1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Tata też czyta – odkryj supermoc książek

Tata też czyta – odkryj supermoc książek

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Badania pokazują, że czytanie wpływa na rozwój dziecka, stymuluje życiowe sukcesy oraz wzmacnia więź z rodzicami. Niestety zazwyczaj to częściej mamy są chętne do czytania swoim pociechom. Dlatego też Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak wystartowali z akcją #TataTezCzyta, która w założeniach ma zachęcić mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek swoim dzieciom.

Według badań na temat stanu czytelnictwa książek w Polsce przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową mężczyźni czytają mniej niż kobiety, a na pewno rzadziej czytają swoim dzieciom. Brak męskiego wzorca czytającego sprawia, że czytanie bardzo szybko przestaje być atrakcyjne dla chłopców, przez co chłopcy dużo wcześniej i częściej niż dziewczynki porzucają czytanie książek, kiedy kończą 9–10 lat. A przecież dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku 3 lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy. Do tego szybciej zapamiętują, wiedzą więcej, są emocjonalnie stabilniejsze i łatwiej odnajdują się w relacjach z rówieśnikami.

Dlatego też Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak postanowili zachęcić mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, opiekunów – do czytania i przekonać ich, że to fajna rozrywka, która może wpłynąć na jakość spędzanego czasu z dzieckiem oraz na jego rozwój.

„Tato, Wuju, Dziadku, Trenerze! Masz supermoc, o której być może nie wiesz. Jesteś dla dziecka przykładem i wzorem. Ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków. Także, a może przede wszystkim, czytelniczych. Czytaj więc z dzieckiem! Głośne czytanie ma moc budowania relacji. Czytać na głos dziecku można nawet, kiedy jest w brzuchu matki. To świetny sposób na oswojenie go z głosem opiekuna. A co potem? Odpowiedź znajdziesz w broszurce, którą masz w ręce. Odkryj supermoc książek i swoją własną!” – czytamy we wstępie do broszury „Supermoc książek #TataTeżCzyta” przygotowanej na potrzeby akcji, która w prosty i jednocześnie atrakcyjny wizualnie sposób podpowiada, jakie książki czytać dzieciom w zależności od wieku i jak w ogóle się do tego zabrać.

Treści zawarte w broszurze oparte są na badaniach z wielu dziedzin: pediatrii, psychologii, neuronauki, psychologii społecznej i socjologii, a także praktyce dydaktycznej autorek. I chociaż z założenia jej głównymi odbiorcami są ojcowie/mężczyźni, autorki nie wykluczają, że chętnie będą z niej korzystać również matki/kobiety. Broszurę znajdziecie na stronie www.TataTezCzyta.pl.

Publikacja ponadto zawiera tytuły książek polecanych do czytania dzieciom na każdym etapie ich rozwoju. Jest to lista 34 pozycji rekomendowanych przez polskich wydawców literatury dziecięcej.

Poniżej prezentujemy 5 z 34 proponowanych książek.

„Pupy, ogonki i kuperki”, Mikołaj Golachowski

„Pupy, ogonki i kuperki”, Mikołaj Golachowski, ilustr. Maria Mroux Bulikowska, wyd. Babaryba (Fot. materiały prasowe) „Pupy, ogonki i kuperki”, Mikołaj Golachowski, ilustr. Maria Mroux Bulikowska, wyd. Babaryba (Fot. materiały prasowe)

Poznaj zwierzątka od pupy strony!

Odkryj fascynujące tajemnice ukryte w pupach zwierząt! W tej książce znajdziesz 30 zabawnych, niezwykłych i rzetelnie napisanych historii o zadkach, ogonkach i kuperkach.

Czy hipopotam ma naprawdę tam helikopterek, a pingwin armatę? Dlaczego pawian ma czerwony zadek, a tasiemiec nie ma go wcale? Czemu psy stale się obwąchują, a koty ciągle się myją? I po co sarna pokazuje wszystkim biały talerz? Autor książki jest biologiem, polarnikiem i miłośnikiem przyrody.

Dla dzieci 6+

„Cześć i czołem”, Agnieszka Elbanowska

„Cześć i czołem”, Agnieszka Elbanowska, ilustr. Agata Dudek, wyd. Mamania (Fot. materiały prasowe) „Cześć i czołem”, Agnieszka Elbanowska, ilustr. Agata Dudek, wyd. Mamania (Fot. materiały prasowe)

Cześć i czołem! Przywitaj się z naszym zwierzęcym zespołem! Zrób z żółwiem żółwika, poskacz z małpką i pogłaszcz króliczka.

„Cześć i czołem” to brawurowo zrymowana i zilustrowana kartonowa seria książek dla najmłodszych, która zaprasza do wspólnej, aktywnej zabawy podczas czytania. Czas spędzony z „Cześć i czołem” to przy okazji wspaniała okazja na pokazanie dzieciom zabawnych gestów, którymi mogą przywitać się z przyjaciółmi i najbliższymi!

Dla dzieci 1–3

„Anna na tropie tygrysa”, Bartłomiej Świderski

„Anna na tropie tygrysa”, Bartłomiej Świderski, ilustr. Aleksandra Gołębiewska, wyd. Ezop (Fot. materiały prasowe) „Anna na tropie tygrysa”, Bartłomiej Świderski, ilustr. Aleksandra Gołębiewska, wyd. Ezop (Fot. materiały prasowe)

Anna ma wielką wrażliwość i nieposkromioną wyobraźnię, i tatę, który twardo stąpa po ziemi. Na ogół trudno im się dogadać – gdy ona z wypiekami na twarzy czyta „Władcę pierścieni”, on podsuwa jej do studiowania encyklopedię. I nagle do ich uporządkowanego życia wkracza wielka przygoda. W obliczu niebezpieczeństwa łączą siły i zaczynają działać. Okazuje się, że bujna fantazja i zimna logika świetnie się uzupełniają i razem mogą dokonywać rzeczy niezwykłych.

Jakie tajemnice skrywa w swym gąszczu las? Czy Anna i tata, zagubieni wśród drzew, pokonają swoje lęki i wytropią tygrysa?

Tajemnica, wartka akcja, nieoczekiwana pointa, a także ważne ekologiczne przesłanie – książka dla wszystkich, którzy kochają las i dzikie zwierzęta, a także dla tych, którzy się boją sami wejść w gęstwinę.

Dla dzieci 8+

„Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tropie złodziei obrazów”, Dagmara Budzbon-Szymańska

„Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tro-pie złodziei obrazów”, Dagmara Budzbon-Szymańska, ilustr. Joanna Gębal, wyd. Bosz (Fot. materiały prasowe) „Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tro-pie złodziei obrazów”, Dagmara Budzbon-Szymańska, ilustr. Joanna Gębal, wyd. Bosz (Fot. materiały prasowe)

To opowieść sensacyjno-detektywistyczna dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Główni bohaterowie, ciekawski Tymoteusz i ospały Fryderyk, dowiadują się przypadkowo o planach kradzieży pewnego słynnego obrazu z jednego z londyńskich muzeów. Dzięki pomocy wuja Ignacego i szczura MacDonalda, emerytowanego szefa Tajnej Policji Zwierzęcej, rozszyfrowują, które dzieło sztuki ma zostać skradzione, po czym wszelkimi sposobami starają się przeszkodzić złoczyńcom w realizacji zadania. Fabułę pełną ciepłego humoru i zaskakujących zwrotów akcji znakomicie zilustrowała Joanna Gębal. Lektura nie tylko gwarantuje doskonałą rozrywkę całej rodzinie, lecz także umożliwia najmłodszym czytelnikom pierwsze spotkanie z reprodukcjami dzieł sztuki europejskiej.

Dla dzieci 4–6

„TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka”, Beata Sabała-Zielińska

„TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka”, Beata Sabała-Zielińska, ilustr. Maciej Januszewski, zdj. Bartłomiej Jurecki (Fot. materiały prasowe) „TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka”, Beata Sabała-Zielińska, ilustr. Maciej Januszewski, zdj. Bartłomiej Jurecki (Fot. materiały prasowe)

Zosia i Franek po raz pierwszy przyjeżdżają z rodzicami do Zakopanego. Dziewczynka ma dopiero siedem lat, ale wie, czego chce i jak postawić na swoim. Jej starszy o trzy lata brat jest bardziej nieśmiały. Ferie w Tatrach to dla nich wszystkich niezła lekcja. Los chce, że wynajmują pokoje w rodzinie ratowników TOPR-u. Gospodarz, pan Stanisław Gąsienica, jest już na emeryturze. Jego syn, Jędrzej, aktywnie działa w Pogotowiu. A wnuk, jedenastoletni Jaś, pójdzie pewnie kiedyś w ich ślady.

W tej książce znajdziecie niewiarygodne, zaskakujące, czasami smutne, lecz częściej dobrze kończące się historie, które – uwaga! – zdarzyły się naprawdę. Także te o niedźwiedziach, świstakach, kłusownikach i Janie Krzeptowskim Sabale, który potrafił oczarować swoimi opowieściami nawet wielkich pisarzy.

Dla dzieci 9+

Pełną listę znajdziecie na stronie: www.TataTezCzyta.pl

Patronat honorowy nad akcją #TataTeżCzyta objęła Biblioteka Narodowa, a wspierają ją znani i lubiani ojcowie: m.in. muzyk Krzysztof Zalewski, Łukasz Dominiak „Who’s Your Daddy”, dziennikarz sportowy oraz zawodnik taekwondo i MMA Łukasz Jurkowski „Juras”. Na ich kanałach społecznościowych będzie można zobaczyć, jak czytają własnym dzieciom i usłyszeć liczne powody, dla których warto to robić.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze