„Johnny” to oparta na faktach poruszająca opowieść o tym, że każdy człowiek zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak to odmieni jego życie. W rolach głównych występują Dawid Ogrodnik i Piotr Trojan.
Doceniony przez publiczność Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka to oparta na faktach opowieść o cenionym przez wierzących, jak i ateistów charyzmatycznym księdzu Janie Kaczkowskim, zmarłym na glejaka w 2016 roku założycielu Hospicjum Domowego w Pucku. Ta słodko-gorzka historia opowiedziana jest z perspektywy jego podopiecznego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.
Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego księdza Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.
– Napisałem tę historię, aby nawet najbardziej zdołowany człowiek uwierzył, że nowe, dobre życie może się rozpocząć w trudnych do wyobrażenia, ekstremalnych okolicznościach. To opowieść o zwycięstwie życia i miłości. Historia prawdziwa – mówi scenarzysta Maciej Kraszewski.
W tytułowej roli podziwiać możemy Dawida Ogrodnika. – O wyjątkowości Jana stanowiło, w tym dobrym tego słowa znaczeniu, prostolinijne patrzenie na religię, która przede wszystkim oparta jest na szacunku, niepogardzaniu istotą ludzką i tym, co jest najważniejsze, czyli działaniu w skutek i na skutek miłości do drugiego człowieka – tak aktor mówi o swojej postaci. „Obserwować, jak Dawid Ogrodnik zmienia się w księdza Jana Kaczkowskiego, to jak być świadkiem swoistego cudu. Doświadczenie tym bardziej poruszające, jeśli się wie, jak wiele emocjonalnie i psychicznie kosztowała aktora praca nad tą rolą” – pisze w krótkiej recenzji Zofia Fabjanowska-Micyk, szefowa działu kultury „Zwierciadła”. Tę niesamowitą metamorfozę po prostu trzeba zobaczyć na dużym ekranie.
W filmie u boku Ogrodnika pojawia się objawienie polskiego kina, czyli znany z filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Piotr Trojan (nagroda na FPFF za główną rolę męską). – Jak zawsze w takich sytuacjach, gra jest o tyle trudna, że chodzi o realną postać, ale Patryk to wymarzony bohater. Chuligan, przestępca, uczeń, nauczyciel, kucharz, ojciec, pielęgniarz. Patryk może w sobie pomieścić niejednego bohatera. Pozornie prosta do zbudowania rola okazała się niezwykle złożona. Pełna przemian i wewnętrznych kontrastów – wyznaje aktor.
Na ekranie zobaczyć możemy także dawno niewidzianą na dużym ekranie Annę Dymną, która gra mamę ks. Jana. W pozostałych rolach występują m.in. Magdalena Czerwińska, Maria Pakulnis, Marta Stalmierska (nagroda na FPFF za debiut aktorski), Witold Dębicki, Michał Kaleta i Joachim Lamża.
„Johnny” powstał we współpracy z rodziną ks. Jana oraz Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego. Za reżyserię filmu odpowiada Daniel Jaroszek, który do tej pory realizował projekty w branży reklamowej, a „Johnny” jest jego debiutem fabularnym.