1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Millennium Docs Against Gravity – zobacz zwiastun tegorocznej edycji

„Dziewczyny z kalendarza” (Fot. materiały prasowe)
Trailer tegorocznej edycji największego polskiego festiwalu filmowego jest już dostępny w sieci. Jego autorką jest po raz siódmy Dorota Proba – reżyserka i montażystka filmów dokumentalnych, absolwentka Szkoły Wajdy i Wydziału Scenografii na warszawskiej ASP.

W swoich trailerach festiwalowych Dorocie Probie udało się wypracować własny unikatowy styl, który co roku porywa serca widzów i pobudza ich apetyt na festiwalowe filmy. W tegorocznym zwiastunie znalazły się fragmenty dzieł z Konkursu Głównego, jak „Wulkan miłości”, „Terytorium”, „Krowa”, „Anioły z Sindżaru” czy „Skál”.

Dorota stworzyła swoistą grę w ciepło, zimno – obserwujemy zarówno płonące lasy Amazonii („Terytorium”), jak i wędrującego polarnego misia („Kłopotliwy niedźwiedź”) czy lodowate krajobrazy (filmy „Rzeka” i „W objęciach lodu”), a zaraz po niej tancerza realizującego swój układ choreograficzny na pustyni („Sztuka milczenia”). Motyw tańca przewija się zresztą także w innych fragmentach – prezentujących szałowe czirliderki 70+ z filmu „Dziewczyny z kalendarza”.

Rozpoznajemy znane twarze: Susan Sontag („W sprawie Susan Sontag”), Dalajlamy i Desmonda Tutu („Misja: szczęście”), Sinead OConnor („Nothing Compares”) i Aleksieja Nawalnego („Nawalny”). Niektóre twarze przykryte są maskami – jak w ujęciach z filmu „McCurry. W pogoni za kolorem” czy u samego Mercela Marceau („Sztuka milczenia”). Maski nie nosi bohaterka „Instagramowej rodziny”, choć i tak odgrywa rolę nastoletniej influencerki przed kamerką.

Swoich instynktów nie hamuje Roman Stańczak, którego widzimy podczas tworzenia kontrowersyjnej rzeźby samolotu do polskiego pawilonu na weneckie Biennale. W powietrzu unoszą się „Zawieszeni” – tytułowi bohaterowie tego filmu – i bynajmniej nie potrzebują do tego aeroplanów… Po wpływem psychodelików są zaś uczestnicy halucynogennego eksperymentu w filmie „Psychodeliczny klasztor”.

Jak widać, bohaterowie trailera tradycyjnie idą against gravity. Zapraszamy do odgadywania dalszych tytułów w trailerze – to jedna z ulubionych zabaw publiczności. Za ścieżkę dźwiękową posłużył niezmiennie kawałek „Give It Up” – owoc współpracy izraelskiego muzyka znanego jako Kutiman z amerykańską youtuberką występującą pod pseudonimem Princess Shaw.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12–22 maja w ośmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi. Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze