fbpx

Światowa Organizacja Zdrowia obala mity na temat koronawirusa

WHO obala mity na temat koronawirusa
fot. iStock

Epidemia koronawirusa to obecnie najczęściej poruszany temat w mediach i rozmowach. Niestety, obok nowych informacji, które zdobywają naukowcy i lekarze na temat nieznanego dotąd patogenu, mnożą się także mity na jego temat, które nie ułatwiają pracy lekarzom na całym świecie, a często nasilają jedynie panikę wśród społeczeństwa. WHO opublikowało listę najważniejszych mitów na temat wirusa.

1. Choroba koronawirusa COVID-19 nie może być przenoszona na obszarach o gorącym i wilgotnym klimacie – MIT
Z dotychczasowych dowodów wynika, że nowy koronawirus może być przenoszony na wszystkie obszarach niezależnie od klimatu, w tym na obszary gorące i wilgotne. Niezależnie od klimatu, należy podjąć środki ochronne i przestrzegać zaleceń. Najlepszym sposobem ochrony przed wirusem jest częste mycie rąk. W ten sposób eliminujesz wirusy, które mogą znajdować się na twoich dłoniach i unikasz infekcji, które mogą wystąpić poprzez dotykanie oczu, ust i nosa.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

2. Niskie temperatury i śnieg mogą zabić wirusa – MIT
Nie ma powodów, aby sądzić, że zimno może zabić nowego koronawirusa lub inne choroby. Normalna temperatura ludzkiego ciała pozostaje na poziomie od 36,5°C do 37°C, niezależnie od temperatury zewnętrznej i pogody. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed nowym koronawirusem jest częste mycie rąk wodą z dodatkiem alkoholu lub mycie ich mydłem i wodą.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

3. Branie gorącej kąpieli pomaga zwalczyć koronawirusa – MIT
Branie gorącej kąpieli nie powstrzyma cię przed złapaniem COVID-19. Twoja normalna temperatura ciała pozostaje na poziomie od 36,5°C do 37°C, niezależnie od temperatury kąpieli lub prysznica. W rzeczywistości, branie gorącej kąpieli z bardzo gorącą wodą może być szkodliwe, ponieważ może spowodować poparzenia. Najlepszym sposobem na ochronę przed COVID-19 jest częste mycie rąk. W ten sposób wyeliminujesz wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach i unikniesz infekcji, które mogą się pojawić przez dotykanie oczu, ust i nosa.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

4. Nowy koronawirus może być przeniesiony poprzez ugryzienie komara – MIT
Do tej pory nie było żadnych informacji ani dowodów sugerujących, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary. Nowy koronawirus jest wirusem dróg oddechowych, który rozprzestrzenia się przede wszystkim poprzez kropelki generowane podczas kaszlu lub kichania zakażonej osoby, lub poprzez kropelki śliny lub wydzielinę z nosa. Aby się chronić, należy często czyścić ręce wodą z mydłem i mydłem lub pocierać je alkoholem. Unikaj również bliskiego kontaktu z osobami, które kaszlą i kichają.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

5. Suszarki do rąk są skuteczne w zabijaniu koronawirusa – MIT
Nie. Suszarki do rąk nie są skuteczne w zabijaniu wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Aby uchronić się przed nowym koronawirusem, należy często czyścić ręce za pomocą płynów na bazie alkoholu lub myć je wodą z mydłem. Po oczyszczeniu rąk należy je dokładnie osuszyć ręcznikami papierowymi lub suszarką.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

6. Lampy z ultrafioletem mogą pomóc w dezynfekcji rąk – MIT
Lampy UV nie powinny być używane do sterylizacji rąk lub innych obszarów skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować podrażnienia skóry.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

7. Rozpylanie alkoholu i chloru na całe ciało zwalczy wirusa – MIT
Nie. Spryskanie całego ciała alkoholem lub chlorem nie zabije wirusów, które już dostały się do organizmu. Spryskiwanie takimi substancjami może być szkodliwe dla odzieży lub błon śluzowych (np. oczu, ust). Pamiętaj, że zarówno alkohol jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni, ale muszą być stosowane zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

8. Szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią przed COVID-19 – MIT
Nie. Szczepionki przeciwko zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus typ B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem. Wirus jest tak nowy i odmienny, że potrzebuje własnej szczepionki. Naukowcy starają się opracować szczepionkę przeciwko COVID-19 a WHO wspiera ich wysiłki. Chociaż szczepionki te nie są skuteczne przeciwko temu wirusowi, szczepienie przeciwko chorobom układu oddechowego jest wysoce zalecane w celu ochrony zdrowia.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

9. Regularne czyszczenie nosa solą fizjologiczną może uchronić przed zakażeniem nowym koronawirusem – MIT
Nie. Nie ma dowodów, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną uchroniło ludzi przed infekcją nowym koronawirusem. Istnieją pewne ograniczone dowody na to, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia po przeziębieniu. Nie wykazano jednak, aby regularne płukanie nosa zapobiegało infekcjom dróg oddechowych.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

10. Jedzenie czosnku może pomóc w zapobieganiu infekcji nowym koronawirusem – MIT
Czosnek jest zdrową żywnością, która może mieć pewne właściwości antybakteryjne. Nie ma jednak żadnych dowodów z obecnej epidemii, że jedzenie czosnku uchroniło ludzi przed nowym koronawirusem.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

11. Młodzi ludzie nie są narażeni na zakażenie nowym koronawirusem – MIT
Osoby w każdym wieku mogą zostać zainfekowane nowym koronawirusem. Osoby starsze oraz osoby z wcześniejszymi schorzeniami (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) wydają się być bardziej podatne na zachorowanie na ten wirus. WHO zaleca osobom w każdym wieku podjęcie działań mających na celu ochronę przed wirusem, na przykład poprzez przestrzeganie zasad higieny rąk i higieny oddechowej.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

12. Antybiotyki są skuteczne w leczeniu nowego koronawirusa – MIT
Nie, antybiotyki nie działają na wirusy, tylko na bakterie. Nowy koronawirus (2019-nCoV) jest wirusem i dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy. Jeżeli jednak pacjent jest hospitalizowany z powodu koronawirusa może otrzymać antybiotyki, ponieważ współzakażenie bakteryjne jest możliwe.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

13. Są leki, które mogą zapobiec zakażeniu koronawirusem – MIT
Do tej pory nie ma żadnego konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa. Jednak osoby zakażone wirusem powinny otrzymać odpowiednią opiekę w celu złagodzenia i leczenia objawów, a osoby z ciężką chorobą powinny otrzymać zoptymalizowaną opiekę wspomagającą. Niektóre specyficzne metody leczenia są obecnie badane i będą testowane w ramach badań klinicznych.

WHO obala mity na temat koronawirusa
(Grafika: who.int)

 

 

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze