1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Andrzej Wajda zostanie nagrodzony za całokształt podczas Plus Camerimage

Podczas XIX festiwalu Plus Camerimage, który odbędzie się w listopadzie w Bydgoszczy, Andrzej Wajda otrzyma nagrodę za całokształt twórczości.

Andrzeja Wajdy nikomu przedstawiać nie trzeba - reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, działacz "Solidarności", filantrop, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prawdziwa żywa legenda. Urodzony w 1926 roku w Suwałkach, Wajda od samego początku przejawiał inklinacje artystyczne. Najpierw zainteresował się malarstwem i ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych, po czym wybrał ostatecznie kino, w 1953 roku wychodząc z pełną pomysłów głową z bram Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Lista zasług Andrzeja Wajdy ciągnie się długimi stronicami; o samych stworzonych przez niego dziełach filmowych powstało i zapewne jeszcze powstanie wiele tekstów krytycznych i prac magisterskich. Jego filmy, zarówno te już ukończone, jak i te, które dopiero nadejdą, nieustannie będą motywować adeptów sztuki reżyserskiej do działania. Nagroda za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera, którą w tym roku otrzyma Andrzej Wajda, to podkreślenie jego wybitnych osiągnięć artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem poetyckiej, niemalże malowanej pędzlem strony wizualnej jego filmów.

Festiwal Plus Camerimage odbędzie się w tym roku w Bydgoszczy w dniach od 26 listopada do 3 grudnia.

Więcej informacji o festiwalu na 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze