fbpx

Społeczna rola tańca

Społeczna rola tańca
123rf.com

Antropolodzy i teoretycy tańca bezsprzecznie podkreślają istotność znaczenia ruchu w wyrażaniu kultury. Taniec może być rodzajem rytuału albo świętowania, sposobem na uwolnienie emocji czy opowiedzenia jakiejś historii.
Taniec jest jednym z najbardziej pierwotnych elementów, wspólnych dla całej ludzkości – każdej cywilizacji, nawet społeczności niepiśmiennej. Muzyka, rytm, gesty, a wreszcie same kroki wywodzą się z konkretnego, emanującego niepowtarzalną energią zakątka świata. Są odzwierciedleniem tradycji, pragnień, obaw czy temperamentu miejscowej ludności i atmosfery, w której żyją. Tańcząc, wnikamy raczej w świadomość miejscowej ludności, wkładamy magiczne okulary, pozwalające na zupełnie unikalny odbiór świata.

– Wśród możliwości, jakie oferuje nam taniec, jedną z najwspanialszych jest szansa ucieczki w zupełnie inną rzeczywistość. Porywające dźwięki samby albo orientalne brzmienie bollywoodzkich utworów sprawiają, że możemy poczuć ducha i zapach miejsc, w których te style się kształtowały. Dla osób zafascynowanych kulturą jakiegoś kraju, taniec może być niezastąpionym doświadczeniem – realne odczuwanie na własnej skórze jest wrażeniem zupełnie nieporównywalnym z czytaniem książki, czy przeglądaniem zdjęć – mówi Marta Nemś z krakowskiego Centrum Tańca Ananday.

Nasze fascynacje bardzo często stają się powodem, dla którego rozpoczynamy naukę tańca. Jeśli pasjonujemy się orientem, zdecydowanie możemy postawić na tańce rodem z Bollywood albo Bellydance, czyli taniec brzucha. W obydwu stylach, duże znaczenie odgrywają dźwięki, rekwizyty oraz strój. Są bardzo ważnym elementem w budowaniu specyficznej atmosfery kultury orientalnej.

Podążając za pasją, ciekawością świata albo chęcią przeżywania czegoś wyjątkowego, warto poświęcić czas właśnie na taniec. To wyjątkowy sposób na odnalezienie własnego „ja” i skonfrontowania go z perspektywą oglądania świata ludzi z innych kultur. – Układ choreograficzny zawsze opowiada jakąś historię, a jego charakter zależy od kontekstu i płci tancerzydodaje Marta Nemś.

 

na podst.mat.pras benhauer.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze