1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Spotkania z Grotowskim” we Wrocławiu

„Spotkania z Grotowskim” we Wrocławiu

</a>
Instytut Grotowskiego rozpoczyna cykl spotkań poświęconych interpretacji tekstów tego reformatora teatru. Zainauguruje go wieczór z Ludwikiem Flaszenem, który odbędzie się w środę 14 stycznia 2015, w 16. rocznicę śmierci Grotowskiego.

Ludwik Flaszen był uczestnikiem i świadkiem wielkiej epoki teatru. Współzakładał Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego i współanimował go przez cały okres istnienia (1959–1984). Po rozwiązaniu teatru zamieszkał w Paryżu.

Artysta przeczyta i zinterpretuje tekst „Grotowski powtórzony. Słowa, słowa, słowa”. Tekst ukazał się po raz pierwszy w 1986 roku w tomie „Maski” pod redakcją Marii Janion i Stanisława Rośka, w serii „Transgresje”, a w w Roku Grotowskiego 2009 wydawnictwo słowo/ obraz terytoria wydało jego przedruk. Jest to zapis spotkania Grotowskiego z seminarzystami Marii Janion z 20 marca 1981 roku. Zapis wyjątkowy, bo sporządzony z pamięci przez trzy osoby.

Podczas spotkania będzie można zastanowić się, jak brzmi dyskurs Grotowskiego, dziś „powtórzony”. Czy jest zrozumiały – i jak? – dla tych, którzy nigdy nie zetknęli się osobiście z praktyką mistrza z Opola, Wrocławia i Pontedery?

Wiosną odbędą się kolejne odsłony cyklu - instytut zaprosi wybitnych intelektualistów, osób spoza teatru, np. polityków, socjologów, teologów, którzy podejmą dialog lub spór z tekstami Jerzego Grotowskiego.

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, 14 stycznia 2015, godz.18, wstęp wolny

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze