1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Zmarł Andrzej Wajda

Archiwum Zwierciadło / Andrzej Wajda
9 października odszedł jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów, współtwórca polskiej szkoły filmowej.

Miał 90 lat. Rzadko zdarza się, aby artysta był tak aktywny przez całe życie. Tymczasem Wajda pracował nieustannie. Miał na swoim koncie filmy psychologiczne, historyczne, polityczne i adaptacje dzieł literatury pięknej. W każdym z tych gatunków artysta stworzył obrazy, które na stałe weszły do historii polskiego kina. Andrzej Wajda był wielokrotnie nagradzany za zasługi dla rozwoju kinematografii, jest m.in. doktorem honoris causa kilku uniwersytetów i kawalerem orderu Legii Honorowej. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej – Oscara – za całokształt twórczości. Do statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej nominowany był także za: "Katyń", "Panny z Wilka", "Człowieka z żelaza" i "Ziemię obiecaną". Jego ostatnie dzieło "Powidoki" zostało 28 września 2016 polskim kandydatem do Oscara 2017.

Wyreżyserował 40 filmów; do innych najbardziej znanych należą „Pokolenia”, „Popiół i diament”, „Popioły”, „Człowiek z marmuru”, „Wesele”, „Kanał”, „Lotna”, Niewinni czarodzieje”, „Pan Tadeusz”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Jego dorobek nagrodzono także Złotym Lwem i Złotym Niedźwiedziem. W swoim dorobku ma także m.in. Złotą Palmę, Europejską Nagrodę Filmową „Felix” i japońską nagrodę Kyoto. W 2011 roku otrzymał nagrodę specjalną Kryształowych Zwierciadeł za ważne filmy, które towarzyszą Polakom od lat, za odwagę podejmowania trudnych i bolesnych tematów, za prowokowanie ogólnonarodowych dyskusji, za mistrzostwo artystyczne, za dzielenie się z młodymi twórcami swoim doświadczeniem, za pasję życia.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze