1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wystawa zdjęć Ryszarda Horowitza w budynku Cosmopolitan

Wystawa zdjęć Ryszarda Horowitza w budynku Cosmopolitan

Wystawa zdjęć Ryszarda Horowitza w budynku Cosmopolitan
Wystawa zdjęć Ryszarda Horowitza w budynku Cosmopolitan
Zobacz galerię 8 zdjęć
Na kulturalnej mapie Warszawy coraz bardziej widoczne jest nowe miejsce, którego działalność warto śledzić. Budynek Cosmopolitan, przy ulicy Twardej 2/4 otwiera swoje drzwi dla sztuki i jej twórców.

Jeszcze w czasie jego budowy w powstających apartamentach jedną ze swoich edycji miał Salon Zimowy, czyli targi sztuki najnowszej oferujące prace w przystępnych cenach. Poszerza się również oferta wystawiennicza tego miejsca. Od września do listopada prezentowane były w przestrzeni 42 piętra prace z ASOM Collection, prywatnej kolekcji sztuki współczesnej i nowoczesnej.

W ostatnim tygodniu 42 piętro wypełniły zdjęcia Ryszarda Horowitza. We wtorek 26 listopada odbył się wernisaż wystawy, na który przybyli miłośnicy fotografii i przyjaciele artysty. Na wystawie pokazano ponad siedemdziesiąt zdjęć z różnych okresów twórczości Horowitza. Czarno-białe klasyki oraz nowsze realizacje. Ciekawostką były pokazane szkice do niektórych ze zdjęć. W czasie wieczoru odbyła się również aukcja prac prezentowanych na wystawie.

Ryszard Horowitz jest fotografem, specjalizującym się w fotografii reklamowej, uznawanym za prekursora cyfrowego przetwarzania zdjęć. Sam nazywa się fotokompozytorem. Taki też nosi tytuł jego autobiograficzna książka “Życie niebywałe. Wspomnienia fotokompozytora” opublikowana nakładem wydawnictwa Znak. W książce autor opowiada o swoim trudnym dzieciństwie naznaczonym II wojną światową, pobytem w gettcie oraz obozach koncentracyjnych. Wspomina drogę swojej kariery, niezwykłych spotkaniach i przyjaźniach. Artysta urodził się i dorastał w Krakowie. Tam też ukończył Akademię Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Związany był z tamtejszym środowiskiem artystycznym, głównie skupionym wokół Piwnicy pod Baranami. Pod koniec lat 50. wyjechał do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia w Pratt Institut. To miejsce ukształtowało go artystycznie, poznał tam Richarda Avedona, którego był asystentem, oraz Aleksego Brodovitcha, jednego z najważniejszych twórców Szkoły Nowojorskiej. Jego działalność artystyczna skupiała się głównie na pracy z fotografią reklamową o silnym surrealistycznym zabarwieniu. Fascynowały go przemiany struktur, ich przenikanie się i łączenie. Początkowo eksperymentował z nowatorskimi metodami wywoływania w ciemni, naświetlaniami, retuszem, później wykorzystywał do tego techniki komputerowe. Mimo stosowania fotomontażu, każdy projekt artysta rozpoczyna od sporządzenia szkicu. Aktualnie zakończył już współpracę z branżą reklamową, by skupić się na fotoedytorskich eksperymentach.

Wystawa, a w zasadzie pokaz trwał bardzo krótko. Mimo to pozostawił niezapomniane wrażenia i warto czekać na kolejne.

Rubryka powstaje we współpracy z ASOM Collection, która jest prywatnym zbiorem sztuki nowoczesnej i współczesnej. Kolekcja budowana już od ponad dwudziestu lat, skupia się na twórcach pracujących w obrębie sztuki abstrakcyjnej, przede wszystkim okresu awangardy powojennej. Główny trzon stanowią artyści tworzący w latach 50., 60. i 70. - Magdalena Abakanowicz, Jan Berdyszak, Kajetan Sosnowski, Henryk Stażewski, czy Ryszard Winiarski oraz oczywiście Wojciech Fangor. Kolekcja poszerzana jest również o starsze wątki artystyczne, z których wynikała późniejsza sztuka awangardowa, takie jak chociażby konstruktywizm. W Kolekcji znajdują się również prace artystów młodszego pokolenia, którzy w swoich działaniach sięgają po sztukę mistrzów awangardy, przekładając je na język współczesności. Fundatorem kolekcji jest Gregory Jankilevitsch.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze