1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Młody Chopin - jak młode pokolenie interpretuje utwory mistrza

Młody Chopin - jak młode pokolenie interpretuje utwory mistrza

Trójka utalentowanych młodych pianistów, laureatów tegorocznej edycji szwajcarskiego konkursu pianistycznego Le Jeune Chopin, wystąpi 15 sierpnia 2019 r. w Warszawie.

Młodzi wirtuozi, którzy wystąpią w Warszawie to zwycięska trójka szwajcarskiego konkursu pianistycznego, powołanego do życia przez Institut Frédéric Chopin w Genewie. Konkurs uzyskał wsparcie wybitnej pianistki Marthy Argerich oraz patronat honorowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Le Jeune Chopin decyzją założycieli odbywał się będzie co dwa lata w Szwajcarii. Każda z edycji będzie poprzedzona lekcjami mistrzowskimi ze znamienitymi osobistościami świata pianistyki polskiej i zagranicznej.

Tegoroczni laureaci konkursu - Arielle Beck, (10 lat, Francja), Naomi Yamaguchi (15 lat, Japonia) i Kevin Jansson (19 lat, Irlandia) - to wychowankowie znamienitych szkół angielskich, francuskich i irlandzkich, uczących odmiennych, niezwykle rzadko słyszanych w naszym kraju interpretacji utworów Fryderyka Chopina.

Przestrzenią, która ugości laureatów konkursu będzie Chopin Point Warsaw, miejsce które na co dzień propaguje muzykę najwybitniejszego polskiego kompozytora. – „Jesteśmy szczęśliwi, że to u nas będzie miał miejsce koncert laureatów Le Jeune Chopin. Mamy nadzieję, że występ młodych laureatów w tak kameralnej przestrzeni będzie znaczącym doświadczeniem dla dzieci i zachęci zarówno do zgłębiania muzyki klasycznej, rozwijania wrażliwości i otwarcia się na emocje, jak również do podejmowania decyzji o udziału w konkursach” – mówi Barbara Kotarba, założycielka Chopin Point.

„Fryderyk Chopin w młodym wieku miał niezwykle dojrzały umysł” – to słowa Georgijsa Osokinsa - finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Chopin wiedział, co to niespełniona miłość, rozstanie z miejscem narodzin, rywalizacja o kobiety i sprawa ojczyzny. Tę głębię zapisaną w utworach, młodzi wirtuozi odczytują zupełnie inaczej, tworząc własne interpretacje. Z czasem, wraz z dojrzewaniem młodych muzyków i nabywaniem podobnych doświadczeń życiowych,  młodzieńcze interpretacje pozostają utracone na zawsze. Usłyszmy je, zanim zmienią się nie do poznania.

Informacje i zakup biletów online: chopinpoint.com.pl

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Atom String Quartet w cyklu koncertów "dla WAS graMY"

Atom String Quartet w cyklu koncertów
Atom String Quartet w cyklu koncertów "dla WAS graMY" (fot. materiały prasowe)
Kolejnymi artystami którzy zagrają w ramach cyklu koncertów „dla WAS graMY” będzie jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, Atom String Quartet.

Powstały w 2010 roku w Warszawie Atom String Quartet należy do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Oprócz jazzu inspirują się polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Zespół ma na koncie pięć autorskich płyt, w tym dwie nagrodzone Fryderykami oraz koncertuje po całym świecie. Kwartet współpracuje z wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny muzycznej, takimi jak Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Kayah, Aga Zaryan, Adam Sztaba i inni.

W programie koncertu Atom String Quartet znajdą się zarówno muzyka Krzysztofa Pendereckiego i Zbigniewa Seiferta z ostatnich płyt zespołu zaaranżowana na improwizujący kwartet smyczkowy, jak i kompozycje samych muzyków zespołu, także te najnowsze.

Koncerty i spotkania z fanami to istotny element życia i pracy każdego artysty. Pandemia spowodowała, że nie mogą być one organizowane w tradycyjnej formie, dlatego powstała akcja „dla WAS graMY”, odpowiedź polskich artystów na potrzebę bycia razem i koncertowania z udziałem publiczności.

Koncert live stream Atom String Quartet odbędzie się w sobotę 27 czerwca o godz. 21:00. Bilety w cenie 20 zł (przedsprzedaż do 26 czerwca) lub 25 zł (w dniu koncertu, 27 czerwca) nabyć można za pośrednictwem strony dlawasgramy.pl

 1. Kultura

Nieprzyzwoity koncert - Lipnicka i Porter znowu na jednej scenie

Nieprzyzwoity koncert - Lipnicka i Porter znowu na jednej scenie. (Fot. Aldona Karczmarczyk | Van Dorsen Artists, materiały prasowe)
Nieprzyzwoity koncert - Lipnicka i Porter znowu na jednej scenie. (Fot. Aldona Karczmarczyk | Van Dorsen Artists, materiały prasowe)
Nikt się nie spodziewał, choć wszyscy na to czekali. Kultowy duet, Anita Lipnicka i John Porter powraca z wyjątkowym koncertem. To jedyna szansa, by zobaczyć muzyków ponownie na jednej scenie.

Duet Lipnicka&Porter szturmem zdobył listy przebojów w 2003 roku. Ich pierwszy wspólny album - "Nieprzyzwoite piosenki" - pokrył się platyną, przez wiele tygodni pozostając w czołówce najlepiej sprzedających się płyt.

Anita Lipnicka & John Porter, 'Nieprzyzwoite piosenki' (Warner Music) Anita Lipnicka & John Porter, "Nieprzyzwoite piosenki" (Warner Music)

Choć nikt nie spodziewał się tak ogromnego sukcesu komercyjnego, publiczność pokochała połączenie aksamitnego głosu Anity z rockową charyzmą Johna. Sale wypełnione po brzegi, kolejne świetne wydawnictwa... Aż pewnego dnia dowiedzieliśmy się, że muzycy postanowili swoje dalsze muzyczne ścieżki przemierzać samodzielnie.

Wielokrotnie namawiani na powrót, kuszeni organizacją spektakularnych tras, konsekwentnie odmawiali. Co więc takiego skłoniło ich do zagrania koncertu? Symbolika. Rok 2020 to zwieńczenie jubileuszu 25 lat na scenie Anity. Wokalistka ruszyła w okolicznościową trasę "Intymnie", podczas której pierwszy raz, poza zespołem, towarzyszy jej na scenie smyczkowe trio. To również rok, w którym przypada 40. rocznica wydania pierwszego wydawnictwa Johna, płyty "Helicopters". John także przygotowuje się do trasy z tej okazji. Nie bez znaczenia jest też fakt okrągłych urodzin muzyków. Trudno w to uwierzyć, ale Anita Lipnicka kończy właśnie 45 lat. 70. urodziny w sierpniu obchodził będzie John. Duet tworzył i koncertował wspólnie przez 10 lat. Co daje nam ta matematyka? 1! Bo tylko jeden raz będziemy mieli szansę zobaczyć ten duet na żywo.

"Niektóre historie nie mają wyraźnego początku, ani zdecydowanego końca. Zawieszone w czasie i przestrzeni, trwają nieprzerwanie, zmieniając swoją naturę, swój kształt i nasycenie kolorów... Tak jest z moją relacją z Johnem Porterem. Znaliśmy się zanim świat poznał nas dzięki pierwszej płycie, i nadal utrzymujemy ciepłe kontakty, mimo że od lat nie gramy już w duecie. Tak się składa, że w tym roku oboje obchodzimy okrągłe jubileusze pracy twórczej. Każde z nas miało huczne plany z tej okazji, które w brutalny sposób pokrzyżowała nam pandemia. Moja trasa Intymnie została przerwana w połowie, zaś Johna tour Helicopters nie zdążył nawet ruszyć w Polskę. Oboje doszliśmy więc do wniosku, że ta "przerwa techniczna" w graniu koncertów z naszymi zespołami to dobry pretekst, by zagrać sobie we dwoje i tym wydarzeniem uczcić 10 lat spędzonych razem na scenie. Bo to przecież nie lada wynik: trzy płyty, każda co najmniej złota, jeden Fryderyk, tysiące wspólnych występów w kraju i zagranicą. Kawał życia, kawał czasu, tyle wzruszeń - piękna muzyczna przygoda! Jakże byśmy mogli ją pominąć celebrując w tym roku nasze jubileusze!? Zapraszamy wiec bardzo serdecznie na jeden, jedyny, wyjątkowy i niepowtarzalny Nieprzyzwoity Koncert duetu Lipnicka&Porter!", napisała Anita Lipnicka na swoim Instagramie.

