Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Tegoroczna edycja pod hasłem "Prawa człowieka w filmie" rusza już 5 grudnia.
Oprócz stałych sekcji, podczas festiwalu nie zabraknie nowych filmów polskich oraz krótkich metraży. Poza tym przygotowano sekcje, które poruszają najważniejsze współczesne tematy oraz cały wachlarz wydarzeń specjalnych: dyskusji, debat, spotkań z naszymi gośćmi oraz spektakl Teatru.doc z Moskwy.
Pokazy odbywają się w CSW Zamek Ujazdowski, kinie Muranów oraz Kinotece. Bilety na wszystkie pokazy są darmowe, ale trzeba je wcześniej odebrać w kasach kin.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie wieczór otwarcia festiwalu 5 grudnia, na którym zaprezentujemy premierowo
film Wojtka Jankowskiego „Punkt zapalny”. To filmowa opowieść o tęczy, niezapomnianej instalacji artystycznej na Placu Zbawiciela w Warszawie autorska Julity Wójcik. Jednoznacznie skojarzona z ruchem LGBT tęcza w Warszawie płonęła siedem razy. Tym bardziej pokochali ją ci, którzy nie chcieli godzić się z symboliczną przemocą.
Jednym z wydarzeń tegorocznego festiwalu będzie pokaz filmu “Zatoka cieni”, wyprodukowanego przez Leonarda DiCaprio i nagrodzonego przez publiczność festiwalu Sundance. To dokumentalny thriller – dramatyczne świadectwo nierównej walki o ocalenie ostatnich przedstawicieli najmniejszego delfina na świecie – morświna kalifornijskiego. W swoim spektakularnym filmie Richard Ladkani śledzi wysiłki grupy wybitnych naukowców, ekologów i aktywistów, którzy w obliczu indolencji i przypadków korupcji ze strony władz muszą przeciwstawić się meksykańskim kartelom kontrolującym rynek nielegalnych połowów w Zatoce Kalifornijskiej. Udział słynących z okrucieństwa przestępców w tym procederze nie jest przypadkowy. Główny cel kłusowników to pęcherze pławne totoaby – podobnie jak morświn kalifornijski gatunku krytycznie zagrożonego. Nazywane morską kokainą na czarnym rynku osiągają cenę nawet stu tysięcy dolarów za sztukę. Po pokazie filmu 6 grudnia porozmawiamy z Rafałem Jankowskim z WWF Polska, koordynatorem Błękitnego Patrolu WWF, zajmującym się tematami bałtyckich fok i morświnów.
"Zatoka cieni" (Fot. materiały prasowe)
Kolejnym pokazem specjalnym połączonym z dyskusją będzie projekcja filmu „Wyzwolenie”. To opowieść o weteranach amerykańskiej armii, którzy nie mogą poradzić sobie z syndromem stresu pourazowego. Wybawieniem okazują się dla nich ceremonie ajałaski, czyli napoju pochodzącego z Ameryki Południowej, który ma właściwości psychoaktywne. Do Warszawy na festiwal WATCH DOCS przyjadą producenci i jeden z bohaterów filmu, naszym gościem będzie też Katarzyna Malinowska-Sempruch Dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej.
Po raz pierwszy w historii nagrodę Marka Nowickiego otrzyma cały kolektyw twórców: amerykańska grupa Field of Vision, założona przez dokumentalistkę, laureatkę Oscara i nagrody Pulitzera Laurę Poitras. Field of Vision zajmuje się produkcją krótko i długometrażowych filmów dokumentalnych, które poruszają najważniejsze tematy współczesnego świata: od łamania praw człowieka, przez ekologię po migracje. Reżyserzy i filmy wyprodukowane przez kolektyw zdobywają najważniejsze nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie. Jednym z najsłynniejszych tytułów zrealizowanych przez Poitras jest „Citizenfour”, który odkrył przed światem tajemnice Edwarda Snowdena. Field of Vision to też platforma dla twórców, która pozwala im na spotkanie i wspólną pracę, łączy m.in. dziennikarzy z filmowcami. Podczas festiwalu WATCH DOCS zostanie zaprezentowania retrospektywa filmów kolektywu.
Czym jest ekstremizm, skąd się bierze i dokąd prowadzi? Dokumentaliści zajmujący się prawami człowieka już od jakiegoś czasu z uwagą obserwują nasilanie się postaw rasistowskich i nacjonalistycznych w społeczeństwie. W tym roku przyglądamy się temu zjawisku nieco dokładniej. W programie retrospektywy „Zwyczajny ekstremizm” znalazły się głośne filmy:
- „Władca smartfonów” - reż. Pablo Ben Yakov. Film w zeszłym roku otrzymał nagrodę dla najlepszego niemieckiego pełnometrażowego filmu dokumentalnego na prestiżowym festiwalu DOK Leipzig. Twórcy towarzyszą z kamerą grupie przyjaciół z Drezna, znanej setkom tysięcy internautów ze swojego kanału na YouTube. Młodzi ludzie nagrywają krótkie filmiki, poświęcone głównie piciu alkoholu i niewybrednym żartom, nie szczędząc przy tym rasistowskich aluzji, obelg i przekleństw. Autorzy filmu otwierają dyskusję na temat patostreamingu i jego wpływu na współczesną młodzież. Reżyser Pablo Ben Yakov i operator André Krummel będą gośćmi WATCH DOCS.
- „Szwajcar. Historia najemnika” - reż. Anja Kofmel. Obsypany nagrodami film, który miał swoją premierę na zeszłorocznym festiwalu w Cannes, nareszcie trafia do warszawskiej widowni. Anja Kofmel opowiada osobistą historię kuzyna -szwajcarskiego dziennikarza, który w 1992 roku wstąpił do oddziału skrajnie prawicowych najemników w byłej Jugosławii. Poruszająca historia opowiedziana jest w ciekawy formalnie sposób, łączący unikalne archiwalia i animację.
- „EXIT” - reż. Karen Winther. Niezwykle szczera opowieść byłych członków grup ekstremistycznych, którzy rozliczają się z własną przeszłością. Reżyserka, która sama należała do takiego środowiska, łączy osobistą historię z doświadczeniami innych: co skłoniło ich do wstąpienia w szeregi ekstremistów i dlaczego później zdecydowali się je porzucić?
"Władca smartfonów" (Fot. materiały prasowe)
Podczas tegorocznej edycji festiwalu WATCH DOCS zapraszamy widzów również do teatru. Wydarzeniem specjalnym będzie spektakl „Obrońcy Praw Człowieka” przygotowany przez Teatr.doc. To jedna z najsłynniejszych scen niezależnych w Moskwie. Teatr.doc zawsze podejmuje ważne tematy, nie boi się mocnych spektakli politycznych. Tym razem artyści opowiadają o sytuacji obrońców praw człowieka w Rosji, którzy mimo prześladowań ze strony władz podejmują się pracy nad ekstremalnie trudnymi sprawami.
Festiwal WATCH DOCS będzie trwał od 5 do 12 grudnia 2019 roku.