1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło
  4. >
  5. Ogrody jesieni

Ogrody jesieni

Gruziński mistrz od lat mieszkający i tworzący we Francji w ulubionym przez siebie stylu ironiczno-sceptycznym opowiada o życiu z perspektywy mądrości starego człowieka.

Głównego bohatera poznajemy jako ministra rolnictwa, który pędzi żywot beztroski, jeżdżąc z delegacji na delegację, w przerwach zasiadając w swoim gabinecie przy popijaniu winka i ćwiczeniach na atlasie. Bez szczególnego oburzenia podpisuje swoją dymisję, kiedy rolnicy wszczynają zamieszki, opuszcza ministerialne mieszkanie i wraca na stare śmieci (już bez żony, którą przejął szef rządu). Z wyraźną przyjemnością odnawia dawne kontakty i nawyki: spotyka się z kumplami z sąsiedztwa, ucztuje, romansuje i muzykuje. W tym bardzo gruzińskim z ducha filmie (wiele scen inspirowanych malarstwem Pirosmaniego) Joseliani uczy nas stoicyzmu. Niech nas nie zwiodą zaszczyty tego świata. Trzeba czerpać przyjemność z tworzenia i prostych czynności; pielęgnujmy swój ogródek i więzy z bliskimi ludźmi.

Jardins En Automne, Francja/Włochy/Rosja 2008, Reż. Otar Joseliani, Wyk. Séverin Blanchet, Michel Piccoli, Muriel Motte, Otar Joseliani,Dystr. Against Gravity

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze