1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Książka za worek śmieci

(Fot. materiały prasowe)
Już niebawem ruszy XX edycja akcji „Książka za worek śmieci”, w której wezmą udział mieszkańcy 16 miast. Prezentem i podziękowaniem dla uczestników akcji będą książki.

17 września o 10:00 mieszkańcy 16 miast (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Olsztyna, Białegostoku, Opola, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego i Kielc) ruszą do sprzątania lasów, parków i terenów zielonych wzdłuż brzegów rzeki, słowem: wszystkich miejsc, które wymagają interwencji z powodu zaśmiecenia.

Będzie to trzecia ogólnopolska edycja akcji, a dwudziesta w ogóle.

W tym roku, dzięki wsparciu sponsora strategicznego – organizacji odzysku opakowań Asekol PL S.A. – w sześciu wybranych miastach (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice) akcja zostanie rozszerzona o zbiórkę elektrośmieci. – Elektrośmieci będziemy przyjmować od zarejestrowanych uczestników akcji oraz od wszystkich tych, którzy przyniosą w miejsce zbiórki zalegający w domach zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Będziemy zbierać zarówno zużyte baterie, zepsute klawiatury, telefony, jak i odpady wielkogabarytowe, na przykład pralki czy nienadające się do naprawy lodówki. Wszystkie zebranie elektrośmieci trafią do recyklingu – informuje Beata Bartosiak, specjalistka ds. edukacji ekologicznej Asekol PL.

Uczestnicy akcji w podziękowaniu za swoją pracę otrzymają książki: głównie reportaże i książki podróżnicze. W związku z tym, że ich liczba jest ograniczona, książki trafią w ręce tych osób, które jako pierwsze zarejestrują swój udział, a potem przyłączą się do wspólnego sprzątania.

Zdjęcie z zeszłorocznej edycji, Lublin 2021 (Fot. Daniel Cetlicer)

W wydarzeniu mogą brać udział osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież, ale wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla młodszych uczestników przeznaczono dodatkową pulę książek.

Rejestracja ruszyła 22 sierpnia. Formularze rejestracyjne dla poszczególnych miast oraz regulamin akcji dostępne są na stronie www.ksiazkazaworeksmieci.pl oraz na profilu facebookowym akcji „Książka za worek śmieci”.

Pierwsza edycja „Książki za worek śmieci” odbyła się w 2019 r. Jej organizatorką od początku jest Anna Jaklewicz, archeolożka, podróżniczka i edukatorka. – Akcja odbywa się tam, gdzie jest taka potrzeba, oraz gdzie znajdę partnerów chętnych do współpracy. Podczas lokalnych wydarzeń sprzątaliśmy już m.in. Gryfino w trakcie Festiwalu Podróży i Przygody Włóczykij, Ełk w czasie Festiwalu Literatury i Muzyki „Ełk Będzie Czytane”, brzegi Olzy podczas cieszyńskiego Święta Herbaty czy okolice Ińska w ramach festiwalu Off Travelers. Każdego roku natomiast, w trzeci weekend września, „Książka za worek śmieci” organizowana jest na skalę ogólnopolską – mówi pomysłodawczyni akcji.

(Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze