1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Ten spektakl pokochała polska publiczność. „Zimy żal. Piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego” wkrótce na antenie TV

Ten spektakl pokochała polska publiczność. „Zimy żal. Piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego” wkrótce na antenie TV

Kabaret Starszych Panow, Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski (Fot. archiwumTVP/Forum)
Kabaret Starszych Panow, Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski (Fot. archiwumTVP/Forum)
Potrzebujecie chwili wytchnienia przed zbliżającymi się świętami? W piątek Telewizja Polska wyemituje jedno z najpiękniejszych widowisk artystycznych z piosenkami twórców Kabaretu Starszych Panów. Spektakl „Zimy żal. Piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego” to niezapomniana dawka doskonałego humoru i najpiękniejszej poezji śpiewanej – idealna, by wprowadzić się w świąteczny nastrój.

„Idzie wiosna już w powietrzu,
Owoc, kwiat i ptak ją przeczuł
Do niej usta, kielich, dziób
Liczą, ile jeszcze dób
A ja wcale nie w zapale
I zachwytem się nie palę,
Bo im – starszy jestem czym –
Tym bardziej szkoda zim”


– napisali i skomponowali dla Kabaretu Starszych Panów mistrzowie Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, by potem te słowa posłużyły jako inspiracja do spektaklu teatralnego, który pokochała polska publiczność. „Zimy żal. Piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego” to kultowe już widowisko w reżyserii Magdy Umer, które swoją premierę miało w 1989 roku w warszawskim teatrze Rampa. Młodzi wówczas aktorzy zmierzyli się z niezapomnianymi piosenkami mistrzów piosenki poetyckiej. Utwory wykonywali: Adrianna Biedrzyńska, Ewa Dałkowska, Maria Pakulnis, Magda Umer, Janusz Józefowicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zamachowski, Hanna Banaszak, Janusz Srobel i sam Jeremi Przybora, który był również współautorem scenariusza. Za choreografię do spektaklu odpowiadał Janusz Józefowicz, a scenografią zajęła się Alicja Wirth-Przybora.

Wokalistom akompaniowali na gitarze Janusz Strobel oraz zespół instrumentalny pod dyrekcją Wojciecha Borkowskiego. W programie znalazły się utwory między innymi: „Szeptem” i „Dzień za dniem” w wykonaniu Hanny Banaszak, „Zdarzyło mi się…” w interpretacji Ewy Dałkowskiej, „Jeżeli kochać” w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego i Piotra Machalicy oraz „W sklepiku, gdzie świeże jarzyny…” wyśpiewane przez Marię Pakulnis.

Spektakl powstał, by zaznajomić młode pokolenie widzów z twórczością Przybory i Wasowskiego. Poezja Starszych Panów w najlepszym wydaniu, ich nieprawdopodobny humor, doskonała muzyka i świetne interpretacje sprawiły, że widzowie szczerze pokochali „Zimy żal”. Mimo późnej pory wystawiania sztuki (spektakl był grany o 23) widzowie wykupywali wszystkie bilety, łącznie z wejściówkami, a owacje na stojąco trwały nawet do drugiej w nocy.

Teraz ten legendarny spektakl możemy obejrzeć w naszych telewizorach i z sentymentem wrócić – lub poznać całkowicie od nowa – do polskiej piosenki poetyckiej w najlepszym wydaniu. Spektakl „Zimy żal. Piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego” zostanie wyemitowany w piątek 29 marca 2024 roku o 16.30 na kanale TVP Kultura.

Źródła: rampa.home.pl; tvp.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze