przewrócenie gracza.

Pierwszym elementem treningu jest ćwiczenie umiejętności technicznych, opanowanie poszczególnych ruchów, pozycji, doskonalenie sekwencji technik oraz trening w parach. Podczas treningu bardzo ważny jest taniec w kręgu, gdzie w rytmie muzyki można nauczyć się najwięcej. Dopiero wtedy można powiedzieć, że trenuje się capoeirę.

Przed ćwiczeniami trzeba pamiętać o rozgrzewce, bo  trening wymaga giętkości, więc jest dużym obciążeniem dla mięśni i stawów.  Po zajęciach – podobnie jak po biegu – należy rozciągać mięśnie.

Czytaj:  Capoeira - synteza walki i sztuki .

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze