1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Biennale Sztuki dla Dziecka w Katowicach

Ideą Biennale jest dialog między dorosłymi twórcami i dziećmi. Wystawa dorosłych dla dzieci "Strach przed ciemnością" i wystawa "Oswajanie świata" zrealizowana przez dzieci, wzajemnie się uzupełniają. Ekspozycjom towarzyszą warsztaty i gra "Miejscy czarodzieje" w przestrzeni Katowic.

Wystawa "Strach przed ciemnością" to prezentacja sztuki współczesnej, artystów młodego i średniego pokolenia, przygotowana z myślą o konkretnym odbiorcy: dziecku. Dzięki tej wystawie dzieci mogą zmierzyć się z różnymi rodzajami wypowiedzi artystycznej, a poprzez jej odbiór i twórcze zaangażowanie, naturalnie oswoić z dziełami sztuki. Druga wystawa, "Oswajanie świata", jest próbą pokazania różnorodności twórczości dziecięcej w Polsce.

Biennale rozgrywa się także w przestrzeni miasta - dzieła eksponowane są w instytucjach kultury, ale i w punktach miasta na co dzień nie kojarzących się ze sztuką. Organizatorzy proponują widzom, w tym całym rodzinom, wzięcie udziału w "artystycznych podchodach" - bardziej atrakcyjnych niż tradycyjna, statyczna formuła wystawy w galerii. Zwiększa to szanse na zainteresowanie młodego odbiorcy dziełami sztuki współczesnej, a przy okazji pozwala spojrzeć na własne miasto inaczej, odkryć je na nowo.

Kuratorką wystawy "profesjonalnej" jest Marta Lisok. Artyści biorący w niej udział posługują się różnymi mediami - najwięcej tu aranżacji rzeźbiarskich, ale jest też i malarstwo i działania performatywne. Dzieła łączy wspólny temat - tytułowy "strach przed ciemnością". Ekspozycja mówi o znaczeniu baśni w formowaniu się psychiki dziecka; konieczności zmierzenia się z własnymi lękami w procesie dorastania. Nieprzypadkowo zatem na wystawie znalazło się tak wiele niepokojących, dziwnych obiektów, rzeźbiarskich hybryd złożonych z fragmentów ludzkiego ciała czy martwych przedmiotów o zmienionej funkcji.

Otwarcie: 14 sierpnia 2011, godz. 16:00.

Wystawa czynna do 30 września 2011.

Wystawy odbywają się w Galeriach Sektor I i Ściana Sztuki Dziecka w Centrum Kultury Katowice, w Małej Przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, w Teatrze Ateneum oraz w przestrzeni miasta Katowice.

Więcej informacji na stronach

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze