1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania” – dokument o ikonie kina od dziś na Netflix

Kadr z filmu „Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania” (Fot. materiały prasowe)
Choć od śmierci Marilyn Monroe minęło już 60 lat, jej okoliczności nadal nie są do końca znane. Najnowszy dokument platformy Netflix „Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania” ujawnia nieznane dotąd taśmy, które zgromadził pisarz Anthony Summers.

W trakcie pracy nad książką „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe” Anthony Summers przeprowadził tysiące wywiadów z ludźmi z najbliższego otoczenia Marilyn Monroe – przyjaciółmi, reżyserami, współpracownikami, wizażystami. W ten sposób zgromadził 650 taśm, które nigdy dotąd nie zostały opublikowane, a rzucają zupełnie nowe światło na luksusowe, ale skomplikowane życie hollywoodzkiej ikony oraz jej tragiczną śmierć, o której od lat krążą teorie spiskowe. Nagrania ujawnia dokument Netflixa „Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania”, który ma swoją premierę 27 kwietnia.

Film jest rekonstrukcją ostatnich tygodni, dni i godzin życia Marilyn Monroe. Wynika z niego, że okoliczności jej śmierci zostały zatuszowane, a powiązany z tym miał być brat prezydenta USA, Robert Kennedy. Lektorem filmu jest sam Anthony Summers. Słyszymy w nim też głosy między innymi Johna Hustona, Jane Russell i Billy'ego Wildera, którzy wcielają się w rolę aktorów, wygłaszając swoje wspomnienia. Reżyserką filmu jest Emma Cooper.

Marilyn Monroe zmarła 5 sierpnia 1962 roku. W środku nocy jej gosposię zaczęło zastanawiać tlące się światło w sypialni aktorki. Poinformowała o tym osobistego psychoanalityka Monroe Ralpha Greensona, który po przyjeździe na miejsce rozbił szybę, aby dostać się do sypialni. Tam znalazł nagą Marilyn, leżącą na łóżku ze słuchawką telefoniczną w dłoni. Wkrótce stwierdził zgon. Jego przyczyną, według protokołu z sekcji zwłok, było przedawkowanie środków nasennych (barbituranów). Śmierć Monroe uznano za „prawdopodobne samobójstwo”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze