Sztuka Iwana Wyrypajewa to swoisty teatr w teatrze.
Z jednej strony stanowi o tym sposób przedstawienia, jako widzowie będący w teatrze obserwujemy sztukę, gdzie aktorzy z niezwykłą starannością, pewnym przerysowaniem i „teatralnością” odgrywają swoje role, a z głośników słychać brawa. Dopełnieniem tego jest bardzo sugestywna, stwarzająca melodramatyczny nastrój muzyka. Z drugiej strony, gdy odsłonięta zostaje kolejna kurtyna (bo kurtyna podczas tego spektaklu podnosi się siedem razy), przedstawiona jest nam opowieść poszczególnych bohaterów o tytułowym tańcu, stają się oni opowiadaczami, snują historie o cudownym, pięknym, niezwykłym tańcu, którego właściwie opowiedzieć się nie da, trzeba go zobaczyć, i jeżeli to możliwie poczuć. Postaci zadają pytania o uczucia i anty-uczucia, przyglądają się nim, są poszukiwaczami szczęścia. Taniec „Delhi” jest sztuką iluzji, nieuchwytny, trudny do opisania. Gdy w ostatniej scenie pielęgniarka, opowiada o nim, pacjentka zasypia, przenosi się w krainę snu, jak w krainę szczęśliwości. Jednak gdzie jest szczęście? Czy trzeba go poszukiwać w dalekim kraju? Czy w innej osobie? W innym czasie? We śnie?...
Spektakl jest skomponowany z siedmiu sztuk przedzielonych minutowymi przerwami. Podczas przerw zmieniana jest scenografia. Jednak tak naprawdę nic się nie zmienia, kilka szpitalnych mebli zostaje przestawionych, ale nie ma to żadnego znaczenia. Wszystko jest właściwie takie same. Także bohaterowie, ich losy się przeplatają, ale są też zmienne - ten, kto w jednej sztuce umiera, w innej opłakuje umarłego.
Główna bohaterka Katarzyna (w tej roli Karolina Gruszka) jest zawodową tancerką. Będąc pewnego razu z zespołem w Indiach, w Delhi, doznała pewnego rodzaju „oświecenia” i odtąd zaczęła tańczyć taniec „Delhi”. Katarzyna wydaje się być idealistką, która niezmiennie potrzebuje akceptacji swojej matki. Na końcu matka mówi do córki: „nie dostrzegałam twojego cierpienia, bo byłam zbyt pochłonięta swoim, wybacz mi” to zdanie staje się swoistym oczyszczeniem. Taniec „Delhi” wytańczył swoje.
Taniec „Delhi”. Reżyseria: Iwan Wyrypajew; przekład: Karolina Gruszka. Obsada: Karolina Gruszka, Beata Fudalej, Paweł Paprocki, Agata Buzek, Aleksandra Justa, Kamilla Baar/Joanna Gryga, Modest Ruciński. Teatr Narodowy.