1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Przygotowanie organizmu do ciąży - krok po kroku

Powoli zaczynasz myśleć, że nadszedł już idealny moment na zostanie mamą? Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na szybkie poczęcie i prawidłowy przebieg ciąży, to warto się do tego odpowiednio przygotować, jak? Postaramy się wyjaśnić wszystko krok po kroku!

Kiedy najlepiej zacząć przygotowania do ciąży?

Jeśli masz w planach zostanie mamą, to naprawdę nie warto odkładać tego w nieskończoność, dlaczego? Ponieważ wraz z wiekiem maleją szansę na posiadanie upragnionego potomstwa. Największy okres płodności kobiety przypada między 20, a 25 rokiem życia, a drastycznie spada po ukończeniu przez nią 35 lat. W związku z tym, im wcześniej rozpoczniesz starania, tym szybciej będziesz cieszyć się macierzyństwem.

Warto pamiętać też o tym, że świadome planowanie ciąży może zminimalizować ryzyko pojawienia się różnych jej powikłań, a także przyszłych problemów zdrowotnych malucha. Dlatego dobrze jest już wcześniej przeprowadzić pewne zmiany, czy też zmodyfikować swoje codzienne nawyki. A zatem kiedy najlepiej zacząć przygotowanie organizmu do ciąży? Większość lekarzy ginekologów zaleca przyszłym rodzicom, aby zaczęli bardziej dbać o siebie już nawet rok wcześniej. Natomiast minimalny okres to trzy miesiące, tyle bowiem czasu potrzebuje organizm, by zgromadzić zapas niezbędnych dziecku witamin i minerałów.

Przygotowania do ciąży krok po kroku

Chcąc jak najlepiej przygotować swoje ciało do ciąży musisz zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych aspektów. W końcu, aby organizm zniósł trudy tak dla siebie nowej sytuacji, musi być w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Od czego zacząć i na czym najbardziej się skupić? Już podpowiadamy jak zadbać o to krok po kroku!

Pierwszy krok - wykonaj odpowiednie badania

Planując ciążę najlepiej jest poszukać lekarza, do którego będziesz miała pełne zaufanie. Dobrą metodą jest np. podpytanie o to swoich koleżanek, które okres ciąży mają już za sobą i są szczęśliwymi mamami. Zawsze wybieraj placówki medyczne, jedynie z doświadczonymi i dobrze wykwalifikowanymi specjalistami. Takimi rekomendacjami może na pewno pochwalić się jedna z najlepszych w naszym kraju Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA .

Nawet jak czujesz się dobrze i nic Ci nie dolega to tak powinnaś profilaktycznie wykonać komplet badań ogólnych: czynnika Rh, grupę krwi, morfologię, odczyn Wassermana, czy badania moczu. Do tego warto również przeprowadzić badania na obecność antygenu HBs, różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii i wirusa HIV. Ginekolog natomiast nie tylko wykona cytologię, USG narządów rodnych i piersi, ale również przekaże przyszłej mamie dużo cennych wskazówek, odnośnie prawidłowego przygotowania się do okresu ciąży.

Drugi krok - zacznij dbać o swoją formę

Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Najlpszy wskaźnik BMI dla poczęcia dziecka mieści się w granicach 18 - 25. W związku z tym, już dzisiaj zadbaj o swoją kondycję, nawet jeśli nie jesteś zbyt dużą fanką takiej formy wypoczynku. Wśród tak wielu dyscyplin i różnego rodzaju zajęć ruchowych, na pewno szybko znajdziesz coś co sprawi Ci przyjemność. Szczególnie warto postawić na systematyczne ćwiczenia, poprawiające funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego (pływanie, jazda na rowerze), jak i poprawiające elastyczność mięśni (pilates, nordic walking, aerobik).

Trzeci krok - zadbaj o zbilansowaną dietę

Następnym ważnym krokiem jest zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze i witaminy. Zdecydowanie unikaj w tym czasie wysokoprzetworzonych produktów, słodyczy i jedzenia z dużą zawartością soli i niezdrowych tłuszczów. Swoją codzienną dietę postaraj się również wzbogacić o niezbędne witaminy i mikroelementy. Spożywaj produkty bogate w kwas foliowy (banany, jaja, zielone liściaste warzywa, ryż, pomarańcze), a także w wapń, magnez, witaminę E, czy kwasy omega-3. Kompletnie wyeliminuj także alkohol, papierosy i inne używki. Wskazane jest również ograniczenie kawy, z badań wynika bowiem, że picie więcej niż czterech filiżanek dziennie, zmniejsza szansę na poczęcie dziecka, aż o jedną czwartą.

Czwarty krok - odstaw antykoncepcję hormonalną

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie tylko uniemożliwia owulację, ale też zmienia błonę śluzową macicy. Dlatego zaleca się, aby już przynajmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Warto tu również zaznaczyć, że po jej odstawieniu mogą występować cykle bezowulacyjne lub owulacje wielokrotne, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej.

Piąty krok - koniecznie idź do dentysty

Wszelkiego rodzaju problemy stomatologiczne, a zwłaszcza bakterie odpowiedzialne za próchnicę, mogą spowodować infekcje narządów, wywołując przedwczesny poród.

Odpowiednie przygotowanie organizmu do ciąży jest bardzo ważne, dlatego warto już znacznie wcześniej zastosować się do naszych wskazówek.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze