1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Książki miesiąca - lektura na marzec

Książki miesiąca - lektura na marzec

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 8 Zdjęć
Wrażliwe dusze - artystki, autorki, twórczynie. Te bardzo znane i te, które dopiero przywraca się historii. Wspaniale, że wydawanie ich biografii stało się takie modne. 

1. Angelika Kuźniak, "Boznańska. Non Finito", Wydawnictwo Literackie.

Drobna postać z „sinoczarnym wałem włosów wysoko w kok zaczesanym”, z twarzą przesadnie upudrowaną, „co czyniło ją – zdaniem Artura Rubinsteina – podobną do pierrota”. Tak widzieli słynną malarkę Olgę Boznańską jej współcześni. Wyjazd do Paryża i walka o uznanie sporo ją kosztowały. Angelika Kuźniak, biografka Papuszy i Zofii Stryjeńskiej, szuka klucza do zrozumienia swojej bohaterki m.in. w dzieciństwie, kiedy artystka żyła pod kloszem. Drobna Olga, „chucherko o genialnym mózgu”, uważana za dziwaczkę, tutaj wreszcie jest postacią z krwi i kości, ale wciąż tajemniczą.

materiały prasowe materiały prasowe

2. Remigiusz Grzela, "Mała nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej", Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Książeczka o dziewczynce, przyszłej skrzypaczce Wandzie Wiłkomirskiej, która śpi w koszu na bieliznę, ogląda gwiazdy i wsłuchuje się w odgłosy dookoła. Ale Remigiusz Grzela w swej baśni o Wandzie nie zapomina o potworach. Skrzypce są trudne i czasy też. Mamy lata 30. w Wolnym Mieście Gdańsk. A bohaterka ma żydowskie korzenie. Muzyka ją ocala – wystarczy zamknąć oczy, żeby być w innym, lepszym wymiarze. Grzela lekko wprowadza młodych czytelników w świat muzyki i historii. W towarzystwie pięknych ilustracji Julii Cybis.

materiały prasowe materiały prasowe

 

3. Daphne Collignon, Virginie Greiner, "Tamara Łempicka", Marginesy

„Nawet rewolucja nie zdołała mi odebrać zuchwałej słowiańskiej duszy” – mówi Tamara Łempicka w gronie francuskiej socjety, podziwiana przez wszystkich dookoła, co jej zresztą zupełnie nie peszy. Virginie Greiner i Daphné Collignon w swojej powieści graficznej odważnie pokazują wybitną artystkę. Trudno powiedzieć, czy bardziej Polkę, Rosjankę, czy jednak Francuzkę. Portretując, zaglądała ludziom w dusze. Była tak wyzwolona, że kiedy mąż czekał w domu, ona hulała na mieście. Albo wyprawiała perwersyjne wieczorki. Łempicka bez cenzury, z pazurem, co dobrze podkreślają komiksowy scenariusz i mocna kreska.

 

materiały prasowe materiały prasowe

4. Karolina Prewęcka „Mela Muter. Gorączka życia”, Fabuła Fraza

Ta opowieść zaczyna się trochę jak kryminał. W 2014 roku pewna Austriaczka postanowiła zwrócić stos rysunków, w tym dwu grafik Meli Muter, które trafiły w ręce jej przodków w niejasnych okolicznościach. Tak cofamy się najpierw do wojny i kradzieży owych dzieł  przez oficera SS, a potem płynnie do przełomu wieków, do młodości doskonałej modernistki zaliczanej do kręgu École de Paris. Po wojnie o Muter trochę u nas zapomniano, mieliśmy Boznańską, tak jakby dla dwóch tak polsko-paryskich malarek było już za ciasno. Tymczasem warte poznania są jej dorobek i niezwykły życiorys. (ZF)

materiały prasowe materiały prasowe

5. Agnieszka Dauksza „Jaremianka. Biografia”, Znak

Jej „przykuwające, poważne spojrzenie” widać dobrze na okładkowym zdjęciu autorstwa Tadeusza Rolkego. Oto Maria Jarema, malarka, żona Kornela Filipowicza, zawsze w ruchu i podróży służbowej. Jej przedwczesna śmierć (chorowała na białaczkę) była zaskoczeniem. Nikt w nią nie chciał uwierzyć – stąd biografka Agnieszka Dauksza pisze o Jaremiance, że to Presley polskiej sztuki. Tyle że małomówny. O chorobie artystka też nie wspominała. A gdy zapadł wyrok, zaczęła rzeźbić.

materiały prasowe materiały prasowe

 

6. Charlotte Malterre-Barthes, Zosia Dzierżawska „Eileen Gray. Dom pod słońcem”, Marginesy

Irlandzka projektantka Eileen Gray była typem milczka bez walecznego temperamentu. Nic więc dziwnego, że jej słynny budynek E-1027 nad Morzem Śródziemnym został „uzupełniony” muralami (dla odmiany znanego na całym świecie) Le Corbusiera, na którego i w tym przypadku spadło odium sławy. Komiks Charlotte Malterre-Barthes i polskiej ilustratorki Zosi Dzierżawskiej jest opowieścią o tej willi. Ale przede wszystkim o tym, jak łatwo zniknąć, jeśli się o siebie nie zawalczy.

materiały prasowe materiały prasowe

7. Jarosław Mikołajewski „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki”, Dowody na Istnienie

Zuzanna Ginczanka, Żydówka rozstrzelana w 1944 roku. Na długo zapomniana. „To raczej opowieść o kimś, kto jej szuka” – tłumaczy skromnie autor tej książki Jarosław Mikołajewski, także poeta, tak jak jego bohaterka. Mikołajewski publikuje rezultaty swoich poszukiwań: ktoś rozpoznał się na zdjęciu, ktoś odpowiedział na tekst, apel w Internecie. W ten sposób autor dotarł nawet do najbliższej przyjaciółki Sany, jak się mówiło o Zuzannie. Niesłychane historie. No i jak to jest napisane!

materiały prasowe materiały prasowe

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze