Jak skutecznie nagradzać dziecko

nagradzanie dzieci
123rf.com

Większość rodziców z przyjemnością i często nagradza swoje dzieci, bo w sumie wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż nagradzanie. Wynagradzanie i wyróżnianie nie jest niczym złym, jeżeli tylko stosowane jest mądrze i rozsądnie. Jest to przede wszystkim fundament, na którym dziecko buduje poczucie swojej wartości.
Z punktu widzenia rodzica nagradzanie może pełnić również funkcję doskonałego środka wychowawczego. Jakie zatem stosować nagrody i kiedy, by nie wyrządzić dziecku krzywdy i nie zniweczyć wyników pracy wychowawczej?

Każda nagroda, którą otrzymuje dziecko może nauczyć go bardzo istotnych kwestii. Pierwsza sprawa to fakt, że jego zachowanie było właściwe. Dzięki nagrodzie dziecko utwierdza się w przekonaniu, że jego reakcja w danej sytuacji, słowo czy gest były prawidłowe i że należy w ten sposób postępować. Przykładowo, jeżeli dziecko pomoże starszej osobie w podniesieniu przedmiotu, który upadł na ziemię, wraz z pochwałą otrzyma informację zwrotną, że człowiek powinien być uprzejmy wobec innych.

Warto bliżej poznać kilka istotnych zasad, które są kluczowe dla mądrego wychowywania.

1. Każda nagroda, jaką otrzymuje dziecko powinna sprawiać mu radość (pamiętaj rodzicu, że nagradzasz dziecko, a nie siebie). Dlatego dobrze przed wybraniem nagrody ustalić z dzieckiem co chce, na co ma ochotę. Oczywiście należy pamiętać, by nagroda była adekwatna do zachowania, tzn. by zachować pewne granice w nagradzaniu. Jeżeli nagroda ma być dla dziecka niespodzianką, dobrze jest wyczuć czym dziecko w danym okresie się interesuje, co sprawi mu największą frajdę i co przede wszystkim odpowiada charakterowi i jego zainteresowaniom.
Przykładowo, jeżeli dziecko jest energiczne i ruchliwe, z większą satysfakcją przyjmie informację o wyjściu na spacer, na plac zabaw niż propozycję oglądania razem bajki lub układania puzzli.