Wychodząc naprzeciw panującej sytuacji, organizatorzy zadbali, by każdy z fanów miał szansę zobaczyć koncert. Sto unikalnych biletów na to wydarzenie pozwoli widzom spotkać się z muzykami twarzą w twarz i usłyszeć ich na żywo w warszawskim Studio Las.  Dla wszystkich, którym nie uda się zdobyć jednego ze sto biletów, pozostaje transmisja online wydarzenia przez platformę live.studio-2.pl. Tylko do 25 czerwca dostęp do streamingu wykupić można za 29 zł. Bilety zakupione pomiędzy 26 czerwca a 3 lipca dostępne będą w cenie 39 zł, a w dniu koncertu 45 zł.

Nieprzyzwoity koncert odbędzie się 4 lipca o godz. 20:30.  Bilety na koncert stacjonarny oraz online do nabycia na stronie live.studio-2.pl.

 1. Kultura

Natalia Przybysz zagra koncert w ramach cyklu "dla WAS graMY"

Natalia Przybysz zagra w ramach cyklu koncertów
Natalia Przybysz zagra w ramach cyklu koncertów "dla WAS graMY" (fot. materiały prasowe)
Koncerty i spotkania z fanami to istotny element życia i pracy każdego artysty. Pandemia spowodowała, że nie mogą być one organizowane w tradycyjnej formie, dlatego powstała akcja "dla WAS graMY", odpowiedź polskich artystów na potrzebę bycia razem i koncertowania z udziałem publiczności.

Pandemia koronawirusa w naszym kraju doprowadziła do nagłego przerwania bezpośredniego kontaktu artysty z publicznością. Sytuacja ta sparaliżowała zarówno twórców, jak i instytucje kultury. Artyści stracili jedyne źródło utrzymania, a wielu z nich nie jest nawet w stanie utrzymywać swoich rodzin. Nie potrafiąc przewidzieć kiedy wydarzenia kulturalne z udziałem publiczności wrócą w tradycyjnej formie (taki stan utrzymywać się będzie pewnie jeszcze przez wiele miesięcy) i odnotowując wzmożoną aktywność słuchaczy w Internecie postanowiono powołać do życia projekt "dla WAS graMY", czyli cykl płatnych, lecz kameralnych koncertów online. Celem inicjatywy jest pomoc artystom w kontakcie z odbiorcą, ale też zaspokojenie ludzi, których naturalną potrzebą jest uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych.

Najbliższym koncertem, który odbędzie w ramach akcji "dla WAS graMY" będzie występ Natalia Przybysz, wyjątkowej osobowości na polskiej scenie muzycznej. Wokalistka i autorka tekstów cały czas się rozwija, tworzy nowe albumy i single. Podczas koncertu usłyszycie utwory z ostatniego albumu Natalii "Jak Malować Ogień" oraz piosenki z poprzednich płyt, zaśpiewane i zagrane w wyjątkowych, kameralnych okolicznościach.

Artystka zagra ze swoim zespołem w składzie: Natalia Przybysz - wokal, Jurek Zagórski - gitara, Mateusz Waśkiewicz - gitara, Pat Stawiński - bas, Kuba Staruszkiewicz - perkusja.

Natalia Przybysz zagra w ramach cyklu koncertów 'dla WAS graMY' (fot. materiały prasowe) Natalia Przybysz zagra w ramach cyklu koncertów "dla WAS graMY" (fot. materiały prasowe)

"Na tę okazję zapraszamy Was do mieszkania, w którym powodowani koniecznością chwili zaczęliśmy organizować koncerty. Chcielibyśmy żebyście mogli zobaczyć i usłyszeć artystę w innych warunkach. Będzie kameralnie i nastrojowo. Zarezerwujcie czas, zajmijcie wygodne miejsce i oczywiście zaproście domowników. Aha! Jeśli możecie podłączcie głośnik lub system hi-fi. Koncert będzie transmitowany w jakości full HD"

Po koncercie Natalia zaprasza na backstage. Ze względu na kameralny charakter spotkania liczba miejsc będzie ograniczona.

Koncert odbędzie się w piątek 19 czerwca o godz. 21:00. Bilety dostępne są na stronie dlawasgramy.pl. Cena biletu na sam koncert wynosi 30 zł. Bilet na koncert z zaproszeniem na backstage kosztuje 100 zł. 

Poniżej możecie posłuchać akustycznej wersji utworu "Ciepły wiatr", będącej zapowiedzią koncertu:

Kupując bilet na koncert "dla WAS graMY" wspierasz polską służbę zdrowia w czasie walki z pandemią COVID-19. 10 proc. zysku z koncertu przekazane będzie na ten ważny cel. Razem wspierajmy naszych bohaterów.

Kolejne koncerty w ramach akcji "dla WAS graMY" odbędą się:

 • 27 czerwca - Atom String Quartet
 • 10 lipca - Jan Młynarski
 • 1 sierpnia - Aga Zaryan

 1. Kultura

Konkurs Chopinowski przełożony - słuchajmy Chopina online

Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie (Fot. BEW)
Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie (Fot. BEW)

18. edycja Konkursu Chopinowskiego, która miała się odbyć w październiku została przełożona z powodu koronawirusa. Nic dziwnego, że melomani są zawiedzeni. Czekają na to wydarzenie 5 lat.

Konkurs Chopinowski, międzynarodowe święto muzyki, odbywa się od 1927 roku co pięć lat. W tym roku czekaliśmy na 18 edycję konkursu, jednak z powodu pandemii koronawirusa została ona przesunięta na 2021 rok. Z edycji na edycję zainteresowanie konkursem jest coraz większe - bilety na tegoroczne przesłuchania i koncerty do Filharmonii rozeszły się w zaledwie 3 godziny.

Eliminacje i kolejne etapy konkursu obserwują nie tylko melomani w Filharmonii, ale również miliony słuchaczy na całym świecie, dzięki relacjom online. Poprzednia, 17. edycja Konkursu Chopinowskiego, zasięgiem i atrakcyjnością pobiła rekordy popularności. Filmy z Konkursu Chopinowskiego (głównie sesje przesłuchań) wyświetlono ponad 9 milionów razy. Największą widownię przyciągnął koncert zwycięzcy Konkursu pochodzącego z Korei Południowej Seong-Jin Cho – obejrzało go ponad 2 miliony osób.

W tym roku nie pozostaje nam nic innego niż iść za ich przykładem: koncertów z poprzednich edycji Konkursu Chopinowskiego można słuchać na stronie internetowej w ramach witryny Instytutu Chopina oraz na kanale

Poniżej przypominamy nagranie laureatów poprzednich edycji: Seong-Jin Cho z 2015 roku i Rafała Blechacza z 2005.

Rafał Blechacz jest laureatem 1 nagrody XV edycja konkursu, która była wyjątkowa- zgłosiła się do niego rekordowa liczba uczestników. Do eliminacji XV edycji przystąpiło aż 323 pianistów, spośród których do ścisłego finału przeszło 12.

Nie w plenerze tylko online

Fani muzyki Fryderyka Chopina od lat słuchają jej również na Niedzielnych Recitalach Chopinowskich w Żelazowej Woli, które odbywają się cyklicznie od maja do września. W tym roku i one zmieniły swój charakter. Zamiast w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina muzyki najsłynniejszego polskiego kompozytora będzie można słuchać, siedząc na własnej kanapie  - koncerty będą transmitowane w każdą niedzielę o godzinie 15. - na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz na Facebookowym profilu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Pierwszy recital online odbył się 3 maja, poniżej program kolejnych koncertów: 10 maja – Paweł Wakarecy 17 maja – Szczepan Kończal 24 maja – Wojciech Świtała 31 maja – Janusz Olejniczak 7 czerwca – Magdalena Lisak 14 czerwca – Aleksandra Świgut 21 czerwca – Michał Szymanowski 28 czerwca – Szymon Nehring

 1. Kultura

Białołęckie Wieczory Jazzowe z Agą Zaryan

Aga Zaryan zagra podczas Białołęckiego Wieczoru Jazzowego, fot. materiały prasowe
Aga Zaryan zagra podczas Białołęckiego Wieczoru Jazzowego, fot. materiały prasowe
Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, a zarazem kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Chcesz posłuchać artystki na żywo i wziąć udział w prawdziwej muzycznej uczcie? Zapraszamy na Białołęcki Wieczór Jazzowy z Agą Zaryan!

Światowe uznanie Artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Aga Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród w świecie muzycznym, od lat uznawaną za najlepszą wokalistkę jazzową w Polsce. Jej płyty sprzedają się w rekordowych nakładach, udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona publiczności. Artystka podbija serca publiczności koncertując na całym świecie. Aga Zaryan jest również aktywną działaczką społeczną, m.in: Ambasadorką PAH, sojuszniczką KPH. Za swoją działalność została wyróżniona nagrodą Gwiazda Dobroczynności 2017.

Wszystkich fanów Agi Zaryan zapraszamy wyjątkowy Białołęcki Wieczór Jazzowy, który odbędzie się w sobotę, 12 października o godzinie 19:00 w. 

Dołącz do . Bilety dostępne .

Patronem medialnym wydarzenia, jak i całego cyklu Białołęckie Wieczory Jazzowe, jest JazzPress.