1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najpiękniejsze animacje z wytwórni Walta Disneya

Najpiękniejsze animacje z wytwórni Walta Disneya

„Król Lew” (1994) to jedna z najpiękniejszych animacji Dinseya. (Fot. BEW Photo)
„Król Lew” (1994) to jedna z najpiękniejszych animacji Dinseya. (Fot. BEW Photo)
Zobacz galerię 6 zdjęć
Animowane filmy z wytwórni Walta Disneya kochają wszyscy, bez względu na wiek. Obrazy powstałe w fabryce legendarnego producenta zachwycają fabułą, doskonałym rysunkiem i znakomitą ścieżką dźwiękową, a historie w nich przedstawione są ponadczasowe i uniwersalne. Przypominamy kultowe disnejowskie produkcje, które pokochali nie tylko młodzi widzowie. 

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (1937)

Kultowa „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludów” to pierwszy pełnometrażowy film animowany wyprodukowany przez wytwórnię Walta Disneya. Scenariusz oparto na baśni braci Grimm, a do współpracy zaproszono ponad 750 artystów, którzy wykonali w sumie około miliona rysunków (finalnie wykorzystano 250 tysięcy z nich). Film przyniósł ogromne wpływy i stał się dziesiątą najbardziej dochodową produkcją filmową na świecie. W 1939 roku otrzymał nawet nagrodę specjalną Akademii Filmowej, a statuetkę Oscara i jej siedem miniaturowych kopii wręczyła Waltowi Disneyowi dziewięcioletnia Shirley Temple.

Walt Disney i Shirley Temple na gali wręczenia Oscarów w 1939 roku. Producent otrzymał statuetkę za swój pierwszy pełnometrażowy film, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. (Fot. BEW Photo) Walt Disney i Shirley Temple na gali wręczenia Oscarów w 1939 roku. Producent otrzymał statuetkę za swój pierwszy pełnometrażowy film, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. (Fot. BEW Photo)

„Zakochany kundel” (1955)

Uwielbiane przez Disneya zwierzęta niejednokrotnie stawały się głównymi bohaterami jego filmów. Jednym z nich jest „Zakochany kundel”, przeurocza animacja z 1955 roku, będąca ponadczasową opowieścią o miłości bez względu na podziały czy klasy społeczne. Film opowiada o pięknej suczce rasy cocker spaniel imieniem Lady, która po wyjeździe swoich właścicieli wyrusza w świat razem z zakochanym w niej bezpańskim kundelkiem, Trampem. Film chwyta za serce zarówno młodszych, jak i starszych widzów. My polecamy szczególnie polską wersję językową z 1962 roku, gdzie głosu Lady użyczyła sama Kalina Jędrusik.

Kultowa scena z filmu „Zakochany kundel” (Fot. BEW Photo) Kultowa scena z filmu „Zakochany kundel” (Fot. BEW Photo)

„101 dalmatyńczyków” (1961)

Łaciaty klasyk „101 dalmatyńczyków” oparto na powieści Dodie Smith. To kolejna animacja, w której głównymi bohaterami są czworonodzy. Był to pierwszy film ze studia Disneya wykonany szkicową techniką animacji. W ten sposób tworzono kolejne filmy wytwórni do "Przygód Kubusia Puchatka" z 1977 roku włącznie. Opowieść rozgrywa się Londynie. Okrutna Cruella DeMon marzy o płaszczu ze skór dalmatyńczyków. Gdy porywa szczenięta tej rasy, rodzice uprowadzonej piętnastki maluchów, Pongo i Perdita, wyruszają im na ratunek.

„Aryskotraci” (1970)

„Aryskotraci” to pierwszy film stworzony po śmierci Walta Disneya i ostatni, który został przez niego osobiście zaakceptowany. Producent zmarł w 1966 roku, gdy film był jeszcze na wczesnym etapie produkcji. „Aryskotraci” to kompilacja pasjonującej przygody, pełnych kolorytu postaci i jazzowej muzyki. Ekscentryczna milionerka zapisuje ogromny majątek... swoim kotom, przedstawicielom najwyższej kociej arystokracji. Chciwy lokaj Edgar, który liczył na przejęcie fortuny pracodawczyni, postanawia pozbyć się przyszłych spadkobierców.

Kocia rodzinka z filmu „Aryskotraci” (Fot. BEW Photo) Kocia rodzinka z filmu „Aryskotraci” (Fot. BEW Photo)

„Przygody Kubusia Puchatka” (1977)

Inspirowany książką A.A. Milne'a film „Przygody Kubusia Puchatka” składa się z trzech krótkometrażowych obrazów: „Kubuś Puchatek i miododajne drzewo”, „Wiatrodzień Kubusia Puchatka” oraz „Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys”. Klasyczna animacja Disneya przedstawia codzienne życie mieszkańców Stuwiekowego Lasu: Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Film świetnie ilustruje siłę prawdziwej przyjaźni oraz ożywia dziecięcą wyobraźnię.

„Lis i pies” (1980)

Jeśli nie słyszeliście nigdy o filmie „Lis i pies”, warto nadrobić zaległości. To jedna z najbardziej niedocenionych produkcji Disneya, która opowiada o dwójce najlepszych przyjaciół, którzy niespodziewanie stają się odwiecznymi wrogami. Przygoda rozpoczyna się, gdy samotna staruszka adoptuje osieroconego liska. Ten zaprzyjaźnia się wkrótce z Copperem, pieskiem myśliwskim. Pewnego dnia ich wieczna przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę. Bajka powstała na motywach książki Daniela P. Mannixa. To przepiękny film z morałem, który warto pokazać swoim dzieciom.

„Lis i pies” (Fot. BEW Photo) „Lis i pies” (Fot. BEW Photo)

„Oliver i spółka” (1988)

Animowana wariacja na temat powieści Charlesa Dickensa? Czemu nie! Zainspirowany „Oliverem Twistem” film „Oliver i spółka” przenosi nas do współczesnego Nowego Jorku. W rolach głównych ponownie występują zwierzęta. Samotny kociak Oliver przystaje do psiego gangu, który zbiera pieniądze dla swojego zadłużonego właściciela. Wkrótce futrzak znajduje też dom. Przygarnia go samotna dziewczynka, mała Jenny. To kolejny klasyk Disneya opowiadający o przyjaźni i zaufaniu.

„Oliver i spółka” (Fot. BEW Photo) „Oliver i spółka” (Fot. BEW Photo)

„Piękna i Bestia” (1991)

Oparty na podstawie francuskiej baśni ludowej megahit „Piękna i Bestia” to historia okrutnego księcia, który zmienia się w przerażającą Bestię. Aby zdjąć urok, musi zdobyć miłość pięknej Belli. Scenariusz wydaje się banalny, jednak w połączeniu z cudowną muzyką, baśniową scenerią i odpowiedniemu dawkowaniu emocji nie ma sobie równych. Film zdobył dwie nagrody Akademii Filmowej - za najlepszą muzykę oryginalną (statuetka powędrowała do genialnego Alana Menkena) oraz najlepszą piosenkę, „Beauty and the Beast” w wykonaniu Céline Dion i Peabo Brysona.

„Król Lew” (1994)

Legendarny „Król Lew” to film, którego po prostu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Targany wyrzutami sumienia po śmierci ojca mały lew Simba skazuje się na wygnanie, rezygnując z przynależnego mu miejsca na czele stada. Wkrótce jednak pokonuje szereg przeszkód, by zostać królem Lwiej Ziemi. Film zdobył dwa Oscary: za muzykę skomponowaną przez Eltona Johna i Hansa Zimmera oraz za utwór „Can You Feel The Love Tonight”. Studio Disneya wyprodukowało również dwie kontynuacje, „Król Lew II: Czas Simby” oraz „Król Lew III: Hakuna matata”, a także remake zrealizowany za pomocą techniki cyfrowej.

„Pocahontas” (1995)

Animowany musical „Pocahontas” serwuje nam trudną historię o obciążonej rasowo, nieosiągalnej wręcz miłości Indianki i brytyjskiego żołnierza, osadzoną w czasach, gdy Europejczycy odkrywali Amerykę. Inspiracją dla twórców była prawdziwa historia indiańskiej księżniczki i jej romansu z angielskim kolonistą Johnem Smithem. Klimatyczny, pełen majestatycznego piękna, ale też wszechogarniającego smutku film może być ciężkim seansem dla młodych widzów, niemniej jednak warto pokazać go swoim pociechom. Plus za piękną muzykę i dopracowaną do perfekcji animację.

„Dzwonnik z Notre Dame” (1996)

Wytwórnia Disneya pokusiła się również o stworzenie luźnej adaptacji powieści Wiktora Hugo pt. „Katedra Marii Panny w Paryżu”. „Dzwonnik z Notre Dame” to prawdopodobnie najmroczniejszy film Disneya. Poruszająca fabuła, niepowtarzalny klimat średniowiecznego Paryża, doskonały rysunek ukazujący najdrobniejsze szczegóły gotyckich budowli i przejmująca ścieżka dźwiękowa autorstwa Alana Menkena to najważniejsze zalety tej znakomitej produkcji. Historia ukazana w filmie to uniwersalna opowieść o przyjaźni, tolerancji i poświęceniu.

„Mój brat niedźwiedź” (2003)

Nagrodzony Oscarem „Mój brat niedźwiedź” to widowiskowy film oparty na motywach starej indiańskiej legendy. Przedstawia historię młodego chłopaka o imieniu Kenai, który za sprawą magii zostaje zmieniony w niedźwiedzia. To epicka opowieść okraszona humorem, która dostarczy widzom wiele wzruszeń oraz zaserwuje jedyną w swoim rodzaju, niezwykle wartościową lekcję. Film zyskał ogromną popularność na całym świecie, dlatego zdecydowano się stworzyć również kontynuację, która ukazała się w 2006 roku.

„Gdzie jest Nemo?” (2003)

Film o błazenku Marlinie szukającym swojego zaginionego synka Nemo, to kolejna niezwykle udana i nagrodzona Oscarem superprodukcja wytwórni Disneya i studia Pixar. Film stworzono w całości za pomocą grafiki i animacji komputerowej. Jego kontynuacją jest „Gdzie jest Dory?” z 2016 roku. Produkcja opowiada o ojcowskiej miłości i poświęceniu. Zachwyci i wzruszy nawet największych twardzieli.

„WALL-E” (2008)

„WALL-E” jako pierwszy film animowany w historii został wyróżniony sześcioma nominacjami do Oscara. Od Akademii Filmowej otrzymał statuetkę dla najlepszego filmu animowanego, a poza tym... 47 innych prestiżowych nagród na festiwalach filmowych i muzycznych na całym świecie. Akcja filmu rozgrywa się w dalekiej przyszłości. Ziemię opuszczoną przez ludzi próbuje uprzątnąć uroczy robot WALL-E. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – przepiękna, nowoczesna maszyna, która szuka oznak życia.

„Odlot” (2009)

„Odlot” to historia o dorastaniu. Siedemdziesięcioletni Carl po śmierci żony zamienia swój dom w statek powietrzny i odlatuje do Ameryki Południowej, by spełnić swoje marzenie. Przez przypadek zabiera ze sobą ośmioletniego skauta. „Odlot” jest pierwszym filmem 3D studia Pixar. Zdobył dwa Oscary i uważany jest za jeden z najlepszych filmów Disneya wyprodukowanych w XXI wieku. Wypełniony atrakcjami obraz będzie świetną rozrywką dla całej rodziny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze