1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej

Ostrygojad (Fot. Cezary Korkosz)
Ostrygojad (Fot. Cezary Korkosz)
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Dni stają się coraz dłuższe, a ptasi świergot budzi nas o poranku. Jednak w ostatnich latach wiosna nie brzmi już tak jak dawniej. Śpiew ptaków jest cichszy niż kiedyś, a spadek ich liczebności to sygnał, że coś niepokojącego dzieje się w środowisku.

W ciągu ostatnich 50 lat tempo wymierania niektórych gatunków ptaków zwiększyło się tysiąckrotnie. Uwagę na rosnące tempo wymierania zagrożonych gatunków zwraca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które wzywa do walki z kryzysem różnorodności biologicznej. Musimy uświadomić sobie, jak pilne i konieczne jest zwiększenie skali dotychczasowych działań na rzecz ochrony ptaków i ich siedlisk.

– Raporty dotyczące aktualnego stanu różnorodności biologicznej są alarmujące. Ponad milion gatunków organizmów na Ziemi jest zagrożonych wyginięciem – mówi dr Jarosław Krogulec, dyrektor ds. ochrony przyrody w OTOP. Zagrożenie to dotyczy 1 na 8 gatunków ptaków świata, a Czerwona Lista Ptaków Polski wskazuje, że w niebezpieczeństwie jest nawet co piąty gatunek, a 70 proc. gatunków ptaków siewkowych wymaga szczególnej ochrony.

Turkawka (Fot. Cezary Korkosz) Turkawka (Fot. Cezary Korkosz)

A rzeczywistość wygląda tak, że na ochronie jednych gatunków korzystają inne, a także ich siedliska. Trudno bowiem chronić zwierzęta czy rośliny, nie chroniąc miejsc ich występowania.

Jeszcze możemy to zmienić

Hasło kampanii „Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej” odnosi się więc do ważnej roli tej grupy zwierząt jako wskaźnika stanu przyrody. – Chcemy podkreślić, jak istotna jest ochrona ptaków w kontekście dobrostanu całego ekosystemu, którego jesteśmy częścią – przekonuje Karolina Kalinowska z OTOP. To także apel o wspólne działanie na rzecz walki z kryzysem różnorodności biologicznej.

O bliskości i realności tego problemu opowiada spot w reżyserii Julii Popławskiej, który towarzyszy kampanii. Jego przekaz jest bardzo aktualny, a padające z offu słowa Marii Seweryn „Jeszcze możemy to zmienić” podkreślają realną moc sprawczą każdego z nas. To właśnie najmłodsze pokolenie, reprezentowane przez chłopca – bohatera spotu, najbardziej odczuje skutki kryzysu klimatycznego.

– Dla mnie obserwowanie ptaków w locie jest czymś niezwykłym. Są to chwile pełne wytchnienia, w których pojawia się nadzieja – mówi Julia Popławska. – Świat bez ptaków wydaje się abstrakcyjny, a jednak jest to możliwy scenariusz, jeśli nie zadbamy o ich ochronę – dodaje.

Czajka (Fot. Paweł Kołodziejski) Czajka (Fot. Paweł Kołodziejski)

Organizacja OTOP chroni dzikie ptaki i miejsca, w których żyją, od ponad 30 lat. Teraz my też możemy się do tego przyczynić – kampania „Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej” – która potrwa do 30 kwietnia 2023 – zachęca do aktywnego wsparcia działań organizacji poprzez przekazanie 1,5%. W ten sposób możemy umożliwić prowadzenie szerszych i efektywniejszych działań stowarzyszenia na rzecz ochrony zagrożonych gatunków ptaków i utrzymania różnorodności biologicznej.

Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie: https://otop.org.pl/wlacz-sie/wesprzyj-nasze-dzialania/przekaz-1/

Zajrzyjcie także do naszej galerii zdjęć po więcej ptasich zdjęć.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze