Colleen Hoover – pisarka, która jednym kompletnie nic nie mówi, za to inni mają wszystkie jej książki w domowej biblioteczce. Pisać zaczęła dla przyjemności, ale kiedy jej twórczość została doceniona przez czytelników, zajęła się tym zawodowo. Jakie książki Colleen Hoover wychodzą spod pióra autorki bestsellerów „New York Timesa” i w jakiej kolejności je czytać? Odpowiadamy.
Zacznijmy od tego, że książki Colleen Hoover nie są dla każdego. Autorka pisze głównie powieści obyczajowe i romanse, które klasyfikowane są jako literatura młodzieżowa (Young Adult) i New Adult, czyli książki, których bohaterowie mają od 18 do 30 lat i które są kierowane do starszych czytelników. I chociaż pisarkę określa się jako „mistrzynię romansu”, autorka jest otwarta także na inne gatunki i w jej dorobku można znaleźć również thrillery.
Jedno jest pewne – wśród wielu czytelników wszystkie książki Colleen Hoover wzbudzają niemałe emocje, a przy tym przyjemnie się je czyta i pozwalają się odstresować. Hoover pisze o problemach ludzi, z którymi możemy się utożsamić, i nie zawsze są to cukierkowe opowieści o miłości. Chociaż nie da się zaprzeczyć, że książki Colleen Hoover to raczej forma lekkiej rozrywki – w sam raz na styczniowy weekend.
Colleen Hoover zadebiutowała w 2012 roku książką „Slammed”, która w Polsce znana jest jako „Pułapka uczuć” (chociaż wielu czytelników bardziej kojarzy zagraniczne tytuły, zwłaszcza że nie wszystkie zostały przetłumaczone na język polski). Jest autorką cykli oraz wielu pojedynczych książek.
Colleen Hoover – książki po kolei… albo i nie
Dobra wiadomość jest taka, że nie ma jednej odgórnie ustalonej kolejności książek Coleen Hoover, w jakiej należy je czytać. Warto jednak wiedzieć, że autorka stworzyła cztery osobne cykle. Są to:
- „Slammed” (książki „Slammed”/„Pułapka uczuć”, „Point of Retreat”/„Nieprzekraczalna granica” i „This Girl”/„Ta dziewczyna”);
- „Hopeless” (książki „Hopeless”, „Losing Hope”, „Finding Cinderella”/„Szukając Kopciuszka”, „Finding Perfect”/„Znajdując szczęście”);
- „It Ends with Us” (książki „It Ends with Us”, „It Starts with Us”);
- „Maybe” (książki „Maybe Someday” i „Maybe Now, Maybe Not”).
Jednak nie ma znaczenia, który cykl zaczniecie czytać jako pierwszy, ponieważ nie łączą się one ze sobą.
Natomiast wszystkie książki Colleen Hoover niebędące częścią większej całości to: „Ugly Love”, „November 9”, „Confess”, „Too Late”, „Without Merit”, „All Your Perfects”/„Wszystkie nasze obietnice”, „Verity”/„Coraz większy mrok”, „Regretting you”, „Reminders of Him. Cząstka ciebie, którą znam”, „Gdyby nie ty”, „Layla”, „Heart Bones”/„Nagie serca”, a także „Never Never” (napisana w duecie z Tarryn Fisher), „One More Step” (w duecie z Aleathą Romig) oraz „All Wrapped Up for the Holidays” (napisana z Jill Shalvis).
A jeśli to wasze pierwsze spotkanie z Colleen Hoover, proponujemy kilka tytułów, od których warto zacząć przygodę z autorką
„Nagie serca” (2021)
„Nagie serca” to książka Colleen Hoover, w której poznajemy Beyah i Samsona. Beyah wszystko zawdzięcza samej sobie – ciężko pracowała, żeby zdobyć stypendium i dostać się na wymarzone studia. W momencie gdy dwa miesiące przed wyjazdem na uczelnię jej mama niespodziewanie umiera, dziewczyna traci dach nad głową. Musi spędzić resztę lata z ojcem, którego prawie nie zna. Jedynym plusem całej sytuacji jest przystojny sąsiad Samson, z którym na pozór nic jej nie łączy. Z czasem jednak zaczynają pojawiać się uczucia. Czy będzie to tylko wakacyjny romans czy coś więcej? I czy Beyah zaryzykuje kolejny cios w serce, gdy dowie się o przeszłości Samsona, czy po prostu się wycofa?
„Ugly Love” (2014)
Jak głosi opis, „tej powieści się nie czyta, tylko przeżywa – całą sobą, sercem i duszą, a po zakończeniu nic już nie jest takie samo”. W „Ugly Love” poznajemy początkującą pielęgniarkę Tate, która wprowadza się do mieszkania swojego brata. Nie spodziewa się, że od tej pory jej życie trochę się pogmatwa – wszystko za sprawą przystojnego pilota Milesa. Serca zaczynają bić szybciej, obietnice zostają złamane, a reguły przestają obowiązywać… Sprawdźcie sami, sięgając po tę książkę Colleen Hoover.
„Hopeless” (2014)
Tak jak prawie wszystkie książki Colleen Hover, „Hopeless” także opowiada historię miłości – tym razem Sky i Deana. Chłopak wzbudza w dziewczynie emocje, jakich wcześniej nie znała, ale ona wie, że Dean oznacza jedno: kłopoty, dlatego próbuje trzymać się od niego na dystans. On z kolei chce ją jak najbliżej poznać. Z czasem okazuje się, że chłopak nie jest tym, za kogo Sky go uważała, i chyba nawet zna ją lepiej niż ona sama siebie. Jeśli lubicie historie o mężczyznach ze złą reputacją, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.
„It Ends With Us” (2016)
To historia Lily – dziewczyny, która zawsze płynie pod prąd. Właśnie otworzyła kwiaciarnię dla osób, które… nie lubią kwiatów. Gdy pewnego dnia poznaje lekarza Ryle’a, jest przekonana, że jej życie nie może być lepsze. Jednak niektóre rzeczy są zbyt piękne, by mogły trwać wiecznie, a czasem te osoby, które najmocniej nas kochają, potrafią też najmocniej ranić. Jest to odważna i głęboko osobista powieść Hoover. Zdecydowanie warto dać jej szansę.
„November 9” (2015)
Opowieść o młodym pisarzu, jego niezwykłej muzie i przeznaczeniu, które ukrywa między wierszami coś więcej niż miłość. 9 listopada to dzień, który na zawsze zaważył na losach Fallon i Bena. Spotykają się, by po chwili się rozdzielić – jednak wzajemna fascynacja jest na tyle silna, że ani czas, ani odległość nie mogą jej pokonać. Od chwili spotkania zaczynają tworzyć dwie historie: realną i fikcyjną, pisaną przez Bena. Gdy nieubłaganie zbliża się koniec powieści, szczęśliwe zakończenie wydaje się jedynie mrzonką, bo historia na papierze zaczyna różnić się od tej, w którą wierzy Fallon…