1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Beata Tadla „Niedziela bez teleranka”

Beata Tadla „Niedziela bez teleranka”

fot. materiały prasowe
13 grudnia 2011 r. minie 30 lat od pamiętnego poranka, gdy Generał Jaruzelski zmonopolizował czas antenowy w polskim radiu i telewizji.

Tytułem uzupełnienia dla młodych i najmłodszych czytelników dopiszę, że w 1981 r. nie było stacji komercyjnych. Nie było także Internetu ani telefonów komórkowych. Były – a raczej bywały, bo ich posiadanie w domu było wyjątkiem – jedynie stacjonarne, a te zamilkły. Odcięcie łączności telefonicznej stanowiło jedno z  działań podjętych w związku z wprowadzeniem stanu wojennego i miało  kryptonim „Azalia”.  Wśród decydentów musiała być zresztą silna frakcja botaniczna, ponieważ pozostałe akcje zaplanowane na pamiętną noc z 12 na 13 grudnia 1981 r. nazywały się „Klon”, „Jodła”.

Ale dość o tym, bo leksykon Beaty Tadli nie jest pracą naukową, tylko propozycją pokazania zmian, jakie zaszły w Polsce przez ostatnie 30 lat. (Faktycznie nawet mniej, ponieważ przez lata 80. gospodarka krajowa cofała się, a nie rozwijała).  Autorka napisała 21 krótkich historii o peerelowskiej rzeczywistości, czyli m.in. o tym, co i jak się jadało? jakiej muzyki słuchało? po co trzeba było stać w kolejce?  Tytułowa niedziela 13 grudnia przewija się natomiast w tle, jako indywidualne wspomnienia dzisiejszych 40-latków (Tak, tak, najbardziej znany 40-latek epoki, czyli inż. Stefan Karwowski także pojawia się na kartach książki!).  Publikacja została dodatkowo uzupełniona o wywiady  ze specjalistami komentującymi niektóre rozdziały.  Są wśród nich: architekt Michał Borowski, który opowiada  o blokowiskach „wczoraj” i szklanych domach „dziś”; dziennikarz Roman Kurkiewicz,  zapamiętały stacz w kolejkach do księgarń,  czy Lidia Popiel, fotografka i modelka.  To bardzo ciekawe rozwiązanie pozytywnie wyróżnia „Niedzielę bez teleranka” spośród rozlicznych  „top-” i „pop-kultowych” zestawień na rynku.

Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2011, s. 207

Książka do kupienia w naszej księgarni

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze