Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Dlaczego dzieci udają, że są chore?

123rf.com
18 lutego 2016 in Parenting by redakcja
Każdy rodzic spotkał się z próbami wymigania się dziecka od szkoły lub przedszkola. Czasami motywacje maluchów do udawania chorób mają bardziej złożone podłoże, więc bywają sytuacje, w których warto zadać sobie pytanie, dlaczego dziecko symuluje chorobę.

Do najczęściej symulowanych dolegliwości przez dzieci zalicza się bóle brzucha i głowy. Zdarza się także że niektóre dzieci, aby uniknąć pójścia do szkoły czy przedszkola, udają omdlenia, zaburzenia rytmu serca albo duszności. Problemy zdrowotne dziecka budzą u rodziców zrozumiały niepokój i często pozwalając dziecku zostać w domu.

Symulowanie chorób zazwyczaj świadczy o pewnych zaburzeniach w funkcjonowaniu dziecka w otoczeniu lub jego problemach emocjonalnych związanych z sytuacją w domu. Czasami dziecko nie chce iść na sprawdzian lub lekcję, na której może zostać poproszone do odpowiedzi, ale niekiedy zdarza się, że problem jest poważniejszy. Powodem takiego zachowania może być problem w kontaktach z rówieśnikami – dziecko jest zbyt nieśmiałe, ma kompleksy, zostaje odrzucone przez grupę lub jest źle traktowane. Wtedy zamyka się w sobie i nie chce wychodzić z domu. Trudności szkolne, chociaż są najczęstszym, to jednak nie są jedynym powodem symulowania chorób przez dzieci. Inną przyczyną są problemu w domu, np. napięte relacje między rodzicami, brak zainteresowania z ich strony, poczucie braku zrozumienia z ich strony. W takich sytuacjach dziecko może poczuć się osamotnione i zaniedbane, a poprzez udawanie choroby stara się zwrócić na siebie uwagę rodziców.

Zazwyczaj wystarczy szczera rozmowa, ale co zrobić, jeśli dziecko niechętnie rozmawia o swoich problemach i w dalszym ciągu woli udawać chorobę? Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni, czy dziecku rzeczywiście coś dolega. Jeśli wątpliwości zostaną rozwiane i okaże się, że choroba jest symulowana, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże zdiagnozować problem. W pierwszej kolejności warto spróbować rozwiązać go we własnym rodzinnym gronie, być może taka sytuacja pozwoli także rodzicom inaczej spojrzeć na potrzeby dziecka i uświadomić sobie pewne kwestie.

Według ekspertów (portal kars4kids.org) nie więcej niż 10% dzieci umie przekonująco udawać, że są chore. W przypadku stwierdzenia symulacji pojawiają się pytania o ewentualne problemy w domu lub w relacjach rodzinnych. Niestety rodzice często negują istnienie problemu albo bagatelizują go, podczas gdy w rzeczywistości są na przykład w trakcie rozwodu, co jest dla dziecko bardzo trudnym doświadczeniem.

,,Najbardziej radykalna sytuacja tego typu, z jaką miałam do czynienia, to przypadek dziesięcioletniej dziewczynki, u której okuliści rozpoznali zapalenie nerwu wzrokowego, i która z tego powodu zaczęła być leczona sterydami. Dziewczynka konsekwentnie symulowała dolegliwości, gdyż jako jedno z pięciorga rodzeństwa czuła się zaniedbywana przez mamę, a symulacja pogorszenia widzenia spowodowała wzrost uwagi – mama jeździła z nią na badania, przebywała razem w szpitalu i troszczyła się bardziej niż przedtem (fachowo nazywa się to „symulacja z wtórną korzyścią”). Na szczęście w dokładnym badaniu okulistycznym wykluczono rzeczywistą chorobę, zaś rozmowa z matką pacjentki utwierdziła mnie w przekonaniu o psychogennym charakterze problemu. Oczywiście terapia sterydami została przerwana, zaleciłam natomiast konsultację u psychologa”, mówi dr n. med. Agnieszka Samsel z kliniki OptoMedica w Warszawie. Czasem przyczyny symulowania sa bardziej prozaiczne, jak chociażby zwykła chęć noszenia okularów, bo np. nosi je najlepsza przyjaciółka.

Symulowanie dolegliwości przez dzieci, szczególnie tych przewlekłych, jak np. niedowidzenie, to wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się zarówno rodzice, jak i specjaliści w określonych dziedzinach. Dobrze wiedzieć, jak działa psychika dziecka i a przede wszystkim nie tracić kontaktu z dzieckiem, by w razie problemów zareagować jak najszybciej.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI