1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Młody Chopin - jak młode pokolenie interpretuje utwory mistrza

Młody Chopin - jak młode pokolenie interpretuje utwory mistrza

Trójka utalentowanych młodych pianistów, laureatów tegorocznej edycji szwajcarskiego konkursu pianistycznego Le Jeune Chopin, wystąpi 15 sierpnia 2019 r. w Warszawie.

Młodzi wirtuozi, którzy wystąpią w Warszawie to zwycięska trójka szwajcarskiego konkursu pianistycznego, powołanego do życia przez Institut Frédéric Chopin w Genewie. Konkurs uzyskał wsparcie wybitnej pianistki Marthy Argerich oraz patronat honorowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Le Jeune Chopin decyzją założycieli odbywał się będzie co dwa lata w Szwajcarii. Każda z edycji będzie poprzedzona lekcjami mistrzowskimi ze znamienitymi osobistościami świata pianistyki polskiej i zagranicznej.

Tegoroczni laureaci konkursu - Arielle Beck, (10 lat, Francja), Naomi Yamaguchi (15 lat, Japonia) i Kevin Jansson (19 lat, Irlandia) - to wychowankowie znamienitych szkół angielskich, francuskich i irlandzkich, uczących odmiennych, niezwykle rzadko słyszanych w naszym kraju interpretacji utworów Fryderyka Chopina.

Przestrzenią, która ugości laureatów konkursu będzie Chopin Point Warsaw, miejsce które na co dzień propaguje muzykę najwybitniejszego polskiego kompozytora. – „Jesteśmy szczęśliwi, że to u nas będzie miał miejsce koncert laureatów Le Jeune Chopin. Mamy nadzieję, że występ młodych laureatów w tak kameralnej przestrzeni będzie znaczącym doświadczeniem dla dzieci i zachęci zarówno do zgłębiania muzyki klasycznej, rozwijania wrażliwości i otwarcia się na emocje, jak również do podejmowania decyzji o udziału w konkursach” – mówi Barbara Kotarba, założycielka Chopin Point.

„Fryderyk Chopin w młodym wieku miał niezwykle dojrzały umysł” – to słowa Georgijsa Osokinsa - finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Chopin wiedział, co to niespełniona miłość, rozstanie z miejscem narodzin, rywalizacja o kobiety i sprawa ojczyzny. Tę głębię zapisaną w utworach, młodzi wirtuozi odczytują zupełnie inaczej, tworząc własne interpretacje. Z czasem, wraz z dojrzewaniem młodych muzyków i nabywaniem podobnych doświadczeń życiowych,  młodzieńcze interpretacje pozostają utracone na zawsze. Usłyszmy je, zanim zmienią się nie do poznania.

Informacje i zakup biletów online: chopinpoint.com.pl

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze