fbpx

5 produkcji z udziałem Stellana Skarsgårda

5 produkcji z udziałem Stellana Skarsgårda
Kadr z miniserialu "Czarnobyl" (fot. materiały prasowe HBO)

Mówi się o nim „mistrz ról drugoplanowych”. Stellan Skarsgård to europejska perła światowego kina. Hollywoodzkie hity, niszowe projekty, seriale, teledyski – jego filmografia robi wrażenie. Wkrótce dołączy do niej kolejny film zatytułowany „Nadzieja”. My tymczasem przypominamy najlepsze produkcje, w których wystąpił szwedzki aktor. 

„Czarnobyl”

W ubiegłym roku Stellan Skarsgård zagrał w głośnym miniserialu produkcji HBO „Czarnobyl”. Wcielił się w nim w Borisa Szczerbinę, cynicznego wicepremiera ZSRR, który jako jedyny wpływowy „aparatczyk” zdołał przeciwstawić się schematycznej radzieckiej komunie. Rola okazała się jednym z najmocniejszych aspektów serialu i została uhonorowana Złotym Globem.

5 produkcji z udziałem Stellana Skarsgårda
Kadr z miniserialu „Czarnobyl” (fot. materiały prasowe HBO)

„Piraci z Karaibów”

W 2006 roku aktor dołączył do obsady popularnej hollywoodzkiej serii „Piraci z Karaibów”. Dotychczas wystąpił w dwóch z pięciu części: „Skrzyni umarlaka” i „Na krańcu świata”, gdzie wcielił się w awanturnika Billa (pseudonim „Sznurówka” lub „Rzemyk”), ojca Willa Turnera (Orlando Bloom). Jak zwykle nie była to postać pierwszoplanowa, jednak widzowie zapamiętali ją na długo. 

5 produkcji z udziałem Stellana Skarsgårda
Kadr z filmu „Piraci z Karaibów” (fot. Forum)

„Mamma Mia!”

Aktor ma za sobą także przygodę z musicalem. W 2008 roku mogliśmy zobaczyć go u boku Meryl Streep, Pierce’a Brosnana i Colina Firtha w kultowej produkcji „Mamma Mia!”, gdzie zaśpiewał piosenki „Our Last Summer” i „Take a Chance on Me” z repertuaru grupy ABBA. Dekadę później pojawił się również w kontynuacji opowieści zatytułowanej „Mamma Mia: Here We Go Again!”.

5 produkcji z udziałem Stellana Skarsgårda
Kadr z filmu „Mamma Mia: Here We Go Again!” (fot. Landmark Media/BEW PHOTO)

„Dziewczyna z tatuażem”

Stellan Skarsgård często obsadzany jest w rolach czarnych charakterów. Martin Vanger, którego zagrał w ekranizacji bestsellerowej powieści „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stiega Larssona, to bohater, którego ciężko darzyć sympatią. Choć wydaje się być dobrym, uprzejmym człowiekiem, głęboko w środku tkwi w nim psychopatyczny i sadystyczny morderca, co udało się świetnie pokazać na ekranie.

5 produkcji z udziałem Stellana Skarsgårda
Kadr z filmu „Dziewczyna z tatuażem” (fot. Columbia Pictures/BEW PHOTO)

„Przełamując fale”

Na szybkim rozwoju kariery Skarsgårda w dużym stopniu zaważyło spotkanie z Larsem von Trierem. Aktor wystąpił w pięciu jego filmach, m.in. w dramacie „Przełamując fale”, gdzie zagrał Jana, toksycznego, sparaliżowanego męża głównej bohaterki (Emily Watson). Choć jego postać jest antypatyczna i wzbudza w widzu raczej negatywne odczucia, trudno odmówić aktorowi fenomenalnego odegrania tej jakże trudnej roli.

5 produkcji z udziałem Stellana Skarsgårda
Kadr z filmu „Przełamując fale” (fot. Columbia Pictures/Forum)

Bonus: Fani szwedzkiej wokalistki Lykke Li z pewnością dobrze znają teledysk do piosenki „Sadness Is a Blessing”. Skarsgård wcielił się w nim w rolę tytułowego Smutku, z którym próbuje skonfrontować się bohaterka klipu. Dziewczyna walczy z nim, chce go uniknąć, ale ten jest nieunikniony, zawsze obecny. Wtedy uświadamia sobie, że Smutek wcale nie jest przekleństwem, a błogosławieństwem.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze