1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Psi dar. Jak węch Daisy uratował mi życie”

Węch psa jest tysiąc razy lepszy niż ludzki. Psy potrafią rozłożyć zapach na składniki i rozpoznać każdy oddzielnie, dzięki czemu znajdują narkotyki lub materiały wybuchowe nawet wtedy, gdy próbuje się je zamaskować innym zapachem. Psy są też w stanie zidentyfikować zapach nowotworu.

Claire pamięta tamten dzień doskonale – pojechała z psami za miasto, żeby pospacerować. Na miejscu Daisy nie chciała wysiąść z auta. Labradorka, zazwyczaj spokojna i trzymająca dystans, kilka razy szturchnęła Claire nosem w pierś. Podczas spaceru Claire nie mogła przestać o tym myśleć. Na wszelki wypadek poszła jednak do lekarza: mammografia i kolejne badania potwierdziły jej straszne przypuszczenia – miała głębokiego, trudnego do zdiagnozowania raka piersi.

Dobrze wiedziała, że zawdzięcza życie swojemu psu. Pewnie minęłoby jeszcze dużo czasu zanim zauważyłaby na tyle niepokojące objawy, by wybrać się do lekarza, a wtedy byłoby za późno. Claire postanowiła wykorzystać zdolności swojej labradorki.

Dzięki swojemu wykształceniu (studiowała biologię i psychologię) i ogromnej miłości do psów, Claire zrozumiała, że Daisy i psy do niej podobne mogą uratować o wiele więcej istnień ludzkich. Założyła więc fundację Medical Detection Dogs. Choć musiała stawić czoło wielu wyzwaniom, Claire i jej psy udowodniły, że dzięki odpowiedniemu treningowi są w stanie wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym stadium choroby oraz wtedy, gdy dotychczasowa aparatura zawodziła. Pomagały także zapobiegać wielu bolesnym badaniom, wykluczając chorobę.

Psy szkolone przez Claire Guest potrafią także wyczuć zbliżający się atak u osób chorych na padaczkę lub cukrzycę.

To opowieść o tym, jak nasze stosunki z psami potrafią wyzwolić ratujące życie talenty, zmieniając nie tylko świat medyczny, ale i nasze życie.

„Mamy jeden z najgorszych w Europie wskaźników wczesnego wykrywania raka. Nasze psy mają wyższe wskaźniki niezawodności niż większość dotychczasowych testów. Ich zmysł węchu jest niezwykły i można go porównać do wyczucia jednej kropli krwi w wypełnionych wodą dwóch olimpijskich basenach. Nie powinniśmy odwracać się od tych bardzo wrażliwych bio-detektorów tylko dlatego, że mają sierść” – Claire Guest.

„To, że kocham psy, nie jest dla nikogo niespodzianką, tak samo jak to, że nie godzę się na ich wykorzystywanie. Podeszłam więc do tej książki jak przysłowiowy pies do jeża. Spodziewałam się instrukcji obsługi psa wykrywacza nowotworów, ale z marszu ujęła mnie historia myszek laboratoryjnych. Claire Guest na pewno ma serce na właściwym miejscu, pomyślałam, i nie pomyliłam się. Tak naprawdę to opowieść o życiu, które mogło trwać dzięki niezwykłym możliwościom psiego nosa. Piękna opowieść. Czasem trochę gorzka, ale mimo to, a może dzięki temu wiarygodna. Bardzo polecam” - Dorota Sumińska.

Claire Guest od ponad dwudziestu lat zajmuje się szkoleniem psów. Obecnie przewodzi fundacji Medical Detection Dogs, która szkoli psy specjalizujące się w identyfikowaniu ludzkich chorób poprzez zapach. Pracuje nad wieloma pionierskimi projektami badawczymi z udziałem psiego węchu, w tym szkolenia psów do wykrywania nowotworów, zmiany poziomu cukru we krwi i choroby Addisona. W 2011 roku została odznaczona honorowym doktoratem w uznaniu wybitnego wkładu w rozwój nowych metod wykrywania chorób zagrażających życiu ludzi. medicaldetectiondogs.org.uk

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze