fbpx

Prawidłowa higiena rąk w 4 krokach – poznaj je z Trisept MAX!

Prawidłowa higiena rąk w 4 krokach – poznaj je z Trisept MAX!
(Fot. materiały partnera)

Mycie rąk może pomóc zatrzymać rozprzestrzenianie się drobnoustrojów wywołujących liczne i niebezpieczne choroby. Kontakt z innymi ludźmi w ciągu dnia i dotykanie skażonych powierzchni, a następnie dotknięcie twarzy wystarczy, by przenieść wirusy i bakterie. Jednak prawidłowa higiena rąk to coś więcej, niż skropienie ich wodą – przypominamy, jak powinien wyglądać ten proces oraz wyjaśniamy, dlaczego warto włączyć do codziennej higieny profesjonalne płyny do dezynfekcji dłoni, takie jak Trisept MAX.

Odpowiedni czas mycia

Mycie rąk w celu ochrony przed chorobami obejmuje stosowanie mydła, wody i środków do dezynfekcji na bazie alkoholu, takich jak Trisept MAX. Aby w pełni pozbyć się drobnoustrojów z dłoni, konieczne jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na ich usunięcie. Specjaliści są zgodni, że prawidłowe mycie powinno zająć przynajmniej 30 sekund – z pozoru wydaje się to niewiele, jednak tak naprawdę ludzie wykonują to o wiele szybciej, niekiedy nawet krócej niż 5 sekund! 

Przestrzeganie czasu mycia rąk jest niezwykle ważne, ponieważ jest to kluczowy aspekt do tego, by mydło mogło rozbić cząsteczki brudu i zanieczyszczeń, do których przylegają bakterie. Dopiero gdy tak się stanie, możemy dokładnie opłukać wodą dłonie, by usunąć z nich sporą część chorobotwórczych mikroorganizmów. Na tym jednak nie koniec skutecznej higieny dłoni.

Dotarcie do wszystkich zakamarków

Niejednokrotnie mycie rąk wygląda tak, że pociera się wyłącznie wierzchnią warstwę rąk, pośpiech i brak uwagi to częste przyczyny niedokładnego mycia. Warto pamiętać o tym, że wirusy, bakterie i grzyby mogą ulokować się na całych rękach, szczególnie w załamaniach skóry. Istotne jest więc to, aby skoncentrować się na newralgicznych miejscach, takich jak:

 • przestrzenie między palcami, 
 • nadgarstki, 
 • zewnętrzna część dłoni,
 • paznokcie i przestrzeń pod nimi.

Trzeba pamiętać o tym, że w podobny sposób nakłada się wszelkie środki dezynfekujące. Trisept MAX wykazuje niezwykle skuteczne działanie wirusobójcze, bakteriobójcze i przybobójcze, jeśli całe dłonie zostaną dokładnie pokryte produktem, a następnie pozostawione do wyschnięcia – nie spłukuje się ich i nie wyciera.

Dobór właściwych preparatów

Odkażacze do rąk na bazie alkoholu stanowią dobry zamiennik mycia rąk także wtedy, gdy mydło i woda nie są dostępne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jakie składniki są w takich produktach zawarte. W Trisept MAX główną rolę odgrywa alkohol etylowy w stężeniu 73% i alkohol izopropylowy. Jest to stężenie, jakie jest niezbędne, aby usunąć z powierzchni rąk niebezpieczne dla naszego zdrowia mikroorganizmy. Innym ważnym elementem jest środek, dzięki któremu zminimalizujemy ryzyko przesuszania się skóry, a w Trisept MAX takie działanie zapewnia gliceryna. 

Nie bez znaczenia jest również doświadczenie i renoma firmy produkującej produkty do dezynfekcji rąk. Trisept MAX to produkt pochodzący z oferty firmy farmaceutycznej, która może pochwalić się 197-letnią działalnością. 

Regularność i wyrobienie dobrych nawyków

Na dłoniach znajdują się miliony drobnoustrojów, a część z nich może wywoływać zagrażające życiu choroby. Zdając sobie z tego sprawę, nie można bagatelizować znaczenia mycia rąk i zachowania na tym polu regularności. Dłonie powinno się myć za każdym razem, gdy:

 • wraca się do domu,
 • przygotowuje posiłek,
 • miało się kontakt z innymi osobami,
 • przebywało się w gabinecie lekarskim lub szpitalu,
 • kaszle się, kicha i wydmuchuje nos,
 • dotyka się pieniędzy, kart płatniczych lub innych powierzchni o wysokim ryzyku zanieczyszczenia, 
 • dotykało się zwierzęta.

Część z tych czynności wykonuje się poza domem lub w miejscach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody i mydła. W takiej sytuacji zastosowanie Trisept MAX będzie skutecznie minimalizować pozostawanie na naszej skórze niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, i pomoże nam w ochronie zdrowia. Zapytaj o Trisept MAX w aptece.

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze