1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Zła kobieta

Zła kobieta

Cameron Diaz w roli pedagoga? Oczywiście, że tak! Pamiętając jednak, że to komedia, należy się spodziewać, że nie będzie to zwykła pani profesor.

I tak jest w rzeczy samej. Elizabeth Halsey (Diaz) jest nauczycielką, która zupełnie nie nadaje się na swoje stanowisko. Nieodpowiedzialna, wulgarna, wyzywająco ubrana,  pije, pali. A dodatkowo nie zamierza nikogo czegokolwiek uczyć. Słowem, marzenie każdego ucznia i koszmar każdego ciała pedagogicznego w jednym. Porzucona przez bogatego narzeczonego, stara się uwieść równie zamożnego Scotta (w tej roli Justin Timberlake), o którego względy stara się także koleżanka z pracy, Amy (Lucy Punch).

"Zła kobieta" to film, który dość nieudolnie próbuje stanąć naprzeciw poprawności politycznej. Oparty jest na oczywistych schematach, celowo odwróconych  o 180 stopni i sztucznie uwypuklonych. Ta bijąca po oczach dosłowność i dosadność (do tego w sporych ilościach) kompletnie dławią pomysł, który ciekawiej i bardziej pomysłowo przedstawiony , mógłby stanowić udaną komedię.

Twórcy jednak chyba zbyt mocno popadli w samozachwyt nad pomysłem filmu, w którym kobieta (w dodatku nauczycielka) robi wszystko to, czego – wedle norm przyjętych w naszej kulturze – jako kobieta i nauczycielka robić nie powinna. Elizabeth Halsey to jedna z najbardziej demoralizujących postaci kobiecych w kinie amerykańskim ostatnich lat. Choć z jednej strony takie odwrócenie ról i przypisanie zachowań uważanych powszechnie za typowo męskie można uznać za pozytyw (podobnie jak uczynienie jej centralną postacią całego filmu, a to też nie jest zbyt częste w Fabryce Snów), to jednak szkoda, że poziom żartu nie jest na choć trochę wyższym poziomie. Cytując klasyka: Bo to "Zła kobieta" była.

Bad Teacher, USA 2011, reż Jake Kasdan. Wyk. Cameron Diaz, Lucy Punch, Jason Segel, Justin Timberlake, dystr. United International Pictures

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze